Lídři kandidátek v pražských komunálních volbách debatovali o dostupném bydlení

38 minut
Předvolební debata z Prahy – druhá část
Zdroj: ČT24

Lídři kandidátek v Praze diskutovali v druhé části debaty ČT před komunálními volbami o tom, jak vyřešit problém nedostupného bydlení. Své návrhy představili za ANO Patrik Nacher, za Piráty Zdeněk Hřib, za Prahu sobě Jan Čižinský, za Solidaritu (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) Anna Šabatová, za SPD, Trikolóru, Hnutí PES a nezávislé společně pro Prahu Milan Urban, za SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda a za STAN Petr Hlaváček.

Pro obyvatele metropole je největším problémem bydlení, myslí si to 94 procent respondentů předvolebního průzkumu společnosti Kantar pro ČT. V očích Pražanů jsou byty každý rok dražší a nedostupnější. Průměrná cena nového bytu se v hlavním městě pohybuje kolem 150 tisíc korun za metr čtvereční, což je oproti loňsku o sedmnáct procent víc.

„Je iluzí tvrdit někomu, že z pozice primátora hne trhem s vlastnickým bydlením,“ tvrdí lídr kandidátky Praha sobě Jan Čižinský. Výzvou pro město a městské části ale podle něj je, aby stavěly nájemní byty. Sám proto chce zvýšit počet městských bytů, aby město mohlo začít ovlivňovat ceny nájmů.

Petr Hlaváček z kandidátky STAN říká, že se zasadil o prosazení pravidel pro developery nebo o vznik Pražské developerské společnosti. „Není pravda, že se nic neodehrálo. Odehrála se změna přístupu ve městě a v příštím volebním období budou vidět konkrétní stavby: na Palmovce, na Nových Dvorech a dalších územích,“ slibuje.

Lídr kandidátky Pirátů a současný primátor Zdeněk Hřib tvrdí, že na magistrátu zarazili prodeje městských bytů a opravují je „rekordním tempem“. „Také jsme založili například městskou nájemní agenturu,“ vyjmenovává Hřib. Nutná je podle něj i masivní výstavba městských bytů. Město ale musí získávat pozemky, kde je možné stavět.

Hlavní problémy města – nedostupnost a ceny bydlení
Zdroj: ČT24

„Co město může v nějakém horizontu a také není možné slibovat, že to bude za pár měsíců nebo pár let, zamezit skokovému nárůstu (cen) tím, že se na trh dostane větší množství bytů,“ myslí si lídr kandidátky ANO Patrik Nacher. Problém v Praze je podle něj ten, že příprava stavebních projektů údajně trvá přes deset let, což se promítá do ceny bytů. Metropole podle něj musí také umožnit výstavbu v brownfieldech a v rozvojových územích.

Bohuslav Svoboda z koalice SPOLU pro Prahu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) vysvětluje, že ceny bytů rostou, protože je menší nabídka než poptávka. „Za dobu celého volebního období jsme nepostavili nic, tady chybí třicet tisíc bytů,“ kritizuje. Nejméně se podle něj staví v městských částech, kde vládnou Piráti. S takovým obviněním ale Hřib nesouhlasí.

Kandidátka koalice Solidarita (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) Anna Šabatová kritizuje rozprodej bytového fondu a pozemků v předchozích letech. „Musíme v maximální možné míře rozšířit fond, který je v nekomerčním režimu. Nemusí to být nutně městské byty, ale musí to být byty, kterého jsou stavěny a provozovány neziskově, tedy za provozní náklady,“ navrhuje své řešení Šabatová.

Lídr koalice SPD, Trikolóra, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu Milan Urban tvrdí, že poslední bytová výstavba se realizovala mezi lety 2002 a 2006. „My chceme v Praze začít masivní bytovou výstavbu, ale v různých formách. Samozřejmě jako městský investor, ale tam máme názor, že Pražská developerská společnost je zbytečná,“ je přesvědčen. Dále navrhuje družstevní výstavbu podporovanou městem a obsazení prázdných bytů, nebo přestavbu kanceláří na rezidenční prostory.

Výše nájemného v městských bytech

Podle Jana Čižinského z kandidátky Praha sobě musí být nájemné stanovováno tak, aby se maximálně využila státní pomoc a aby na něj lidé současně měli. Nájemné v městských bytech podle něj zůstane stejné. „Pokud se ale změní státní pomoc, tak je logické, že se pohne i s tím nájemným,“ vysvětluje. Nájemné se podle tohoto pravidla může snížit i zvýšit.

