Požár na Ještědu

Požár na Ještědu se podařilo zlikvidovat, zasahoval vrtulník a 19 jednotek

Hasiči zasahovali na vrcholu Ještědu, kde před polednem začal hořet travní porost. Kvůli silnému větru se obávali, aby se oheň nerozšířil, po 13. hodině se ho ale podařilo dostat pod kontrolu a po 16. hodině už ukončili jeho likvidaci. Na místě zasahovalo devatenáct jednotek čili přes stovku hasičů a na pomoc byl povolán vrtulník i letadlo. Vyhlášen byl nejvyšší stupeň požárního poplachu.

 

Požár byl na operační středisko hasičů ohlášen krátce před 11. hodinou. „Hoří lesní a travní porost za Ještědem. Na letišti bylo zřízeno plnicí stanoviště pro letadlo,“ uvedla před polednem mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.

Letadlo po 12. hodině shodilo první vodu a hasičům pomáhalo i se zjištěním rozsahu požáru. „Díky tomu je jasné, že hoří plocha zhruba 100 krát 100 metrů v těžce přístupném terénu. Je to ale jen 200 metrů od hotelu Ještěd,“ upozornila redaktorka ČT Jana Šrámková s tím, že v terénu zasahuje letadlo i vrtulník. Bylo provedeno dvacet shozů, což se podle Bílkové ukázalo jako efektivní postup.

Zásah letadla na Ještědu
Zdroj: ČT24
Autor: Radek Petrášek

Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a povolali všechny jednotky, které mají k dispozici. „Vzhledem k větru a suchu a nepřístupnému terénu je nutné zasáhnout rychle,“ zdůraznila mluvčí Bílková. Po 13. hodině na místě zasahovalo už devatenáct jednotek.

Cestu na Ještěd zablokovaly hasičské vozy. „Ne všechny cisterny, hlavně ty velkokapacitní projedou úzkou cestou až na vrchol Ještědu,“ upřesnila mluvčí libereckých hasičů. Hasiči nahoru dopravují vodu v cisternách, dál ji musejí čerpat dálkovým vedením. Kvůli zakouření zasahují v dýchacích přístrojích.

Video Události
video

Události ČT: Nedaleko vysílače a hotelu na Ještědu hořelo

Hasiči ještě pátrali po skrytých ohniscích, rozhrabávali půdu a prolévali místo vodou. „Abychom se sem nemuseli vracet třeba ještě večer nebo zítra,“ dodala Bílková.

Po 16. hodině byla likvidace požáru lesa ukončena. Na místě ještě zůstala jednotka dobrovolných hasičů, která bude do večera na místo dohlížet a v noci ho pak ještě několikrát zkontroluje.

Hoteloví hosté se vyhnuli evakuaci

Uzavřen byl kvůli požáru horský hotel a vysílač na vrcholu Ještědu, zavřena byla i cesta nahoru  od parkoviště Ještědka. Po jedné hodině se opět rozjela kabinová lanovka, která byla kvůli požáru uzavřena, vozila ale pouze lidi z Ještědu dolů, později odpoledne byla zprovozněna i směrem nahoru. Sedačková lanovka Skalka v provozu zůstala. 

Obyvatelé hotelu se ale evakuovat nemuseli, bezprostřední nebezpečí jim nehrozilo. Jde o zhruba dvě až tři desítky hostů, spolu s nimi sledovala zásah hasičů také stovka turistů.

Příčina požáru zatím není jasná. „Je to turistická oblast, blízko je turistická cesta, nevypadá to, že by to někdo podpálil úmyslně, spíš to byla nedbalost. Také tam bylo několik desítek střepů, a v tomhle suchém počasí se to mohlo zapálit i přes to sklo,“ dodala mluvčí. Škody budou podle ní minimální, šlo o nízký porost ve skalách, kde nebyly vysoké stromy a podařilo se zabránit rozšíření ohně.

Video Požár lesa a trávy na Ještědu likvidovala stovka hasičů
video

Požár lesa a trávy na Ještědu likvidovala stovka hasičů

Zdroj: iReportér, FB/Hotel Ještěd, ČT