Dva pracující na jednoho důchodce místo tří. Penzijní systém potřebuje reformu, ukazuje analýza

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, v současnosti poměr činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, upozornili ve čtvrtek analytici Cyrrusu.

„Demografický vývoj je velmi nepříznivý. Zatímco dnes pracují zhruba tři ekonomicky aktivní lidé na jednoho důchodce, v blízké budoucnosti to budou jen dva. Z toho vyplývá, že důchodový systém, jak je dnes nastavený, bude kolabovat,“ řekl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Připomněl, že loni skončil důchodový systém v deficitu zhruba 22 miliard korun, letos se očekává kolem 70 miliard.

Prohlubování problému očekávají analytici Cyrrusu ve 30. letech, kdy Česku hrozí dosažení dluhové brzdy při dosažení zadlužení ve výši 55 procent hrubého domácího produktu (HDP). Analýza vychází z předpokladu, že následně bude muset stát uvést důchodový systém do rovnováhy, aby se zadlužení nezvyšovalo.

Pokud by se nezvýšil věk odchodu do penze nebo se nezvýšily odvody sociálního pojištění, musel by se snižovat poměr důchodů k průměrné mzdě. „Ročníky 1965 a starší si ještě v průměru důchod užijí nad 40 procenty náhradového poměru. Zažijí tak důchody, které se historicky v České republice dají považovat za normální,“ přiblížil Hradil. „Nejhůř na tom bude ročník 1985, průměrně budou dostávat 28 procent průměrné mzdy,“ doplnil.

Investovat nebo spořit

Vedoucí analytického oddělení Cyrrusu Anna Píchová zmínila, že pokud by dnešní dvacátníci chtěli mít stejný standard jako současní důchodci, museli by investovat zhruba tisíc korun měsíčně do dynamických fondů, nebo si ukládat zhruba osm tisíc korun měsíčně na spořicí účet. Pro třicátníky by bylo nutné investovat kolem dvou tisíc korun měsíčně, nebo spořit zhruba 9500 korun měsíčně.

Analytička Píchová o důchodovém systému a jeho reformě (zdroj: ČT24)

Vláda v současnosti jedná o úpravě důchodového systému, koalice by chtěla najít shodu na přelomu března a dubna. Podle představitelů vládních stran se jedná mimo jiné o mezigenerační solidaritě či motivaci lidí, kteří chtějí pracovat i v důchodovém věku.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu při jednání s odbory řekl, že nechce uzákonit zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu na 68 let ze současných 65 let.

Podle expertů je důchodový systém neudržitelný. Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučuje zvyšovat důchodový věk, zpomalit valorizace či omezit počet předčasných důchodů.

Načítání...