Budoucí vláda chce zachovat současný systém zvyšování důchodů

4 minuty
Události: Důchodci dostanou přidáno
Zdroj: ČT24

Důchodci by mohli dostat kvůli rychlému zdražování mimořádně přidáno, a to zřejmě od června v průměru 650 až 730 korun měsíčně. Se zachováním současného způsobu zvyšování důchodů počítá ve své koaliční smlouvě i budoucí vláda Petra Fialy (ODS). Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) ČT řekl, že kabinet bude muset peníze na mimořádný růst penzí najít i přes plánované rozpočtové škrty. Od ledna navíc dostanou penzisté bez ohledu na současnou inflaci přidáno v průměru 805 korun měsíčně.

Přesná suma mimořádného zvýšení důchodů se odvine od skutečné inflace, řekla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO). Takový krok ukládá zákon v případě, že meziroční růst cen přesáhne pět procent. Na příští rok odhaduje úřad Aleny Schillerové inflaci na 6,1 procenta.

„Kdyby to bylo 5,2 procenta, tak by ta valorizace dělala nějakých plus minus 644 korun a bylo by to asi 12 miliard v součtu. Pokud by to bylo dejme tomu těch 6,1 nebo přes 6 procent, tak by to bylo asi 733 a dělalo by to 15 miliard korun,“ řekla Schillerová. Dodala, že k tomuto kroku musí vláda přikročit, ať je jakákoliv.

Důležitá je hlavně inflace od července do ledna

Meziroční míra inflace vzrostla v říjnu na 5,8 procenta, byla téměř o procentní bod vyšší než v září a je tak nejvyšší za posledních třináct let. Pro mimořádný růst důchodů je ale důležitá hlavně inflace, která v Česku bude od letošního července do ledna.

„Pátým měsícem po konci toho měsíce, kde k tomuto růstu došlo, se musí mimořádně valorizovat důchody. Pravděpodobně k tomuto překročení dojde začátkem roku,“ uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO).

S možným červnovým růstem průměrného důchodu o zhruba 650 až 730 korun měsíčně počítá i nastupující koalice. Strany se k němu zavázaly v programové části koaliční smlouvy.

Úsporná opatření vlády budou sociálně citlivá, zejména s ohledem na priority v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, sociální péče a s cílem udržet stávající valorizační mechanismus důchodů, píše se v koaliční smlouvě.

„To je věc, kterou můžeme uklidnit všechny stávající penzisty. Ono to dokonce vypadá, že podle toho zákona možná bude muset stát přikročit k mimořádnému zvýšení důchodů,“ uvedl kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„My nedopustíme, aby se důchody našich seniorů propadaly, čili ten valorizační mechanismus, který už dneska funguje, tak bude fungovat i za nové vlády,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

„To, že bychom sahali do současných důchodů, to v žádném případě a současných důchodů se týká valorizace, takže tam nepřipadá změna v úvahu,“ uvedl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

SPD chce zvýšit nejnižší důchody

Část opozice ale požaduje, aby mnohem víc než doteď rostly podprůměrné důchody.

„My bychom chtěli v každém případě zvýšit ty nejnižší důchody alespoň na úroveň minimální mzdy, to znamená 15 200 korun pro každého, kdo má odpracované roky nebo má invaliditu,“ řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Ministerstvo financí zatím plánuje v příštím roce vyplatit za důchody o téměř 25 miliard korun víc než letos. Výdaje na penze jsou dlouhodobě nejrychleji rostoucí položkou celého státního rozpočtu.

Důchodci v září pobírali průměrnou měsíční penzi 15 411 korun. Do konce roku samovolně o dalších zhruba třicet korun vzroste. V lednu by měli penzisté v průměru pobírat zhruba 16 250 korun měsíčně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 1 hhodinou

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 4 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 4 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 5 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 6 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 13 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 14 hhodinami
Načítání...