Putin chce jezdit ruskými auty, ZIL se raduje

Moskva - Prezident Vladimir Putin dal najevo, že se chce vrátit k ruským autům. Tradiční výrobce limuzín ZIL na tato slova okažitě zareagoval a vyšel prezidentovi vstříc. Pravděpodobnou příští vlajkovou lodí Kremlu tak bude limuzína ZIL 4112 R. Tato malá pevnost přijde minimálně na dvě stě milionů korun.

„Naším úkolem bylo představit automobil, který bude vizitkou státu. Je to pompézní vůz, za nějž se při slavnostech prezident země nemusí stydět,“ konstatuje pyšně technický ředitel automobilky ZIL Sergej Sokolov. 

Značka ZIL byla desítky let chloubou Sovětského svazu, v limuzínách podobných americkým silničním korábům jezdili Stalin, Brežněv i Gorbačov. Šest metrů dlouhý osmilitrový osmiválec s výkonem 360 koní, stodvacetilitrovou nádrží a luxusním vybavením váží tři a půl tuny a může jet až 240 kilometrů za hodinu. 

  • Interiér vozu ZIL 4112 R
    Interiér vozu ZIL 4112 R zdroj: ČT24
  • Interiér vozu ZIL 4112 R
    Interiér vozu ZIL 4112 R zdroj: ČT24

Pancéřovaný vůz bude ale ještě o další dvě tuny těžší, okenní skla jsou totiž tlustá pět centimetrů, autu by neměla ublížit ani mina. ZILy byly vždy malou pevností. Interiér vozu je pak z kůže a dřeva. K dispozici je bar, počítač, televize. 

Vládních limuzín se vyrobilo vždy jen několik kusů ročně. I ZIL 4112 R je zatím jeden a přijde na dvě stě milionů korun. Konečná prezidentská pancéřová verze bude ale ještě dražší. 

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase