Každé čtvrté seniorce, která žije sama, hrozí chudoba. Oproti mužům mají ženy menší důchody

Chudobou je v Česku ohrožena více než čtvrtina seniorek nad 65 let, které žijí samy, ze seniorů to přitom je devět procent. Na základě dat z evropského statistického úřadu (Eurostatu) to v úterý sdělila Taťána Gregor Kuchařová, jejíž nadace se práci se seniory věnuje. Průměrný starobní důchod českých žen je o více než 2000 korun nižší než mužů. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) je narovnávání odměňování žen a mužů jednou z priorit současné vlády.

Chudobou je v Česku ohroženo více seniorek než seniorů.
Zdroj: ČTK Autor: Miloš Ruml

„Genderová nerovnost je úzce spojená s chudobou ve stáří. Nejviditelnější je to u ohrožení chudobou u jednočlenných domácností. Z dat Eurostatu vyplývá, že u jednočlenných domácností nad 65 let hrozí chudoba 26 procentům žen a devíti procentům mužů,“ řekla Kuchařová, která se účastní jednání komise OSN pro postavení žen. 

Seniorky podle loňských dat ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu práce ČR pobíraly téměř pětinu příspěvků na bydlení. Dávku, na kterou mají nárok ti, jimž na bydlení nestačí 35 procent příjmu v Praze a 30 procent příjmu jinde, jich dostávalo víc než 35 900. Senioři obou pohlaví jich pobírali čtvrtinu.

Nerovnost příjmů podle Kuchařové vzniká už nástupem ženy na mateřskou dovolenou. „Ženy do 30 let vydělávají o 10 procent méně než muži na stejných pozicích. V dalších věkových kategoriích je to 22 procent, u vysokoškolsky vzdělaných 29 procent,“ uvedl Pelikán.

Chce podporovat možnost rovnoměrněji rozdělit rodičovské povinnosti mezi ženy a muže a také možnost zkrácení doby, po kterou pečuje rodič doma o dítě. Na rodičovskou dovolenou v Česku odchází 1,9 procenta mužů.