Mrazy zničily všechny meruňky, ovocnáři očekávají škody za 50 až 80 milionů korun

Silné mrazy, které Českou republiku zasáhly tento a minulý týden, zcela zničily letošní úrodu meruněk. Škody se podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka budou pohybovat na úrovni 50 milionů až 80 milionů korun, což je hodnota sklizně meruněk v normálním roce. Z dalších ovocných druhů mrazy poškodily především broskve a třešně. „U nich a dalších ovocných druhů bude možné udělat odhad škod až později,“ řekl Ludvík.

Archivní foto ze sklizně meruněk na Znojemsku
Zdroj: ČT24

Mrazy v noci na středu v mnoha ovocnářských oblastech klesly až k minus deseti stupňům Celsia a v meruňkových sadech dokonaly dílo zkázy, s kterým začaly na začátku minulého týdne. „Nastala paradoxní situace, kdy na mnoha stanicích byl 1. duben nejchladnějším dnem za celou uplynulou zimu,“ řekl Ludvík.

Zima byla velmi teplá a ovocné stromy díky tomu přešly ze zimního spánku do rašení o dva až tři týdny dříve než obvykle. Ovocnáři předpokládají, že další mrazivá rána do konce týdne škody v sadech prohloubí.

Meruněk se loni i předloni v ČR sklidilo asi dva tisíce tun.

„Meruňky jsou nyní již odkvetlé nebo kvetou. Síla mrazů byla taková, že nepředpokládám, že někde jsou meruňkové sady, které by mráz přežily.“

Martin Ludvík

předseda Ovocnářské unie ČR

Ludvík dodal, že začínají kvést rané odrůdy třešní a broskvoní. Škody budou s největší pravděpodobností i u dalších ovocných druhů, například u hrušní či slivoní. 

Zřejmě nejlépe zatím vyšla z obou mrazových vln jablka, která jsou hlavním ovocným druhem pěstovaným v Česku. Odolat by měly zejména později kvetoucí odrůdy. „U některých raných odrůd či odrůd náchylnějších na mráz je však rašení poměrně daleko a silné mrazy až minus deset stupňů je mohly poškodit,“ řekl předseda ovocnářů. Jasno o ztrátách by mělo být po odkvetení stromů.

Ovocnáři se meruňkové sady snažili ochránit ohříváním svícemi, pálením dřeva a slámy či používám protimrazových závlah. Škodám však při tak silných a řadu dní trvajících mrazech zabránit nedokázali. Proti škodám z mrazů se nelze pojistit.

Ministerstvo zemědělství minulý týden uvedlo, že o případných kompenzacích by se mohlo rozhodovat až po odeznění nízkých teplot a zjištění reálných škod. Za loňské mrazy vláda přidělila sadařům náhrady celkem za 50 milionů korun.