Senát projedná ve čtvrtek daňový balíček. Babiš slíbil, že ho tam bude hájit, i kdyby do Bruselu neletěl

9 minut
Události: Daňový balíček v Senátu
Zdroj: ČT24

Čtvrteční projednávání daňového balíčku, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu, bude v Senátu obhajovat i premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho účast si vyžádali zákonodárci. Premiér se přitom má ve stejný den účastnit Evropské rady v Bruselu důležité kvůli schvalování unijního rozpočtu. Některé senátorské kluby v úterý avizovaly, že pokud by premiér ze Senátu odešel, navrhnou přerušení.

Předkladatelkou daňového balíčku je ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která jej bude také obhajovat. Přítomnost premiéra je pak podle některých senátorů nutná proto, že ve sněmovně dal k balíčku zásadní pozměňovací návrh (dvě sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent počítané z hrubé mzdy).

Ten pak byl také sněmovnou schválen. Vedle toho však tehdy nečekaně prošel i návrh Pirátů, který byl zamýšlen jako alternativa (zvýšení slevy na poplatníka ze současných 24 840 korun na 34 125 korun). Dohromady by to snížilo příjmy veřejných rozpočtů o zhruba 130 miliard korun. Vedle státního rozpočtu by to výrazně zasáhlo i rozpočty obcí a krajů. Hnutí ANO se nyní snaží dojednat v Senátu kompromis, který by znamenal menší zásah do rozpočtové soustavy.

„Já budu v Senátu tak dlouho, jak bude potřeba. Když bude Senát do půlnoci, tak tam budu do půlnoci, do Bruselu neodletím a požádám polského premiéra, aby mě zastupoval,“ řekl k požadavku senátorů Babiš. Polsko se přitom spolu s Maďarskem chystá vetovat unijní rozpočet kvůli podmíněnosti čerpání financí dodržováním zásad právního státu, Česko ho chce schválit.

Na jak dlouho se jednání v Senátu ve čtvrtek protáhne, nechtěli zákonodárci odhadovat. Horní komora se totiž bude muset vypořádat s řadou pozměňovacích návrhů. Ještě ve středu totiž zasedají další výbory. Osud daňového balíčku, a tedy nejasnosti při rušení superhrubé mzdy, kritizují i zaměstnavatelé.

Co má zatím v Senátu největší podporu

Také čtyři a půl milionu zaměstnanců stále neví, jaké budou – ani ne za měsíc – platit daně. Ministryně financí zatím počítá s návrhem, který prošel hospodářským výborem Senátu. V něm se nadále počítá se sazbami 15 a 23 procent, sleva na poplatníka by ale stoupla jen o tři tisíce korun na 27 840. Kraje a obce by zároveň jako kompenzaci získaly zhruba 20 miliard korun ročně. 

„Dopady by se pohybovaly plus minus něco přes 90 miliard. Samozřejmě uvidíme, jak to celé dopadne,“ řekla Schillerová. 

Návrh hospodářského výboru má v horní komoře pravděpodobně zatím největší podporu „Tento daňový balíček by stál ještě za větší revizi, teď na to ale není čas ani síla v Senátu,“ řekla k tomu předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. 

Ministryně financí věří, že horní komora projedná ve čtvrtek celý daňový balíček (ten kromě zrušení superhrubé mzdy počítá zejména se zavedením stravenkového paušálu či vyšším zdaněním cigaret). Prosazené změny pak má řešit ještě s hlavou státu. Miloš Zeman několikrát avizoval, že daňový balíček chce vetovat. Důvodem je pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle Zemana tím výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu.

V Senátu se ale pořád mluví i o dalším – výraznějším – zvýšení slevy na poplatníka. „Zatím to skutečně beru tak, že zrušení superhrubé mzdy pomůže spíše vyšším příjmovým skupinám, kdežto sleva na poplatníka pomůže nízkopříjmovým skupinám,“ řekl předseda klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska (SEN21)

Ještě než se daňový balíček začne ve čtvrtek projednávat na plénu horní parlamentní komory, vyjádří se k němu ve středu dva senátní výbory, konkrétně výbor pro územní rozvoj a výbor ústavně právní.

V jednání je i kompenzace pro obce a kraje

I v těchto výborech můžou padnout další návrhy na změny. Často zaznívá, že senátoři chtějí řešit kompenzace pro kraje a obce. Změnit by se proto mělo podle nich rozpočtové určení daní.

„Každý o tom máme nějakou jinou představu. Debata je o výši, ale zatím chci říct, že je důležité, že všude vidíme snahu nějaké kompenzace tam dát,“ řekl předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). 

Představa o celém návrhu zůstává rozdílná i ve vládní koalici. Předseda sociálních demokratů mimo jiné o změně daní jednal v úterý s prezidentem. „Snažil jsem se mu ozřejmit postoj sociální demokracie a kompromis, který jsem dával do diskuse v rámci svých schůzek s šéfy senátorských klubů,“ řekl Jan Hamáček. Sociální demokracie navrhuje sazby 19 a 23 procent a zvýšení slevy na poplatníka z 24 840 na 30 tisíc korun. Zřejmě pro to však v horní komoře nemá podporu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
16:29Aktualizovánopřed 42 mminutami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 1 hhodinou

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 2 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 3 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 7 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...