Air Berlin jedná se třemi zájemci o převzetí. Německá vláda se toho neúčastní

Německá vláda se jednání o převzetí insolventní letecké společnosti Air Berlin neúčastní a stanoven nebyl ani žádný termín pro prodej. Oznámil to v pátek mluvčí ministerstva hospodářství, který tak reagoval na čtvrteční slova ministra dopravy Alexandera Dobrindta. Ten řekl, že vláda je nakloněna tomu, aby leteckou společnost převzal národní dopravce Lufthansa.

Společnost Air Berlin dostala od vlády peníze na tři měsíce
Zdroj: imago stock&people

„Potřebujeme v mezinárodním letectví národního šampióna,“ řekl ve čtvrtek Dobrindt listu Rheinische Post. „Proto je nezbytně nutné, aby Lufthansa převzala významnou část Air Berlin,“ dodal.

Air Berlin vede jednání o převzetí se třemi zájemci. „Společnosti nyní jednají a vláda jednání ani neřídí, ani s nimi nesedí u jednacího stolu,“ řekl v pátek na tiskové konferenci mluvčí ministerstva Korbinian Wagner. Zdůraznil, že vláda „nepreferuje žádný výsledek“ a že je na jednajících subjektech, aby nalezly řešení.

Co se týče překlenovacího úvěru 150 milionů eur (3,9 miliardy Kč), mluvčí ministerstva řekl, že žádný časový rámec stanoven nebyl. Účelem půjčky je, aby firma mohla pokračovat v provozu, než dospěje k uspokojivému řešení.

Vláda poskytla aerolinkám finanční prostředky na tři měsíce, aby se lidé o prázdninách, kdy se hodně cestuje, nedostali do potíží. Jde ale také o zachování pracovních míst pro 7200 zaměstnanců.

Hraje se také o firmu Niki

Rakouská vláda je ochotna zachránit leteckou společnost Niki, dceřinou firmu německé letecké společnosti Air Berlin, která je v insolvenci. Uvedla to v pátek agentura APA s tím, že vláda ale k takovému kroku zatím nevidí důvod. Obavy o budoucnost rakouské společnosti vyjádřily místní odbory.

Peníze z Německa zatím podle odborového představitele společnosti Niki Petera Stattmanna přicházejí. Odbory teď čekají, zda přijdou i srpnové výplaty. „Nenecháme nikoho na holičkách,“ vzkázal v pátek zaměstnancům Niki rakouský ministr dopravy Jörg Leichtfried.