Ústavní soud odmítl stížnost dědičky rodu Walderode. Ani po 29 letech totiž řízení neskončilo

Po týdnu od podání odmítl Ústavní soud stížnost dědičky majetku Karla des Fours Walderode Johanny Kammerlanderové z Rakouska. A to pro předčasnost, protože řízení v restituční kauze soudy ještě pravomocně neskončily, přestože se táhne už 29 let.

„Podstata odmítnutí je v tom, že rozhodnutí Nejvyššího soudu nebylo konečným rozhodnutím ve věci. Ústavní soud vstupuje do rozhodování obecných soudů až ve chvíli, kdy celé řízení skončí, a stížnost směřuje proti konečnému rozhodnutí. V tomto případě ale poběží řízení dál a Ústavní soud musí vyčkat až konečného rozhodnutí obecných soudů,“ okomentovala ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková rozhodnutí.

Vdova po šlechtici se domáhá rodového majetku v hodnotě kolem tří miliard korun včetně zámku Hrubý Rohozec a parcel na Turnovsku. Walderode o něj přišel po válce jako Němec podle Benešových dekretů. Majetek, o který se Kammerlanderová hlásí, vlastní například Lesy České republiky, Národní památkový ústav nebo Turnov na Semilsku.

obrázek
Zdroj: ČT24

Před dvěma lety uspěla Kammerlanderová u Krajského soudu v Hradci Králové. Nejvyšší soud ale rozsudek letos v dubnu zrušil a vrátil případ k novému projednání Okresnímu soudu v Semilech, který ještě nové kolo řízení nezahájil.

Spory o občanství i údajnou kolaboraci

S verdiktem královéhradeckého krajského soudu nesouhlasily ani dotčené instituce a organizace. Vyjádřil se proti němu i prezident Miloš Zeman, který jej označil za prolomení Benešových dekretů. Takový precedent je nebezpečím pro český stát v dalších soudních sporech, prohlásil v televizi Barrandov Zeman, který také řekl, že šlechticové německého původu kolaborovali s nacisty.

Walderodeho možná spolupráce s Němci se přitom, vedle sporu o jeho občanství, řeší prakticky od té doby, co na začátku 90. let přišel se svým požadavkem na restituci rodového majetku.

Walderode přišel o pozemky i sídla jako občan německé národnosti bezprostředně po skončení války. V roce 1947 ale úřady Walderodemu československé občanství vrátily. Zabraný majetek už ale nestihl získat nazpět, po komunistickém puči v únoru 1948 emigroval a o občanství znovu přišel. V roce 1992 ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství opět vrátilo a Walderode zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu.

Vzápětí se objevila svědectví, že během války spolupracoval s nacisty. Podle slov soudce Jaroslava Kneře z října 2015 se ale nic takového neprokázalo. „Z provedených důkazů nelze dovodit, že by se za války jakkoliv provinil vůči československému státu. Tím byla základní restituční podmínka splněna,“ uvedl jablonecký soudce v roce 2015. 

Za Walderodeho života se žádný jeho restituční nárok nepotvrdil. V roce 1993 sice dostal od Lesního závodu v Harrachově téměř devadesát hektarů lesa u Turnova, o tři roky později ale ministerstvo zemědělství rozhodnutí zrušilo. 

Kromě Hrubého Rohozce a dalšího majetku na Turnovsku rod požadoval i navrácení pozemků a nemovitostí na Jablonecku a Liberecku. Původně žádal i o renesanční zámek a velkostatek Dřínov na Kroměřížsku s lesy a polnostmi a majetek ve Vrchoslavicích na Prostějovsku (dědictví Karla des Fours Walderode po strýci), později se však nároku vzdal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Královéhradecký kraj

V nové pohádce může být princezna stokrát jinak

Nový pohádkový příběh podle knihy Tomáše Belka se točí mimo jiné na zámku v Náchodě. Film Princezna stokrát jinak vstoupí do kin v lednu příštího roku.
před 13 hhodinami

Opravu domu autora české hymny si kraj rozmyslel. Byla by prý příliš drahá

Dům autora české hymny Františka Škroupa v Osicích vlastník, Královéhradecký kraj, neopraví. Hejtmanství na budoucnost objektu změnilo názor. I přesto, že za tři miliony připravilo projekt, má stavební povolení a schválilo smlouvu s obcí o společném postupu při opravě.
21. 7. 2025Aktualizováno21. 7. 2025

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
19. 7. 2025

Královéhradecký kraj ruší Centrum architektury. Obcím radilo s veřejným prostorem

Královéhradecké hejtmanství zruší po necelým dvou letech provozu Centrum architektury. Na podzim v roce 2023 ho založilo bývalé vedení kraje, aby obcím pomáhalo například s architektonickou stránkou veřejných soutěží. Bylo prvním mimopražským zařízením svého druhu v České republice. Současným radním vadilo, že své služby poskytovalo komerčně.
18. 7. 2025

Kraj zvažuje zrušení porodnice v Rychnově. Rodiček je málo

V areálu nemocnice v Rychnově nad Kněžnou spěje ke konci modernizace a dostavba. Vedení Královéhradeckého kraje zvažuje, že pak už nebude v nemocnici porodnice. Důvodem je nízký počet porodů, kterých má zařízení necelé čtyři stovky ročně. Personál porodnice vyzývá k diskusi, zachování porodnice prosazují i obce.
17. 7. 2025

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
12. 7. 2025

V okolí Náchoda kolabovala doprava

Ve dvacetitisícovém Náchodě v úterý druhým dnem pokračuje oprava klíčové okružní křižovatky Slávie, která je součástí hlavního průtahu městem. Ve směru od polských hranic i od Hradce Králové se tvořily kolony. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne pak stavbaři křižovatku plánovaně otevřeli naplno, což mělo podle radnice situaci zlepšit.
8. 7. 2025Aktualizováno8. 7. 2025
Načítání...