Uchazečů o středoškolské studium je v Praze o třicet procent víc než před třemi lety

Nedostali se na školu první volby a neúspěch zažívají i na dalších školách – s takovou situací se potýkají někteří z uchazečů o čtyřleté maturitní studium v Praze. Zájemců je totiž o třicet procent více než v předpandemickém roce 2019. Vyplývá to z dat oddělení analýz Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. Praha proto pro velký zájem navyšuje kapacity gymnázií. Pražský náměstek pro školství Vít Šimral (Piráti) České televizi sdělil, že přijímací řízení ještě neskončila, a data tak nejsou úplná. Je podle něj řada míst i na dalších školách, ze kterých je možné vybírat. Průběžná čísla Cermatu a škol ukazují na problém s nedostatkem míst i na dalších čtyřletých oborech.

Ke čtyřletému studiu v Praze se letos do prvního kola přijímacích zkoušek přihlásilo celkem 15 137 uchazečů. V předpandemickém roce 2019 to bylo o zhruba třicet procent méně. Celkem jich před třemi lety bylo 11 598. Uvádí to oddělení analýz Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání.

„V letošním školním roce došlo skutečně k výraznému nárůstu počtu uchazečů hlásících se do čtyřletých oborů vzdělání. Koreluje to s poměrně výrazným nárůstem populace dětí, které v letošním školním roce studují poslední ročník základní školy,“ vysvětlil Marek Lehečka, mluvčí Cermatu.

Síla ročníku se už projevuje – podle průběžných výsledků prvních kol přijímacího řízení na několika pražských školách, které České televizi poskytly čísla, se průměrně dvě třetiny uchazečů neumístily. Například na Gymnázium U Libeňského zámku se hlásilo 564 žáků a přijato bylo 120, uvedl ředitel školy František Kosina. Na Akademickém gymnáziu Štěpánská jsou podle ředitele Milana Štěrby dosavadní výsledky v podobném poměru. A to 460 uchazečů, 120 přijatých.

Podobně jsou na tom i další školy. Na Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Ječné ulici se dostalo sice 350 žáků, ale celkový zájem vystoupal až na 753 uchazečů, jak sdělil ředitel školy Ondřej Mandík. A podle ředitelky Obchodní akademie Dušní Aleny Kocourkové se na jejich školu hlásilo 375 zájemců, přijato bylo 150.

Ředitelé škol jednohlasně upozorňují, že žáci se mohli původně hlásit na dvě školy a přijímací řízení ještě není u konce. Zásadní je mimo jiné následné přihlášení se k zápisu ke studiu. Ještě mohou být dodatečně přijati další studenti na odvolání. Většina z oslovených škol ale nepořádá druhé kolo přijímaček. Není proč – volná místa spolehlivě zaplní. Dosud nepřijatým žákům se tak výrazně omezí nabídka škol v dalších kolech.

Praha zatím navyšuje kapacity u gymnázií

Podle magistrátu je v Praze celkem 11 590 míst u maturitních oborů. Jenže podle Cermatu se zde k přijímačkám do prvního kola přihlásilo již zmíněných 15 137 uchazečů, mezi kterými jsou i žáci mimopražských škol.

„Již druhým rokem systematicky navyšujeme počet tříd čtyřletého oboru vzdělání Gymnázium na školách zřizovaných HMP. V rámci první vlny k 1. září 2021 byl zapsán obor Gymnázium na čtyřech středních školách zřizovaných HMP. Například na Střední průmyslové škole a Gymnáziu Na Třebešíně jsme nově otevřeli v prvním ročníku dvě třídy pro 60 žáků,“ uvedl náměstek pražského primátora Vít Šimral.

„K 1. září 2022 budou na Hotelové škole Radlická nově otevřeny v prvním ročníku dvě třídy pro 60 žáků a na Střední škole – Centru odborné přípravy technickohospodářské to bude v prvním ročníku jedna třída pro 30 žáků. V obou případech do oboru Gymnázium, denní forma vzdělávání,“ dodal Šimral.

Možný problém ale zatím nepřipouští. „V tuto chvíli rozhodně nemůžeme tvrdit, že se řada uchazečů nedostala na žádnou školu, protože přijímací řízení stále probíhá. Musí zaznít, že nedostatek počtu volných míst do prvních ročníků střední školy je zdánlivý. Nedostatkem míst není situace, kdy uchazeč není přijat na školu své první volby. Praha nabízí řadu maturitních oborů, ze kterých si uchazeči mohou vybírat,“ uvedl Šimral a připomněl, že je zde ještě 4 120 míst oborů s výučním listem.

Ministerstvo školství čeká na vyhodnocení statistického šetření k 30. září 2022, kdy bude znát všechna čísla. „Navyšování kapacit škol řešil už platný zákon Lex Ukrajina, podobně řešena bude i situace od září,“ sdělila mluvčí resortu Aneta Lednová. Blíže se k problematice po dotazech ČT nevyjádřila. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 2 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 12 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 17 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 22 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
včera v 07:00

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
včera v 06:30

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025
Načítání...