Lídr kandidátky STAN Petr Hlaváček uvádí, že to, co chystají v Pražské developerské společnosti, je na principu, že městský byt nemusí generovat zisk, ale musí generovat obnovu bytového fondu. Městské byty podle něj mají být pro křehké skupiny obyvatel, podporované profese a například i seniory.

Situace za poslední čtyři roky – dostupnost bydlení pro průměrného obyvatele města
Zdroj: ČT24

Podle lídra pražských Pirátů Zdeňka Hřiba je městské nájemné na poloviční výši oproti komerčnímu. „Cena je vypočítaná tak, aby skutečně respektovala to, že jsou tady příspěvky na bydlení, doplatky na bydlení a podobně,“ vysvětluje. Vychází to tak, jak pomoc nastavil stát, tvrdí Hřib. Nájem je podle něj vypočítaný dobře.

Patrik Nacher kandidující za ANO vidí problém v tom, že v hlavním městě roky výrazně rostl nájem, ale v posledním roce výrazně rostou i ceny energií. „V té chvíli konstrukce normativních nákladů na bydlení nedostačuje a pak to bohužel musí zachraňovat města,“ popisuje. Nastavení normativních nákladů je podle něj ale o vyjednávání s městem.

„Nájemné je skoro medicínský problém,“ komentuje Bohuslav Svoboda z koalice SPOLU pro Prahu. Je podle něj podstatné řešit příčinu vysokých cen, a to je nedostatek bytů. Důležité je proto podpořit výstavbu bytů.

Městských bytů, které nejsou ve správě městských částí, je podle Anny Šabatové z kandidátky Solidarita (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) málo a bydlí v nich většinou lidé s nějakým „sociálním tarifem“. V současnosti proto podle ní není na místě nájemné zvyšovat ani o inflaci.

„V našem programu máme celkově snižování poplatků, které jsou v gesci města,“ uvádí lídr kandidátky SPD, Trikolóra, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu Milan Urban. Navrhuje proto snížit nájem v městských bytech, ale i v bytech, které jsou ve správě městských částí. 

Do debaty byli představitelé kandidujících subjektů pozváni na základě zveřejněných volebních pravidel České televize.

V letošních volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy budou voliči vybírat z 22 kandidátních listin. Subjekty, které v debatě nemají zastoupení, ČT oslovila s dotazem na tři nejdůležitější programové priority.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Potravinářská inspekce už letos zavřela na sto provozů

Skoro stovku provozoven už letos nechala zavřít Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Nejčastěji kvůli tomu, že odhalila špínu, škůdce, trus hlodavců nebo špatné nakládání s odpady. Od začátku roku provedli inspektoři už patnáct tisíc kontrol – dvakrát více než loni. Číslo je vyšší než dřív i proto, že už na kontroly stravovacích provozů nechodí hygienici. Potravinářská inspekce je tak začala dělat častěji. Drobnější pochybení najde na každém třetím místě.
před 3 hhodinami

Vláda doufá, že jí NATO uzná obranné účetnictví

Česká vláda za minulý rok ohlásila zvýšení výdajů na obranu nad dvě procenta HDP, a formálně tak po devatenácti letech splnila závazek vůči NATO. Česko ale zatím stále neví, jak vysoké obranné výdaje mu Severoatlantická aliance uzná. Kabinet se loni poprvé pokusil vykázat jako obranné náklady i výdaje z jiných kapitol než je ministerstvo obrany.
před 3 hhodinami

Náhlé zdražení benzinu uštědřilo Československu tržní lekci

Před třiceti pěti lety zažili obyvatelé tehdejšího Československa jednu z prvních lekcí, jak funguje tržní ekonomika. Ze dne na den vzrostla cena benzinu o polovinu. Federální vláda reagovala na omezení dodávek ropy ze Sovětského svazu a problémy s výrobou. Později dokonce musela zavést přídělový systém, který ale fungoval jen do konce října 1990. Od listopadu ale benzín znovu podražil o dalších padesát procent. Litr tak stál při tehdejším průměrném platu 3300 korun už zhruba polovinu toho, co v současnosti.
před 3 hhodinami

Na východě Česka vydrží vedra i v pondělí, na západě se ochladí

Teploty na řadě míst v neděli vystoupaly přes tropickou třicítku, na několika stanicích v Praze a středních Čechách přesáhly i 33 stupňů Celsia. I noc může být na řadě míst tropická, při níž teploty neklesnou pod 20 stupňů. V pondělí počasí republiku rozdělí na dvě odlišné části – zatímco ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku teploměr ještě ukáže až 34 stupňů, na západě země po přechodu studené fronty spadnou nejvyšší teploty až k osmnácti stupňům. Postupně bude pršet na většině území.
11:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
09:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 14 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 15 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 15 hhodinami
Načítání...