Farský se kvůli stáži v USA vzdá poslaneckého mandátu

Poslanec Jan Farský (STAN) se vzdá svého mandátu. Oznámil to poté, co ho k rezignaci vyzvalo předsednictvo hnutí Starostů a nezávislých. Farský čelil kritice koaličních partnerů i opozice za půlroční stáž v USA, kterou chtěl absolvovat současně s výkonem své poslanecké funkce. Do sněmovny místo něj nastoupí ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance,“ předeslal Farský.

K odchodu ze sněmovny ho vyzvalo ve středu na večerním jednání předsednictvo, které o tom informovalo v tiskové zprávě. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka hnutí situaci kolem nepřítomnosti Farského v Česku podcenilo.

Farský začátkem minulého týdne oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl o víkendu. Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Kritizoval ho také předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Rozhodování bylo složité, zní ze STAN

Předsednictvo STAN vyzvalo Farského, který se jednání na dálku zúčastnil, k odchodu ze sněmovny po tříhodinové schůzi, uvedla mluvčí STAN Sára Beránková.

Podle Gazdíka byla debata „extrémně složitá“, protože Farský pro STAN mnoho udělal. „Uvědomujeme si ale, že jsme situaci kolem jeho nepřítomnosti podcenili, a omlouváme se za to našim voličům – a vlastně i Janu Farskému, kterému jsme nebyli dostatečnou vnitřní opozicí,“ uvedl.

Předseda STAN Vít Rakušan označil rozhodnutí za velmi složité, protože si Farského lidsky i profesně nesmírně váží. „Jako první místopředseda mi byl několik posledních let oporou. O to víc si cením toho, že Honza naši výzvu v zájmu zachování důvěry ve STAN i v politiku jako takovou vyslyšel,“ poznamenal. I podle něj STAN situaci podcenilo.

„To, že jsme v říjnu dokázali porazit ty, které jsme společným úsilím porazit chtěli, přineslo jen start změny. Při každém hlasování by zaznívaly hlasy naší opozice, že nám tu chybí J. Farský. Každé hlasování, které budou obstruovat, na což se teď připravujeme, by se točilo kolem něj,“ poznamenal šéf hnutí na Twitteru. Nelze podle něj zatěžovat politiku vládní koalice tématem, které by nemizelo a ubíralo důvěru.

Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) označil Farského ve čtvrtečních Událostech, komentářích za „jednoho z nejpilnějších politiků ve sněmovně“. „On si zřejmě představoval, že by mohl doopravdy tu funkci z dálky vykonávat. Byla to možná mladistvá nerozvážnost, nicméně ta se v politice nenosí,“ řekl. Farskému za jeho krok poděkoval.

Farský motivaci absolvovat stáž ve Spojených státech zdůvodnil úsilím o získání vědomostí, nadhledu a kontaktů, které by pak po zbylé tři a půl roku poslaneckého mandátu zúročil. „Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali,“ napsal.

Podle Fialy je rezignace logická

Postup Farského ocenil předseda lidovců a místopředseda vlády Marian Jurečka. Za rozhodnutí, které podle něj nebylo lehké, Farskému poděkoval. „Byť jsem spíše doufal, že se rozhodne stáž ukončit a věnovat se naplno práci poslance,“ vzkázal. „Jeho odchod ze sněmovny v tomto období je ztrátou dobrého poslance. Doufám, že z politiky neodchází trvale,“ dodal.

Jurečka také uvedl, že by podobný pobyt v zahraničí nikomu ze strany nedoporučil. „Já bych tento krok neudělal a z našich poslanců bych nechtěl, aby to kdokoliv dělal. Protože si myslím, že práce poslance, tak jak mám za osm let zkušenost, vyžaduje práci naplno,“ řekl.

Farský při oznámení svého odjezdu zmínil, že stáž vedle Rakušana probíral také s premiérem Fialou, který ho podpořil. Fiala to ale odmítl. „Pan poslanec mě informoval o svém úmyslu do USA odjet a využít tohoto stipendijního pobytu. Sdělil, že se bude účastnit všech podstatných hlasování ve sněmovně. Já to vzal na vědomí, žádnou radost z toho postupu nemám. Jsem si vědom všech problémů, které z toho vyplývají. Věřím, že si je toho vědom i pan Farský,“ dodal. Fiala ve čtvrtek sdělil, že Farského rezignace je logickým závěrem celé situace.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Farský obelhal voliče. Ukázalo se podle něj, že do sněmovny šel kvůli sobě, ne kvůli občanům. STAN označil za „to nejhorší, co máme ve vládě“. Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura na Twitteru sdělil, že Farského rezignace situaci neřeší. Vedení STAN podle něj o Farského stáži vědělo už před volbami, voličům to ale zatajilo a Farský kandidoval v rozporu s předvolební koaliční smlouvou Pirátů se STAN. V ní se kandidáti zavázali, že budou brát práci poslance jako prioritu a zařídí si ostatní aktivity tak, aby na výkon funkce měli dost času.

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala míní, že Farského situace se dotýká nejen jeho strany, ale všech členů dolní komory. „Přístup toho poslance říká, že tady být nemusí. Že když bude nějaké hlasování, tak přiletí. A potom se lidé na naši práci dívají s takovým despektem a dávají nám to znát,“ řekl.

Marian Jurečka (KDU-ČSL), Jan Horník (STAN) a Radim Fiala (SPD) v Událostech, komentářích o mandátu Jana Farského (STAN) (zdroj: ČT24)

Podle serveru HlídacíPes Farský věděl již několik měsíců před volbami, že byl na několikaměsíční stáž přijat. Farský serveru řekl, že se rozhodl jí zúčastnit až loni v prosinci.

Ve volbách Farský získal silnou podporu voličů, jako lídr kandidátky v Libereckém kraji dostal 32,7 procenta přednostních hlasů. Jeho náhradnice Levko působí jako ředitelka libereckého divadla F. X. Šaldy, počítá s tím, že z ředitelské funkce odejde.

Načítání...