V Česku se ve druhém čtvrtletí ubytovalo o 14,3 procenta více turistů než loni. Celkově ale ve službách klesly tržby

4 minuty
Události: Cestovní ruch
Zdroj: ČT24

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním druhém čtvrtletí ubytovalo 5,8 milionu turistů, meziročně o 14,3 procenta více. Domácí hosté převažovali nad zahraničními. Turisté strávili v ubytovacích zařízeních dohromady 13,8 milionu nocí, o 14,5 procenta více než ve stejném období loni. V ubytování a stravování také ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly tržby. Celkově ale ve službách v Česku v tomto období meziročně klesly o 3,5 procenta. Oslabila hlavně doprava a skladování. Tržby naopak ve vědeckých a technických činnostech. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Mezi ubytovanými bylo 3,2 milionu domácích a 2,5 milionu cizinců. Počty domácích návštěvníků se zvýšily o čtyři procenta a zahraničních hostů se ubytovalo o 31 procent více než loni. Počet nocí, které v Česku strávili zahraniční turisté, ale stále nedosáhl výsledků z roku 2019.

„Výkony ubytovacích zařízení v letošním druhém čtvrtletí se již přiblížily výsledkům před pandemií. Celkové počty ubytovaných hostů byly takřka stejné jako v roce 2019. Počet přenocování ale ještě předcovidové úrovně zcela nedosáhl a byl na 98 procentech,“ uvedl Roman Mikula z oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

V hotelech se ubytovalo 71 procent turistů, což představuje nárůst o 17,1 procenta. Do penzionů zavítalo třináct procent návštěvníků, meziročně o 9,3 procenta více. Začátek turistické sezony v kempech znamenal 290 tisíc příjezdů, meziročně o 0,1 procenta méně.

Návštěvnost se zvýšila ve všech krajích Česka. Mezi nejnavštěvovanější kraje patřily ve druhém čtvrtletí kromě Prahy tradičně Jihomoravský a Jihočeský kraj. Meziročně se návštěvnost nejvíce zvýšila v Karlovarském kraji o 21,4 procenta, v Praze o 19,7 procenta a v Olomouckém kraji o 18,4 procenta.

Do Česka přijelo tradičně nejvíc lidí z Německa. Němci tvoří čtvrtinu zahraniční klientely, Česko jich navštívilo zhruba 637 tisíc. Druhou nejpočetnější skupinou byli návštěvníci ze Slovenska a na třetím místě se umístili hosté z Polska. Podle zjištění ČSÚ nadále pokračuje výpadek turistů z asijských zemí a z Ruska.

Do celkových statistik návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. „Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu, či uprchlíka,“ uvedl úřad.

V restauracích útraty klesají, příčinou jsou zvyšující se ceny, míní provozní ředitel jednoho hotelového řetězce Lukáš Pliska. „Když se podíváme dříve, měli jsme oběd třeba za 180 korun, senzitivita u klientů nebyla taková. Dnes při inflaci už samozřejmě oběd může stát třeba 300 korun v Praze, tak citlivost je daleko vyšší. Klient hledá zážitek, hledá kvalitní servis,“ řekl. 

Ve druhém kvartále celkově zrychlil pokles tržeb u služeb. Oslabení postihlo služby už v prvním čtvrtletí, kdy podle revidovaných údajů tržby klesly proti loňsku o 0,3 procenta. Ze šesti hlavních odvětví služeb se tržby snížily ve druhém čtvrtletí meziročně ve čtyřech. Nejvýraznější pokles zasáhl dopravu a skladování, kde se tržby propadly o 11,3 procenta. V tomto odvětví oslabilo skladování a vedlejší činnosti v dopravě o šestnáct procent, pozemní a potrubní doprava o 9,7 procenta a poštovní a kurýrní činnosti o 3,4 procenta. Naopak v letecké dopravě tržby stouply o 10,3 procenta.

