Se současnou opozicí se „nedá domluvit“, řekl Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce

61 minut
Otázky Václava Moravce s Petrem Fialou
Zdroj: ČT24

Vládní koalici se po několikadenních opozičních obstrukcích podařilo prosadit nižší valorizaci penzí. Současná sněmovna zažívá obstrukce poměrně často. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) jsou příčinou populisté a extremisté v opozičních lavicích, kteří tento prostředek zneužívají nad únosnou míru. Přesto se zástupci vládních stran s opozicí tento týden domluvili na pravidlech fungovní sněmovny, která jej naplňují „opatrným optimismem“, řekl v Otázkách Václava Moravce.

Současná sněmovna zažila opoziční obstrukce opakovaně. Například už loni v únoru při projednání sporné pandemické novely schválili poslanci program schůze až po 23 hodinách. Obstrukce provázely i zrušení EET nebo přehlasování veta prezidenta Miloše Zemana k vládní novele o snížení zdravotních plateb státu. Opozice obsáhlými projevy či přestávkami na schůze zabránila také jednání o zavedení korespondenční volby.

Podle Fialy se se současnou opozicí „nedá domluvit“. V Česku podle něj neustále probíhá politický boj mezi demokratickými stranami a populisty a extrémisty, kteří nerespektují pravidla. Opozice se nepřenesla přes prohrané volby a „snaží se to přenést do Poslanecké sněmovny tak, že zablokují legislativní proces“.

Opozice podle něj má právo se vyjádřit a také má právo na obstrukce „po určitý čas“. Tento prostředek však zneužívá a tvoří z obstrukcí trvalý nástroj debaty, domnívá se premiér. „Všechno je otázka přiměřenosti,“ řekl. „Musíme mít i šanci, jako většina, prosazovat vůli voličů,“ dodal. Rovnováha mezi nároky koalice a opozice se však hledá obtížně, přiznal Fiala.

Koalice s opozicí se podle něj však domluvila na pravidlech, „která posléze byla dodržena jak od hnutí ANO, tak od SPD“. Jde podle něj o příslib nové formy spolupráce ve sněmovně. „Je to nutnost kvůli politické kultuře, parlamentní demokracii.“ Toto jednání premiéra „naplnilo opatrným optimismem“.

S opozicí jsou tak vládní představitelé připraveni jednat o penzijní reformě a úsporách ve státním rozpočtu.

Vládní poslanci podle Fialy připravili úpravy jednacího řádu, o kterém nyní budou jednat se zástupci ANO a SPD. Parlamentní demokracie se ale projevuje i často složitými diskusemi v parlamentu, změny v jednacím řádu proto musí být „citlivé“.

Systémová úprava valorizace bude do poloviny roku, řekl Fiala

Přestože novelu o nižší valorizaci penzí sněmovna schválila téměř po stech hodinách obstrukcí, jde podle premiéra o „odpovědný přístup“. „Nikdo nepředpokládal, že  podmínky budou takové, že by valorizace dosáhly takové výše. Je potřeba do toho zasáhnout,“ řekl.

V sobotu schválená novela podle něj byla bezprostřední reakcí na překvapivý meziměsíční nárůst inflace. Systematickou změnu valorizačního schématu má vláda připravenou. „Budeme ji realizovat během poloviny tohoto roku,“ uvedl. Úpravy se podle něj mají týkat i předčasných důchodů.

Novela nyní zamíří do Senátu, kde má vládní koalice většinu. Fiala proto v horní komoře neočekává komplikace při schvalování předpisu. „Pochybnosti o některých aspektech navrhovaného opatření“ ale má zvolený prezident Petr Pavel.

Fiala s Pavlem o novele jednal, premiér nastupujícími prezidentovi odpověděl na některé dotazy, řekl. Pavel se podle něj k podpisu předpisu vyjádří po inauguraci. Současný prezident Miloš Zeman uvedl, že by zákon vetoval. To by podle Fialy bylo „nezodpovědné“.

V reakci na snížení růstu penzí chystají demonstrace odbory. Fiala upozornil, že za jeho působení v úřadu důchody v reakci na zvýšenou inflaci několikrát vzrostly, demonstrace mu tak nepřipadají „logické“. Protesty jsou ale standardním nástrojem demokracie, uvedl. Důvodem pro jeho případnou rezignaci by v nich proto nespatřoval.

Premiér upozornil, že se vláda také zabývala problémy spojenými s ruskou invazí na Ukrajinu a energetickou krizí. „Nejde během několika měsíců všem pomoci, současně spravit státní rozpočet a mít na všechno do budoucnosti,“ uvedl. „Museli jsme vyřešit problémy, které jsme měli,“ dodal.

Fiala upozornil, že „obecně žádné z opatření, které povedou ke snížení strukturálního deficitu a konsolidaci veřejných financí, není populární“. Vláda je však podle něj připravena vést následky včetně nepopularity, které jsou s přijetím těchto opatření spojená.

Zásadním krokem vlády má být například uzákonění nároku učitelů na 130 procent průměrné mzdy. „Budoucnost naší společnosti je závislá na kvalitním vzdělání,“ řekl. „Bez dobrých učitelů nemůžeme mít dobré školy,“ doplnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno.
09:30Aktualizovánopřed 42 mminutami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 2 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 3 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 5 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinu Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 14 hhodinami
Načítání...