Lanza byl posedlý střelbou v Columbine a od dětství se vyžíval v násilí

Newtown (Connecticut) - Americká policie zveřejnila kompletní zprávu o loňském masakru v základní škole v Newtownu v americkém státu Connecticut, při kterém střelec Adam Lanza zabil 26 lidí. Dokument, jejž činitelé označili za bolestný, obsahuje tisíce stránek textu a fotografie. Mimo jiné odhaluje nové informace o životě útočníka, který podle všeho trpěl duševní poruchou.

Lanza loni 14. prosince v základní škole v místní části Sandy Hook zavraždil 20 dětí a šest dospělých. Pak obrátil zbraň proti sobě. Ještě před masakrem doma zabil svoji matku, která ho naučila zacházet se zbraněmi použitými při útoku.

Policie už dříve zveřejnila výtah ze zprávy o vyšetřování. Uvedla v něm mimo jiné, že Lanza byl posedlý školním masakrem v Columbine z roku 1999, při němž dva studenti zavraždili 12 dětí a jednoho učitele. Vyšetřovatelé také zjistili, že Lanza jednal sám, že útok plánoval a že masakr trval méně než 11 minut.

Záběr Lanzova pokoje - sejf na zbraně
Zdroj: cspsandyhookreport.ct.gov

Lanzu fascinovala válečná zkáza, psal o ní slohové práce

Kompletní zpráva obsahuje informace o tom, že útočníkova matka den před masakrem mluvila o synových „potížích“ se známou. O něco dříve se jí Lanzová svěřila, že její syn je „stále více deprimovaný“. Celé tři měsíce prý neopustil svůj pokoj a komunikoval s ní jen prostřednictvím e-mailu.

Matka si prý v bytě také nemohla postavit vánoční stromeček, protože Adam neměl rád Vánoce. Když se ho zeptala, zda by se cítil špatně, kdyby se s ní něco stalo, řekl jí prý, že ne. „Nancy přesto nikdy nevyjádřila obavu o svou bezpečnost, když byla sama s Adamem,“ vylíčila známá, jejíž totožnost dokument neuvádí.

Zdravotní sestra Kathleen Koenigová, která se s Lanzou setkala v letech 2006 a 2007, zase vypověděla, že matka odmítala dávat Adamovi předepsaná antidepresiva. Podle Lanzové měl potíže se zvedáním ruky, což připisovala těmto lékům. Koenigová se prý neúspěšně snažila matku přesvědčit, že předepsané medikamenty s tím nemají nic společného.

Jeden z bývalých učitelů střelce pak řekl, že Lanzovy písemné práce byly velmi násilné. Pachatel masakru například na deseti stránkách fascinovaně líčil „bitvy, zkázu a válku“.

V dokumentu také jsou pitevní zprávy a nové informace o průběhu útoku. Jeden z učitelů, který se schovával ve skříni, slyšel školníka, jak na Lanzu křičí, aby odložil zbraň. Školník nakonec útok přežil. Zpráva, ve které je kvůli ochraně totožnosti studentů a děsivým podrobnostem o zločinu mnoho údajů začerněno, také obsahuje fotografie předmětů nalezených v Lanzově domě. Jde mimo jiné o zásobníky s náboji, časopisy o zbraních či sejf na zbraně, ve kterém je puška.

Lanzův zločin v USA obnovil kampaň za přísnější kontrolu prodeje zbraní. Na federální úrovni se ale nakonec žádný zákon navzdory snaze prezidenta Baracka Obamy prosadit nepodařilo. Některé státy, například Colorado, své zákony zpřísnily.

Video Policie zveřejnila kompletní zprávu o střelbě v Newtownu
video

Policie zveřejnila kompletní zprávu o střelbě v Newtownu