V informačních a komunikačních činnostech tržby poklesly o 1,6 procenta. Největší propad vykázal filmový a hudební průmysl, který utržil o dvanáct procent méně než loni, a vydavatelské činnosti oslabily o 5,7 procenta. V činnostech v oblasti nemovitostí se tržby meziročně snížily o dvě procenta. V odvětví administrativních a podpůrných činností klesly tržby o 0,8 procenta. Největší pokles měly v této oblasti agentury práce, a to o 13,3 procenta, zatímco třeba cestovní agentury, kanceláře a jiné rezervační a související činnosti vykázaly naopak nárůst tržeb o 16,2 procenta.

Z hlavních odvětví rostly tržby jen profesním, vědeckým a technickým činnostem o 2,9 procenta a v ubytování, stravování a pohostinství o 0,7 procenta. Z toho v ubytování tržby vzrostly o 7,5 procenta, zatímco ve stravování a pohostinství klesly o 1,4 procenta. Z odborných činností měly nejvyšší nárůst právní a účetnické činnosti, kde tržby stouply o 9,4 procenta. Naproti tomu pokles tržeb o 1,6 procenta vykázaly ostatní profesní, vědecké a technické činnosti, kam se řadí například zprostředkovatelské činnosti, překladatelské a fotografické služby nebo stavební dozor.

Mezičtvrtletně tržby ve druhém čtvrtletí také klesly, a to o 1,2 procenta. Růst oproti prvnímu čtvrtletí byl zaznamenán jen v profesních, vědeckých a technických činnostech a administrativních a podpůrných činnostech.

Expert: Služby stagnují a restart ekonomiky nenastává

Odborníci se domnívají, že ve druhém čtvrtletí turistice v Česku pomohly především odložené dovolené z doby koronavirové pandemie. Přesto ale, že se cestovní ruch ve druhém čtvrtletí přiblížil k roku 2019, turisté šetří. „Šetření tu bylo a ještě nějakou dobu bude. Projevilo se to zatím hlavně na zkracování pobytů. Podobný trend je patrný i v hlavní letní sezoně,“ řekl ředitel portálu Slevomat.cz Ladislav Veselý.

V důsledku pandemie covidu-19 hotelům a dalším ubytovacím zařízením podle Veselého ubylo zahraniční klientely, která se ještě plně nevrátila. „Důvody jsou jednoduché. Kvůli válce na Ukrajině chybí zejména turisté z Ruska, případně z Číny. Ze stejného důvodu často chybí i Američané, pro které jsme blízko válce,“ podotkl.

Přibližně 82 procent klientů sítě OREA Hotels letos tvoří domácí turisté a hosté ze sousedních států, v roce 2019 jich přitom bylo šedesát procent a více také jezdili Asiaté či Američané. „Je ale nutné dodat, že například hosté z Německa jsou tento rok zastoupeni jen ze 14,5 procenta, což je výrazný pokles oproti roku 2019, kdy jich bylo 21 procent,“ uvedl ředitel obchodní strategie hotelové sítě OREA Hotels & Resorts Jiří Fontana.

Podle majitele Czech Inn Hotels Jaroslava Svobody v Česku také ve srovnání s okolními státy klesá kvalita služeb, na což podnikatelé doplácejí, dodal. Meziroční porovnání navíc ovlivňuje fakt, že se loni trh teprve probouzel z pandemie covidu, řekl. Pozitivem ale podle něj je, že se průměrná cena pokoje meziročně zvýšila asi o pětinu, což se na růstu tržeb podílí 35 procenty.

„Hůře jsou na tom firmy mimo hlavní turistická centra, které musejí spoléhat pouze na domácího zákazníka. A ten samozřejmě pod tlakem inflace, respektive klesající kupní síly, šetří, kde se dá,“ uvedl k tržbám za služby hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Údaje o tržbách podle něj naznačují, že služby stagnují a restart ekonomiky nenastává. „Když k tomu připočteme slabý průmysl, tak důvodů k radosti zůstává pomálu,“ konstatoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokles cen ropy a plynu bude stabilní, věří expert

