Zimní stadiony rozpouštějí led. Reagují tak na energetickou krizi

Provoz zimních stadionů od ledna výrazně podražil – to proto, že jejich provozovatelům s koncem minulého roku skončily zafixované ceny elektrické energie a tepla. Provozovatelé zimních stadionů řekli České televizi, že na konci sezony platí až dvakrát více, než tomu bývalo dříve. Někteří kvůli tomu předčasně ukončili sezonu nebo zvýšili ceny pronájmu a vstupného.

Zimní stadion Eden, kde trénuje hokejový tým pražské Slavie, býval v posledních letech v provozu celoročně. Letos ale kvůli vysokým nákladům zavře. „Právě z důvodu zdražování energií jsme se letos rozhodli upustit od celoročního provozu ledové plochy a v květnu a červnu budeme mít rozpuštěno,“ říká tiskový mluvčí HC Slavia Jakub Mezlík.

Dodává, že v tomto období hokejisté led využívali v kombinaci se suchou přípravou nebo jej klub pronajímal pořadatelům různých turnajů.

Kratší sezonu budou mít i hokejisté v Trutnově. „V rámci úspor energií bude sezona 2023/2024 na zimním stadionu odstartována až v září. Letní soustředění v srpnu se bohužel z ekonomických důvodů nekoná,“ říká zástupce správce nemovitostí Trutnov Radek Horák.

Další navýšení by bylo likvidační, obávají se provozovatelé

S ekonomickými potížemi se potýká i zimní stadion ve Velkém Meziříčí. Od ledna nemá zafixované ceny energií, a tak je musí platit podle aktuálních cen na trhu. „Cena je zatím za první tři měsíce zhruba 2,5krát vyšší než dříve. Navýšení je tedy značné a zatěžující městský rozpočet,“ říká ředitel sportoviště Michal Hořínek.

Stadion proto zdražil. „Museli jsme zdražit pronájem ledové plochy zhruba o čtvrtinu s tím, že zbytek dokrývá město. Další navýšení by bylo likvidační jak pro hokejový klub, tak pro městskou ligu,“ konstatuje Hořínek.

Zdražovat museli ceny pronájmu i v zimním stadionu Eden. „Náklady na provoz zimního stadionu se oproti loňskému roku zvedly více než o polovinu. Z toho důvodu proběhlo drobné navýšení ceny pronájmu ledové plochy,“ říká tiskový mluvčí HC Slavia Jakub Mezlík.

Udržení cen jako podpora sportování veřejnosti

Skoro dvakrát více než loni musí platit také zimní stadion v Plzni. „Od 1. ledna 2023 máme navýšenou cenu elektřiny zhruba o 90 procent. Energie nám platí město Plzeň, které zimní stadion vlastní a rozhodlo se ceny pro tuto sezonu zachovat,“ říká ředitel zimního stadionu Plzeň Michal Kratochvíl. Dodává, že v příští sezoně ale budou muset zdražit.

V Rumburku podle odhadů provozovatele zaplatí za dva měsíce odběru plynu tolik jako za celý minulý rok – 135 tisíc korun. „Odhaduji, že to, co jsme protopili za celý minulý rok, jsme letos protopili za leden a únor,“ říká ředitel organizace Správy rumburských areálů sportu Petr Voldřich.

Přesto rumburský stadion pronájmy nezdražil. „Jsme městská příspěvková organizace, která je z velké části financovaná zřizovatelem, městem Rumburk. Po dohodě s ním jsme se rozhodli nezvyšovat ceny vstupenek a pronájmů. Udržení našich cen bereme jako podporu sportu a volnočasových aktivit naší veřejnosti,“ dodává Voldřich.

Podle provozovatele zimního stadionu v České Třebové se zdražení dotklo všech odvětví údržby těchto stadionů. „Zimní stadiony mají celkem náročnou technologii, na kterou je zapotřebí nespočet revizí, a vyžadují spoustu údržby, která samozřejmě také zdražuje. Co se týče chlazení, na tom se šetřit nedá,“ říká vedoucí zimního stadionu v České Třebové Jaroslav Šimek. „Situace není vůbec dobrá, ale budeme se snažit nějak přežít,“ dodává Šimek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reportéři ČT: Babiš se vyhnul kritice výroků politiků SPD k zahraničním tématům

