Před schválením rozpočtu na rok 2023 se koalice shodla, že přesune přes miliardu do školství

5 minut
Události: Návrhy změn ve státním rozpočtu
Zdroj: ČT24

Vládní koalice se sice už dohodla na definitivní podobě státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun, ale před středečním závěrečným hlasováním chtějí vládní poslanci ještě víc než jednu a čtvrt miliardy korun přesunout. České televizi to potvrdil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Peníze z takzvané rozpočtové rezervy mají zamířit hlavně do školství, konkrétně na platy asistentů pedagogů, ale také na obědy v jídelnách.

„Máme politickou dohodu, že některé pozměňovací návrhy podpoříme, podmínkou bylo, aby se na tom dohodly všechny koaliční strany,“ uvedl pro ČT Stanjura, podle kterého bude maximální objem přesunů činit 1,3 miliardy korun. 

Úpravy rozpočtu se týkají hlavně školství. Resort totiž řeší hlavně zvyšování počtu tříd a s tím spojenou nutnost náboru nových pedagogů a asistentů. „Přeplněnost, zvlášť v Praze a okolí, je velmi velká a je třeba to nějakým způsobem řešit,“ reagoval ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

obrázek
Zdroj: ČT24

Školy přijímají v posledních pěti letech každý rok víc než dva tisíce nových asistentů pedagogů, jenže v současném návrhu státního rozpočtu nejsou na platy tisíců z nich peníze. I proto navrhli vládní poslanci přesunout z rozpočtové rezervy víc než miliardu korun. Posílení rozpočtu Balašova resortu je totiž s 1,1 miliardou korun zřejmě největším přesunem, který poslanci ve středu na poslední chvíli udělají. 

„Jednání probíhala na úrovni ministra financí a ministra školství už při projednávání na vládě. Původně tam ke shodě nedošlo. Páni ministři se dohodli, já jsem tomu tak rád,“ přiblížil proces vyjednávání předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. 

Dalších čtyřicet milionů chtějí z rozpočtové rezervy poslanci poslat například školám na obědy dětí z chudších rodin, devětatřicet milionů mají dostat potravinové banky a deset milionů má dostat Národní knihovna na digitalizaci archivu ČTK.

obrázek
Zdroj: ČT24

Na daních a odvodech chce vláda vybrat celkem 1,928 bilionu. Rozdělit pak plánuje mezi lidi, firmy a instituce 2,223 bilionu. Letošní schodek obhajuje premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že je nutné v těžké situaci se zvyšujícími se cenami energií hlavně pomoci lidem a firmám. 

Opozice letošní vládní rozpočet ale kritizuje. „Vláda naslibovala, jak uzdraví veřejné finance, jak bude úsporná, jak bude efektivní a jak připraví konsolidaci veřejných financí. V návrhu rozpočtu na rok 2023 není o konsolidaci veřejných financí ani zmínka,“ míní předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. 

Opoziční kluby ve sněmovně před schvalováním navrhly přesuny za víc než sto miliard korun. Žádný z těchto návrhů ale ve středu prakticky jistě neprojde. Vládní koalice, která má v dolní parlamentní komoře jasnou většinu, je totiž nepodporuje.

„Navrhují třicet miliard z odvodu do Evropské unie ponechat tady v České republice právě na boj s vysokou inflací a vysokými cenami energií,“ představil jeden z návrhů poslanec opoziční SPD a místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř. 

Nejistý podpis prezidenta

Prezident Miloš Zeman bude mít po pravděpodobném středečním schválení státního rozpočtu na příští rok na jeho posouzení patnáct dní. K tomu, jestli návrh rozpočtu podepíše, nebo jestli ho bude podobně jako letošní rozpočtovou novelu vetovat, se ale zatím nechce vyjadřovat. Premiér Fiala v neděli České televizi řekl, že případné rozpočtové veto prezidenta by koalice do konce roku přehlasovala. 

Klíčovou prioritou vlády v rozpočtu pro příští rok je nových sto miliard, díky kterým bude lidem a menším firmám garantovat stanovené ceny elektřiny a plynu. Přes 81 miliard navíc oproti letošku pak má jít na vyšší důchody, téměř o 23 miliard víc chce pak vláda poslat na obranu. Devatenáct miliard navíc půjde v případě schválení probíraného miliardového přesunu ve prospěch ministerstva školství na platy státních zaměstnanců. 

Nejvíc peněz hodlá kabinet vybrat díky novému odvodu od výrobců elektřiny nad stanovený strop a také na dani z mimořádných zisků. V rozpočtu zatím vláda počítá s novými příjmy ve výši sto miliard, byť nedávno ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) připustil, že by mohl stát vybrat ještě o pětadvacet miliard víc. O dvaašedesát miliard víc by mělo přijít ze sociálního pojištění a o třicet miliard víc by měla vláda získat díky vyššímu výběru DPH.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 9 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 22 hhodinami

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025

Vláda chce navýšit rozpočet resortu obrany na rekordní částku

Vláda chce příští rok navýšit rozpočet ministerstva obrany na rekordních více než 187 miliard korun, zjistila ČT. Resort má tedy oproti letošku dostat 33 miliard navíc. Právě výrazný růst těchto výdajů považuje kabinet za jednu z priorit pro sestavování příštího rozpočtu. Lídři vládních stran už teď přiznávají, že kvůli rekordním výdajům na obranu může skončit snižování deficitu.
24. 3. 2025

Česko se od ruské ropy možná odstřihne dřív, než plánovalo

Do Česka už od 4. března neproudí ropovodem Družba surovina z Ruska. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) řekl ČT, že by se společnost Orlen, která v tuzemsku vlastní rafinerie, už neměla k odběru ruské ropy vrátit. Rozhodnutí je ale na polské firmě. Odstřižení od ruské ropy mělo podle vlády původně nastat v polovině roku – aktuální dění to může uspíšit. Více suroviny by se tak mělo do Česka dostávat přes evropský ropovod TAL.
23. 3. 2025
Načítání...