Do státního rozpočtu loni nejvíce přispěla opět Škoda Auto. Na dalších místech však došlo k posunům

Na dani z příjmů právnických osob stát loni nejvíce získal opět od společnosti Škoda Auto. Tentokrát firma odvedla o více než dvě miliardy víc než v roce 2016. Na druhé místo žebříčku, který sestavuje ministerstvo financí, se „probojovala“ skupina ČSOB. Odsunula tak na třetí místo skupinu ČEZ, které patřila stříbrná medaile v posledních dvou letech. 

Výrobní linka ve Škodě Auto
Zdroj: ČT24

Na čtvrtém místě se umístila skupina České spořitelny a na pátém skupina Komerční banky. Ministerstvo financí již pošestnácté sestavilo žebříček jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů. Pořadí je stanoveno podle výše plateb, které stát obdrží v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob.

Zástupci dvacítky plátců roku 2017 si převzali broušenou skleněnou plaketu od ministryně financí Aleny Schillerové a generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka.

„Jsem velmi ráda, že se oceňování těch, kteří se největší měrou podílejí na plnění daňových příjmů veřejných rozpočtů, stalo tradicí. Chceme dát firmám, které jdou ostatním příkladem, jasně najevo, že si stát jejich výsledků váží,“ řekla podle tiskové zprávy ministryně financí Alena Schillerová.

Janeček připomněl, že oceněné společnosti mají velký podíl na tom, že se v roce 2017 podařilo vybrat na dani z příjmů právnických osob více než 161 miliard korun. „Z této částky téměř 14 procent pochází právě od TOP 20 plátců,“ dodal generální ředitel Finanční správy.