Prezident Zeman vyjádřil obdiv a podporu Cichanouské v boji s diktátorem

Osobní podporu Svjatlaně Cichanouské a přání, aby běloruská opozice zvítězila v boji s diktátorem, vyjádřil při setkání na lánském zámku prezident republiky Miloš Zeman. Ocenil také odvahu Cichanouské. Lídryně běloruské opozice, která loni kandidovala proti Alexandru Lukašenkovi v prezidentských volbách, je od neděle na návštěvě v Česku. V pondělí se setkala s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), v úterý pak jednala také s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ve středu vystoupí s projevem v Senátu.

Prezident dal předem najevo, že se bude zajímat o to, jaká je situace v Bělorusku. „Vyjádřil Svjatlaně Cichanouské osobní podporu, podporu České republiky a vysoce ocenil její odvahu. Popřál opozici vítězství v boji s posledním evropským diktátorem,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Také Cichanouská po setkání s českým prezidentem uvedla, že ji „ujistil o naprosté podpoře běloruského demokratického hnutí“ a vyjádřil přání, aby režim Alexandra Lukašenka brzy skončil. Doplnila, že s Milošem Zemanem probrala situaci novináře Ramana Prataseviče, kterého běloruská policie zadržela v letadle, které úřady přinutily přistát během přeletu nad zemí, i možnosti, jak podpořit běloruskou diasporu v Česku.

Svjatlana Cichanouská přijela do Lán zhruba půl hodiny před polednem. Přivezla ji dlouhá kolona aut doprovázená policií. „Paní Cichanouské byla přidělena ochrana, a to na základě vyhodnocení bezpečnostních rizik,“ komentoval její doprovod policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Před příjezdem kolony prohledali okolí zámku policisté se psy a zrcadly, pátrali po případných výbušninách.

Odpoledne jednala Svjatlana Cichanouská i s předsedou české vlády Babišem. Témata jejich rozhovoru byla podobná jako na lánském zámku – politická situace v Bělorusku, možná pomoc demokratické opozici či osud zadrženého novináře Prataseviče.

„Ujistil jsem ji, že naši podporu v boji za svobodu a dodržování lidských práv bude mít vždy,“ poznamenal premiér. Dodal, že jej potěšilo, když Cichanouská vyzdvihla Česko jako zemi, která Bělorusko podpořila konkrétními kroky, například pomocí přes humanitární program Medevac. Zdravotně-humanitární program koordinovaný ministerstvem vnitra dosud pomohl 89 perzekvovaným Bělorusům.

V úterý se Cichanouská setkala také s předsedy opozičních Pirátů Ivanem Bartošem a STAN Vítem Rakušanem. „Teď, když Lukašenkův režim stupňuje násilí, potřebujeme všechny politické síly k pokračování důsledného přístupu k Bělorusku,“ řekla k jednání s opozicí.

S Bartošem a Rakušanem hovořila o zadržení Prataseviče a také o možné nabídce programů pomoci běloruským vysokoškolským studentům nebo tamním firmám. Kromě politiků se sešla i se zástupci neziskových organizací a také s velvyslanci některých zemí. Ve středu přednese projev v Senátu a setká se s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

V pondělí jednala Cichanouská s Vystrčilem i Havlovou

Cichanouská, která opustila Bělorusko loni v létě po pochybných volbách, jejichž vítězem se prohlásil dosavadní vůdce Alexandr Lukašenko, jednala již s oběma nejvyššími ústavními činiteli České republiky. Předseda Senátu Miloš Vystrčil po pondělním setkání prohlásil, že političku považuje za skutečně zvolenou běloruskou prezidentku, o čemž svědčilo i její přijetí v horní komoře jako „hlavní představitelky Běloruska“.

Sama ve svém projevu po jednání s Vystrčilem vyzvala Českou republiku, „aby byla důsledná v reakci na nezákonný režim v Bělorusku“ a aby přijala další sankce vůči Minsku.

Kromě Vystrčila a dalších senátorů se představitelka běloruské opozice v pondělí sešla i s Dagmar Havlovou. Uvedla, že mluvily o Václavu Havlovi. „Jeho poslední dopis byl poslán běloruským politickým vězňům,“ poukázala. Dodala, že se rozhodly všechny vyzvat, aby zasílali dopisy lidem vězněným běloruským režimem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujímá funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvádějí do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna.
09:58Aktualizovánopřed 17 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 45 mminutami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 3 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 4 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 11 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 12 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 12 hhodinami
Načítání...