Tragédie Germanwings: Pozůstalí chystají žalobu v USA

Pozůstalí po obětech loňské nehody letadla Germanwings plánují v USA žalobu na společnost Lufthansa. Příbuzní totiž nejsou spokojeni s výší odškodnění, které Lufthansa coby mateřská společnost Germanwings navrhla zaplatit. Letadlo, které letělo ze Španělska do Německa, se zřítilo ve francouzských Alpách 24. března. O život přišlo všech 150 lidí na palubě, většinou Němci a Španělé.

Ve Spojených státech je na rozdíl od německého práva možné požadovat vysoké částky za utrpěnou citovou újmu. Právník zastupující některé z obětí Elmar Giemulla už v červenci sdělil, že adekvátní náhradou by byla nevelká šestimístná částka.

„Připravujeme žalobu ve Spojených státech“ uvedl podle německého listu Giemulla. Chystané právní kroky budou mít údajně za cíl zjistit, proč měl povoleno létat druhý pilot letadla Andreas Lubitz, který v minulosti trpěl depresemi. Lubitz podle prozatímních výsledků vyšetřování pád stroje způsobil úmyslně.

Germanwings se ke zprávě odmítly vyjádřit. Uvedly ale, že kompenzace bude činit „nejméně 100 tisíc eur“ na jednoho cestujícího, přičemž částka by v závislosti na poměrech dané rodiny mohla stoupnout až na milion eur, napsal Reuters.

„Taková kompenzace je za prožitou bolest a nutnost přeorientovat své životy, za ztrátu dítěte a smyslu života, hluboce pod mírou toho, co bych nazval adekvátním,“ komentoval už dříve Giemulla.

Pozůstalí požadují minimálně čtyřnásobek nabízené částky a odkazují na jiné případy, kdy oběti věděly, že jim zbývají minuty života, a následné odškodné pro pozůstalé bylo vyšší. Rodiny mimo Německo kvůli rozdílným právním úpravám ve svých zemích ještě nabídku odškodného nedostaly.