Česko má za sebou v diplomacii horký vstup do roku 2026. A to i kvůli předsedovi Poslanecké sněmovny a SPD Tomiu Okamurovi, který hned v novoročním projevu slovně zaútočil na Evropskou unii či Ukrajinu, která se už několik let brání ruské agresi. Nedlouho po Okamurovi si pak „přisadil“ i druhý muž hnutí Radim Fiala, který zpochybnil roli Ruska ve výbuších muničních skladů ve Vrběticích. Premiér Andrej Babiš (ANO) však Okamurova slova dlouho nekomentoval, vyjádřil se až po zmíněném prohlášení Fialy. Ani pak ale předseda vlády svého koaličního partnera přímo nekritizoval. O tom, jaké poměry panují ve vládní koalici v oblasti zahraniční politiky, natáčel pro Reportéry ČT Jan Moláček.
před 7 hhodinami

Poprvé po volbách zasedla tripartita, na růstu platů se neshodla

Tripartita bude spolupracovat při českých aktivitách v EU k zastavení systému emisních povolenek ETS 2. Vláda si proto od zaměstnavatelů i odborů vyžádala podklady o předpokládaných dopadech systému ETS 2 na domácnosti i průmysl. Chce tím posílit své argumenty pro jednání v EU. Na tiskové konferenci po pondělním jednání to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Tripartita probírala také situaci kolem návrhu státního rozpočtu nebo programové prohlášení nové vlády. Na růstu platů se zatím odboráři s vládou nedohodli.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nemocných s respiračními infekcemi přibývá. Hlavně mezi dospělými

Přes 150 vážných případů chřipky a 49 úmrtí evidují hygienici od začátku chřipkové sezony. Po vánočních svátcích čísla opět rostou. Nemocnost akutními respiračními infekcemi, mezi které patří i chřipka, stoupla v minulém týdnu o 70 procent a dosáhla hodnot z předvánočního období. Na sto tisíc obyvatel aktuálně připadá přes 1500 případů akutních respiračních infekcí. Nemoc se teď šíří především mezi dospělými – opatrní by měli být hlavně senioři a pacienti s oslabenou imunitou.
před 9 hhodinami

Divím se, že potřebuje být mermomocí ministrem, říká Kordová Marvanová o Turkovi

Senátorka a advokátka Hana Kordová Marvanová (nestr. za SPOLU) považuje snahy poslance za Motoristy Filipa Turka dostat se do čela resortu životního prostředí za „trochu nedůstojné“. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že se Turek stane vládním zmocněncem pro klimatickou politiku poté, co ho prezident Petr Pavel odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. „Já se mu jaksi divím. Divím se, že za každou cenu potřebuje být ministrem. Myslím, že i v parlamentu by mohl ty věci ovlivňovat,“ prohlásila senátorka v Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou. „Vždy jsem byla toho názoru, že prezident musí jmenovat na návrh premiéra ministra, ale výjimečně – pokud jsou dány výjimečné důvody – tak nemusí. Ale musí to eventuálně ustát v případě žalob,“ dodala.
před 9 hhodinami

Zpráva o Turkovi jako zmocněnci vyvolala pozdvižení

Vládní zmocněnec dle bývalého premiéra Petra Fialy (ODS) není funkcí, která by mohla nahradit ministra. Bylo by to obcházení ústavy, uvedl na síti X v reakci na to, že se poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek, kterého prezident Petr Pavel nechce jmenovat ministrem životního prostředí, stal vládním zmocněncem pro klimatickou politiku. Exministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) upozornil i na zákon o střetu zájmů, podle kterého poslanec nesmí být v žádné funkci na ministerstvu. Ekologické organizace se shodují, že Turkovo jmenování zmocněncem je účelové.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda obnovuje radu pro duševní zdraví a kritizuje předchozí kabinet kvůli muniční iniciativě

Kabinet Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání schválil vznik vládní rady pro duševní zdraví a příslušný odbor na Úřadu vlády. Ministři se také zabývali muniční iniciativou, na tiskové konferenci zazněla kritika předchozí vlády za mlžení a skrývání projektu v rozpočtu Vojenského zpravodajství. Kabinet rovněž rozhodl o zřízení funkce zmocněnce pro Green Deal, jímž se stane poslanec za Motoristy Filip Turek.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Turek bude vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu

Vládním zmocněncem pro klimatickou politiku se stane poslanec Motoristů Filip Turek, oznámil po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Čestný prezident Motoristů už ráno řekl, že by mohl být vládním zmocněncem a zprostředkovaně také úřad vést. Prezident Petr Pavel odmítá Turka jmenovat ministrem životního prostředí. Resort dočasně řídí ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka. Babiš se podle svých slov věcí nechce dál zabývat, vláda podle něj funguje a koaliční střet nelze očekávat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...