Černý jestřáb objednán: Slovensko koupí vrtulníky za 6,5 miliardy

Bratislava – Slovenská armáda koupí devět amerických víceúčelových vrtulníků Black Hawk za 261 milionů dolarů (6,5 miliardy korun). Kontrakt zahrnuje i výcvik pozemního personálu a servis samotných strojů, které vyrábí firma Sikorsky Aircraft Corporation. Podle slovenského ministra obrany Martina Glváče jde o největší modernizační armádní projekt. Na nákup vláda nevypsala mezinárodní tendr; hlavní část splátek zaplatí Slovensko v prvních třech letech trvání kontraktu, který skončí v roce 2024.

Nákup amerických vrtulníků je dalším krokem Slovenska v rámci odklonu od ruské vojenské techniky. Stroje Black Hawk nahradí ve výzbroji slovenské armády stávající vrtulníky Mi-17 ruské výroby, kterým dochází životnost. První vrtulník Black Hawk by mělo Slovensko obdržet v příštím roce, nakup dohodl Glváč s americkým viceadmirálem Josephem W. Rixeyem.

Podle ministra Slovensko plánuje spolu s americkým výrobcem zřídit na Slovensku výcvikové centrum pilotů vrtulníků, kde by se mohli školit i zahraniční piloti.

Slovensko počátkem ledna obdrželo nabídku Spojených států na nákup vrtulníků prostřednictvím programu Foreign Military Sales, který umožňuje nákup vojenské techniky státem NATO za stejnou cenu, za jakou je nakupuje americká armáda. Ta tak činí ve velkých objemech, má u výrobců proto výrazné slevy, a členské státy NATO tak mohou techniku pořídit ​​levněji. „Nakupujeme vrtulníky za ceny, které má armáda Spojených států,“ uvedl Glváč a zdůraznil, že stroje budou připraveny tak, aby mohly být určeny na podporu pozemních sil. „Tento vrtulník není vyloženě bojový, částečně může podporovat pozemní vojsko,“ uvedl na tiskové konferenci náčelník generálního štábu slovenské armády Milan Maxim. Řekl také, že armáda bude vrtulníky používat i na pomoc při živelních pohromách.

Slovenské ozbrojené síly se dlouhodobě potýkají se zastaralou technikou a kvůli snižování rozpočtu do modernizace příliš neinvestovaly. Nynější vláda premiéra Roberta Fica však loni na podzim odstartovala velké nákupy pro armádu, když země uzavřela kontrakt s italskou společností Alenia Aermacchi na dvě nová vojenská dopravní letadla C-27J Spartan. Slovenské ministerstvo obrany v současnosti připravuje nákup nových vojenských radarů a se Švédskem vyjednává o pronájmu stíhaček. Slovensko se loni zavázalo, že do roku 2020 zvýší výdaje na obranu na průměr evropských členů NATO, což by podle dřívějších informací představovalo částku odpovídající asi 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V současnosti Slovensko dává na svou obranu asi procento výkonu ekonomiky. Neplní tak závazek vyplývající z členství v NATO, aby na armádu vynakládalo dvě procenta HDP.