Ropa po vyhlášení plánů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na světových trzích začala zlevňovat. „Vypadá to na stabilní vývoj s mírným poklesem ceny,“ věří energetický poradce Vratislav Ludvík. Zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška míní, že aktuální psychologický dopad na ceny je krátkodobý. Hosté pořadu Otázky Václava Moravce také mluvili o evropském a českém odběru plynu a domácích energetických problémech.
16:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Windfall tax i přes nižší výnos od bank výrazně pomohla rozpočtu

Banky loni zaplatily na dani z neočekávaných zisků necelou půl miliardu korun, zjistila z dat Finanční správy Česká televize. Oproti předchozímu roku jde o zhruba třetinový pokles. Přitom když stát daň zaváděl, očekával, že od peněžních domů vybere přes třicet miliard. Naopak energetické firmy odváděly oproti původním předpokladům ve výši sedmnácti miliard korun skoro dvaapůlkrát tolik. I tento výnos pomáhá koalici udržet plánovanou bilanci rozpočtu. Na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií dal stát loni dvanáct miliard korun.
před 2 hhodinami

Zájem o obor roste, truhlářů ale ubývá

Výrobců nábytku ubývá. Týká se to i města, které právě tento obor proslavil. V Lišově na Českobudějovicku od 90. let postupně končí všechny historicky významné továrny a klesá i počet truhlářských učňů. Jinde přitom zájem roste, stejně jako poptávka po tomto řemesle. Počet absolventů se za poslední tři roky zvýšil z devíti set na dvanáct set.
před 3 hhodinami

Čtenářských klubů přibývá, o knihách diskutují v kavárnách i on-line

Sci-fi, historická literatura, ale i tematické večery – lidé se stále častěji scházejí, aby diskutovali o knihách, sdíleli doporučení a objevovali nové autory i literární žánry. Čtenářských klubů v Česku za několik posledních let přibylo, a to nejen ve velkých městech, ale i v menších obcích. ČT oslovila desítky klubů po celé republice, které potvrdily, že zájem o setkávání čtenářů i počet členů roste.
před 14 hhodinami

Dopravní policie se zaměří na bezpečnost dětí v autech

Loni zemřelo při dopravních nehodách devět dětí, tři z nich nebyly v autosedačce. To dopravní policie považuje za alarmující. Letos se proto zaměří na kontrolu, jak jsou děti v autech připoutané. Vhodná autosedačka i její správné použití můžou rozhodnout o vážnosti následků. Volbu přitom ovlivňuje řada faktorů – je třeba vybírat takovou, která je vhodná pro konkrétní dítě a také zohlednit typ auta. Horská služba zase připomíná, aby rodiče nepodceňovali bezpečnost malých lyžařů.
před 15 hhodinami

Lidé o hospicové péči často nevědí, přitom jim může ulehčit

Lidé se stále obávají hospicové péče. Pokud ale rodiny službu na konci života svého blízkého využijí, chválí si ji. Podle výzkumu paliativních odborníků víc než čtvrtina oslovených pojem hospic ovšem ani nezná.
před 16 hhodinami

Justiční šéfové už rozeslali soudcům platové výměry, příslušnou novelu ale ještě posoudí Senát

Soudy nečekaly na úpravu zákona o platech ústavních činitelů a justiční šéfové už rozeslali soudcům platové výměry, které počítají s růstem podle trojnásobku průměrné mzdy, řekl ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). To je víc, než chce vláda. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) přitom míní, že pokud vládní návrh nezačne platit do konce měsíce, ústavní činitelé nedostanou lednovou výplatu. Novelu ještě posoudí senátoři, a mnoho z nich má výhrady.
včera v 21:38

Tři větší podniky ohlásily propouštění

Firmy v Česku čím dál častěji ve velkém propouštějí. Výpovědi, které oznámily koncem minulého roku, míří podle úřadů práce nejčastěji lidem od přepážek. Letos už tři větší podniky ohlásily, že nebudou potřebovat tolik zaměstnanců jako doposud. Výpovědi by se měly týkat asi devíti set lidí v Praze a Středočeském kraji. Podle garantky pro oblast zaměstnanosti Úřadu práce ČR Pavly Janovské by však nemělo dojít k většímu skoku v nezaměstnanosti.
včera v 20:30
Načítání...