Corbyn ztratil podporu mezi svými poslanci. Odstoupit odmítá

Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn neustál hlasování o vyslovení nedůvěry mezi svými poslanci. V neprospěch lídra strany hlasovalo 172 poslanců oproti 40. Jde o další krok, který zvyšuje tlak na Corbynovu požadovanou rezignaci. Mnozí spolustraníci ho obviňují ze slabého vedení kampaně za setrvání Britů v EU. Corbyn ale odejít odmítá s tím, že v kampani odvedl, co mohl. Dvě třetiny jeho někdejší stínové vlády už v minulých dnech na protest rezignovalo.

Corbyn i po vyslovení nedůvěry svých poslanců odmítl odstoupit. „Byl jsem demokraticky zvolem jako předseda své strany… 60 procenty labouristických členů… Odmítám je zradit tím, že rezignuji,“ uvedl.

Návrh vyjádřit nedůvěru Corbynovi podaly dvě členky Labouristické strany Margaret Hodgeová a Ann Coffeyová v pátek poté, co byly zveřejněny výsledky referenda o členství Británie v Evropské unii. Voliči si odhlasovali, že Británie Unii opustí.

Úterní tajné hlasování labouristů je nezávazné. Corbyn veškeré kritiky týkající se kampaně před referendem odmítá a již dříve prohlásil, že z vedení strany dobrovolně odejít nehodlá.

Corbynovi labouristé usilovali před referendem většinou o setrvání Británie v Evropské unii. Média ale Corbyna kritizují, že za pokračující členství Británie v EU nebojoval dostatečně. Zaznívají i další kritiky poukazující na Corbynovu příslušnost ke krajně levicovému křídlu strany či na to, že se obklopuje lidmi, kterým nezáleží na úspěchu labouristů ve volbách.

Podle deníku The Guardian jsou nejpravděpodobnějšími kandidáty na nového šéfa strany místopředseda labouristů Tom Watson a bývalá stínová ministryně obchodu Angela Eagleová, která ze stínového kabinetu odešla v pondělí a podle některých zdrojů vedla vzpouru stínových ministrů vůči Corbynovi.

Stínový ministr financí John McDonnell ovšem v pondělí večer prohlásil, že „pokud budou další volby vedení strany, Jeremy Corbyn bude znovu kandidovat a já ho podpořím“.