Povodně v Británii

Severozápad Anglie se znovu topí, začala evakuace

V důsledku silných dešťů zaplavila část severozápadu Anglie voda. Podle meteorologů jsou v ohrožení lidské životy, v nejvíc zasažených hrabstvích Lancashire a Yorkshire už proto začala evakuace. Řeky se vylily z břehů také ve městech Manchester a Leeds. V Anglii, Skotsku a Walesu bylo vydáno přes 300 povodňových výstrah.

 

Za den někde spadne tolik vody jako jindy za celý měsíc. Přívaly vody způsobily chaos především v silniční dopravě. Zcela byla uzavřena dálnice M62, v jejíž vozovce udělala přívalová voda ohromnou díru. Tisíce domácností se ocitly bez dodávek elektřiny.

„Povodňové varování znamená, že jsou v ohrožení lidské životy. Neznamená to, že máte přijít a podívat se. Nejezděte nyní do Whalley a Ribchesteru,“ naléhal na Brity hasičský záchranný sbor v hrabství Lancashire.

Podle jednoho z obyvatel Ribchesteru Alana Tomlinsona je situace „velmi vážná“ - hrozí, že voda zaplaví řadu domů. „Obec je v obležení. Silnice vedoucí na jih jsou odříznuty a u těch na sever to hrozí,“ konstatoval Tomlinson.

Řeka Irwell s sebou v Summerseatu v blízkosti Bury vzala i 200 let starý mlýn, který fungoval dříve také jako hospoda.

„Lidé panikaří“

Podle kadeřnice Kellie Hughesové, která žije ve Whalley, je situace milionkrát horší než před čtrnácti dny, kdy obec rovněž zasáhly povodně. „Je to děsivé. Mám tu pytle s pískem, ale další už nikde nejsou. Lidé panikaří,“ poznamenala Hughesová.

Pomáhá i armáda

V hrabství Cumbria i jinde pomáhají vojáci budovat protipovodňové zátarasy. Představitel vlády pro živelné pohromy Rory Stewart označil množství srážek v nejvíce postižených místech za bezprecedentní. Situaci podle něj zhoršuje to, že půda je již nasycená vodou po rozsáhlých deštích předchozích týdnů.

„Bouře v oblastech Cumbria a Lancashire nám připomněly, jak nemilosrdná může být příroda. Avšak místní úřady tvrdě pracují na tom, aby dopad na obyvatele byl minimální,“ řekl BBC vládní představitel Peter Box. Pomoc se podle něj zvlášť zaměřuje na staré lidi a další ohroženější skupiny obyvatel.