Ekonomičtí ministři odmítli zmrazení důchodů i jednotnou sazbu DPH

Praha – Důchody v Česku příští rok zřejmě porostou i přes slabý výkon ekonomiky. Shodla se na tom porada ekonomických ministrů, kteří tak odmítli návrh na zmrazení penzí. Ministři se také dohodli na tom, že zůstanou zachovány dvě sazby DPH. Pokud by se daň zvyšovala, tak půjde o dočasný krok omezený na tři roky. Po stejnou dobu by také mohlo být zavedeno progresivní zdanění fyzických osob, tedy další sazba daně z příjmu pro ty nejmajetnější. „Myslím, že jsme se přiblížili nějakému výsledku, který ještě není definitivně potvrzen,“ připustil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). O definitivní podobě úspor pak ještě musí jednat zástupci koalice, zřejmě ve formátu K9.  

Kvůli propadu ekonomiky chce vláda, která o věci jednala před poradou ekonomických ministrů, už letos zmrazit v rozpočtových kapitolách celkem 23 miliard korun, aby udržela schodek rozpočtu na 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Pro další roky ale není možné udržet parametry vývoje veřejných financí bez zvýšení sazeb DPH a bez omezení růstu či úplného zmrazení důchodů na dva až tři roky, uvádělo ministerstvo financí. 

Návrhy na zmrazení důchodů a jednotnou sazbu DPH odmítaly hlavně Věci veřejné. Za ně se dnešní schůzky zúčastnil ministr dopravy Pavel Dobeš, podle kterého bylo dosaženo poměrně značného pokroku. Ministerstvo financí by mělo do příštího týdne připravit propočty, jaké budou reálné dopady dnes probíraných kroků, a ekonomičtí ministři se k diskusi vrátí příští středu. Politické jednání, například ve formátu K9, by měl svolat premiér a předseda ODS Petr Nečas.   

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) uvedl, že na stole je několik variantních návrhů jak úprav sazeb DPH, tak v úpravách vzorce pro valorizaci důchodů. Ministři podle něj probírali i řadu námětů, jak by se dalo ušetřit zefektivněním činnosti státní správy a jak uspořit na provozu. Konkrétnější ale Drábek být nechtěl s tím, že konečné rozhodnutí bude na vrcholném jednání koalice. „Vyjadřovat v tuto chvíli podporu nějaké konkrétní variantě, znamená velmi znesnadnit tu konečnou dohodu,“ dodal. 

Podle Dobeše se diskutovalo o tom, podle jakého vzorce valorizovat důchody na základě inflace a růstu reálných mezd. „Ještě bude diskuse, jaký ten koeficient bude,“ poznamenal. Ministři zároveň řešili, které komodity by nadále měly zůstat v nižší sazbě DPH, i s ohledem na směrnice Evropské unie. „V tuto chvíli je pro nás naprosto neakceptovatelné, aby do vyšší sazby byly předány například potraviny,“ poznamenal Dobeš.