Obchodní velmoc? Čína předstihla USA

Peking - Čína během loňského roku co do objemu zahraničního obchodu s největší pravděpodobností předstihla Spojené státy a dostala se na první příčku. Celková hodnota čínského dovozu a vývozu se loni vyšplhala na 4,16 bilionu dolarů (asi 83,7 bilionu korun), což je oproti předešlému roku nárůst o 7,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila čínská vláda.

I když Spojené státy zatím celkové údaje za loňský rok nezveřejnily, jejich prvenství se už neočekává. Od ledna do září celková hodnota jejich zahraničního obchodu dosáhla 3,5 bilionu dolarů. „Je velmi pravděpodobné, že Čína předstihla Spojené státy a stala se největším obchodníkem na světě,“ uvedl pro BBC mluvčí čínské celní správy Čeng Jüe-šeng.

Vývoz Číny na vzestupné a rekordní vlně

Čínský export loni povyrostl o 7,9 procenta, dovoz pak o 7,3 procenta. Druhá největší ekonomika světa tak loni vyvezla produkty za 2,2 bilionu dolarů a dovezla jich za 1,9 bilionu dolarů. Je to poprvé, kdy celkový roční objem obchodu překročil čtyři biliony dolarů, dodal Čeng Jüe-šeng.

Čína se už v roce 2009 stala největším světovým vývozcem zboží, poznamenal ekonomický deník Financial Times. Navíc Říše středu se z vývozce levného oblečení, obuvi a produktů z ropy přeorientovala na exportéra hi-tech strojů a elektroniky.

Celkový objem čínského obchodu v roce 2012 podle Světové obchodní organizace (WTO) zaostal za objemem obchodu v USA o pouhých 15 miliard dolarů. Co je však zajímavější, tato částka tehdy odpovídala zhruba dni a půl průměrného denního objemu obchodu.

Přístav v Los Angeles
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: Getty Images/David McNew

Jenže podle BBC je taky třeba pamatovat na to, že se v minulosti objevily pochybnosti ohledně toho, jak přesná jsou v Číně data o exportu. Podle spekulací mohou někteří čínští vývozci svá čísla nadhodnocovat, aby se vyhnuli restrikcím na přesun finančních prostředků do země. Tamní úřady už loni v květnu oznámily, že zpřísní kontroly dovozců a vývozců, kteří do země převádějí peníze ukrývané v podobě obchodních směnek.

Jasno tak bude až v únoru, kdy mají Spojené státy celkové údaje o svém zahraničním obchodě za loňský rok zveřejnit.