Francouzská vláda tlačí odbory k ukončení stávek v době fotbalového Eura

Francouzská levicová vláda zvýšila vpředvečer zahájení fotbalového mistrovství Evropy tlak na místní odbory, které pokračují ve stávkovém hnutí hned v několika sektorech. Kritiku zaměřuje zejména na stávkující v železniční dopravě, jež má v průběhu Eura zajišťovat přesun fanoušků do jednotlivých hostitelských měst šampionátu. Pokud budou stávky pokračovat, hrozí podle politických představitelů poškození image země.

Pařížské vlakové nádraží Gare de Lyon
Zdroj: Reuters Autor: Charles Platiau

Francouzský prezident Francois Hollande ve čtvrtek prohlásil, že „stát přijme veškerá nutná opatření, aby zajistil fungování veřejných služeb“. Konkrétnější ale zatím nebyl. „Budu velmi opatrný a ostražitý. A v pátek, jestli budou nutná nějaká rozhodnutí, tak budou přijata,“ řekl podle agentury AFP šéf francouzského státu.

Strojvůdci na železniční trati, která má obsloužit pařížský stadión Stade de France, kde se v pátek odehraje úvodní zápas šampionátu Francie – Rumunsko, nicméně varovali, že budou hromadně stávkovat.

Na dotaz novinářů, zda se úřady pustí do zabavování vlaků, Hollande odpověděl: „Pro tuto chvíli jsme k tomu nedospěli. Buďte si ale jistí, že veřejné služby (doprava) budou zajištěny a že stát převezme veškerou zodpovědnost,“ řekl Hollande.

Video Velvyslanec Francie v ČR: Bezpečnost Eura je pro vládu prioritou
video

Velvyslanec Francie v ČR: Bezpečnost Eura je pro vládu prioritou

Ministr sportu Patrick Kanner obvinil z „určité formy odborové guerilly“ odborové svazy CGT a SUD, které jsou v čele již devět dní trvající stávky železničářů. Státní dráhy SNCF jsou oficiálním dopravcem šampionátu a s vlaky počítá většina ze statisíců fotbalových příznivců, kteří zamíří ke stadionům po celé Francii.

„Do určité míry je tu odhodlání jít až do krajnosti. To znamená zkazit (fotbalový) svátek. A zkažením svátku se zkazí image Francie, a to dlouhodobě,“ varoval Kanner v rozhlasové stanici France Inter. Kromě jiného se obává, že nynější sociální protesty mohou ovlivnit kandidaturu Paříže na olympijské hry v roce 2024.

Nevyvezené odpadky v ulicích Paříže kvůli stávce popelářů
Zdroj: Reuters
Autor: Charles Platiau

„Nesmíme zkazit schopnost Francie pořádat celosvětové události,“ přitakala ministryně pro životní prostředí Ségolene Royalová. „Ten čurbes musí skončit. Není možné, aby taková moderní země uvázla v nepřetržitém zmatku,“ zdůraznila bývalá neúspěšná kandidátka na prezidentský úřad.

Ministr financí Michel Sapin vyzval k ukončení stávek, které podle něj již nemají žádný smysl a ohrožují hospodářské oživení, které teprve začalo. „Zlepšuje se opět zaměstnanost, to se nyní nesmí zastavit,“ prohlásil ministr v rozhlasu. Situace poškozuje zemi, podniky a obyvatele, což by mohlo snížit vliv odborů na pracovištích, vzkázal protestujícím.

Video Zpravodaj ČT: Francii během Eura ochromují stávky železničářů a popelářů
video

Zpravodaj ČT: Francii ochromují hlavně stávky železničářů a popelářů

Stávkovat se prý chystají i piloti Air France

Vedle přetrvávající stávky na železnici hrozí od soboty i nejméně třídenní zastavení práce ze strany pilotů společnosti Air France. V Paříži a Marseille se v některých čtvrtích v posledních dnech hromadí odpadky v důsledku stávek popelářů. Sociální konflikty odrážejí požadavky jednotlivých sektorů, například platové, i širší odpor francouzských zaměstnanců s vládní reformou zákoníku práce. Na 14. června se v Paříži chystá celonárodní demonstrace proti této reformě, která podle kritiků nadržuje zaměstnavatelům na úkor zaměstnanců.

Většina Francouzů podle průzkumů má výhrady proti změně zákoníku práce, ale nepodporuje stávkové hnutí v době Eura 2016. Podle místních komentářů se železničáři a další profesní skupiny nejspíš brzy rozhodnou odložit boj za své požadavky na dobu po ukončení šampionátu 10. července.