Děčín nechce čekat na závěry odborníků o jezu na Labi. Stavbu označuje za veřejně pospěšnou

6 minut
Děčín chce dát stavbu jezu na Labi do územního plánu jako veřejně prospěšnou stavbu
Zdroj: ČT24

Vedení Děčína chce dát obří stavbu jezu na Labi do svého územního plánu, a to jako veřejně prospěšnou stavbu. Momentálně hledá cestu, jak to udělat. Jde o neobvyklou situaci, protože stále není jisté, že jez za pět miliard korun stát nakonec vybuduje. Řeší se totiž dopady na životní prostředí v řece a jejím okolí. Vybudování jezu má pomoci zvýšit hladinu Labe tak, aby po něm mohly plout nákladní lodě.

„Hladina (Labe) teď klesá. V příštím týdnu by se mohla přiblížit hranici sucha,“ řekla redaktorka ČT Renata Myslíková. Město Děčín tvrdí, že je těžké plánovat stavby v okolí řeky, protože není jasné, v jaké výšce nakonec hladina bude. 

„Současné přístavy jsou podle vedení města stavěny na vyšší vodu. Pro nákladní lodě dříve řeka nebývala splavná hlavně v létě, teď už ale jde často o většinu roku. Nákladní lodě plující pod českou vlajkou tak zůstávají v zahraničí,“ uvedla redaktorka. Připomněla také, že jedna z nákladních lodí se nyní na otočku vrátila pro nadměrný náklad. Kvůli klesající hladině však musela odjezd uspíšit. 

Klíčovým místem sporu jsou bahnité náplavy. Jde o místa na řece, kde hladina kolísá, a díky tomu se na nich usazují rostliny a živočichové. Někteří odborníci hovoří o naprosté jedinečnosti takových míst. „Jisté ale je, že tam, kde jsou, by je plánovaný jez zničil,“ připomněla Myslíková. 

Je možné biotopy vytvořit na jiném místě?

„Tyto štěrkopískové lavice jsou součástí řeky už tisíce let. Vznikají díky dynamickému kolísání její hladiny. Současně řeka unáší spoustu sedimentů, právě to je jedním z velkých problémů, protože postavením jakékoliv příčné překážky do toku tyto náplavy s největší pravděpodobností ztratíme,“ upozornil mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. 

Kompenzací má být vytvoření bahnitých náplav na jiném místě. Pokud by se takový biotop vytvořil uměle, mohl by podle Salova nějakou dobu fungovat. „Bude však velice nákladné ho udržet funkční po třeba stovky let,“ doplnil.

Ředitelství vodních cest (ŘVC) s tím už experimentovalo přímo na Labi, vznikla také vědecká studie. „Hledáme způsob, jak tento biotop nahradit na volně tekoucí řece na jiných místech. Projekt letos skončil s tím, že kompenzovat bahnité náplavy lze, víme i v jakém rozsahu, víme i jakou technologií. Předpokládám, že nyní bychom měli vypořádat připomínky ministerstva životního prostředí. Poté zahájíme proces EIA,“ řekl ředitel ŘVC Lubomír Fojtů. 

Oponentní posudek

Připomínky, které teď ŘVC řeší, se týkají i oponentního posudku na vědeckou studii. Její závěry totiž zpochybňuje. Posudek Botanického ústavu Akademie věd České republiky má Česká televize k dispozici:

  • Na základě předpokládaných výstupů není možné z vědeckého hlediska konkrétně obhájit náhradu typu evropského stanoviště v evropsky významných lokalitách.
  • Dokument obsahuje řadu doslovně převzatých pasáží a obsáhlých tabulek, které ale nejsou relevantní pro problematiku kompenzovatelnosti biotopu bahnitých náplavů. Není možné dohledat zdroje potvrzující pravdivost předkládaných tvrzení.

ŘVC se nyní s připomínkami vypořádává, jednání pokračují i na ministerské úrovni. Přesto vedení Děčína na výsledek čekat nechce. „Nevěřím tomu, že bychom tou cestou čekání na dohadovací řízení a šestou, osmou, devátou oponentní studii se někam dostali. My rozjedeme přípravu Plavebního stupně Děčín plnou parou vpřed,“ uvedl náměstek děčínského primátora Jan Skalický (ANO). 

„Součástí obřího díla na Labi, jehož cena se odhaduje na pět miliard korun, by měla být i vodní elektrárna. Vedení Děčína zvažuje, že během energetické krize by to mohla být cesta, jak pro město zajistit levnější energie. Zatím ale jde jenom o spekulaci, stavba jezu je totiž reálná až kolem roku 2030,“ upozornila Myslíková. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce

V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
před 29 mminutami

Vykolejení dvou vlakových vozů v Ostravě omezilo provoz na tratích

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Jelo v něm několik desítek cestujících, událost se obešla bez zranění, informoval mluvčí Správy železnic (SŽ) pro mimořádnosti Martin Kavka. Vlakový provoz přes stanici byl přerušen. Mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová uvedla, že hasiči ve spolupráci s policií evakuovali 61 lidí.
08:30Aktualizovánopřed 57 mminutami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 5 hhodinami

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
před 20 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 20 hhodinami

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
před 21 hhodinami

Pět uzavírek na několik měsíců výrazně zkomplikuje dopravu v Liberci

V Liberci 1. dubna začalo pět uzavírek, které výrazně ovlivní silniční provoz v pátém největším městě v zemi. Opravovat se budou ulice U Močálu, Kunratická, Riegrova, Čechova a Vítězná. Asi největší problémy v dopravě se dají očekávat v lokalitě kolem vlakového nádraží směrem na Rochlice a další přilehlé čtvrti.
před 21 hhodinami
Načítání...