Chybějící prověrka už Mynářovi nevadí. O žádnou se neucházím, prohlásil

Dříve o bezpečnostní prověrku usiloval, ale nadále se už o ni ucházet nebude. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář to zdůvodnil tím, že zákon mu neukládá, aby ji měl. Řekl to poslancům ze sněmovního rozpočtového výboru při projednávání loňského hospodaření Kanceláře prezidenta republiky.

Vratislav Mynář
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Dotaz na Mynářovu bezpečnostní prověrku ve výboru vznesl poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Žádný zákon mi neříká, že mám mít prověrku. To znamená, že já se o žádnou prověrku neucházím,“ odpověděl Mynář.

Mynář v minulosti podal na NBÚ správní žalobu, kterou se bránil proti tomu, že mu úřad nepřiznal prověrku na stupeň přísně tajné, počátkem roku 2016. V žalobě napadal proceduru vyřízení jeho věci a důvody, pro které úřad prověrku neudělil.

Mynář nesmí znát utajené skutečnosti

Zákon povinnost bezpečnostní prověrky pro hradního kancléře neřeší. Změnit to chtěli poslanci Starostů a nezávislých (STAN), sněmovna ale jejich novelu předloni odmítla. Absence bezpečnostní prověrky vyššího stupně podle odborníků nejvyššímu hradnímu úředníkovi komplikuje práci. Nesmí se seznamovat s utajenými skutečnostmi, nemůže proto prezidenta doprovázet například na jednání NATO.

Podle vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka z loňského ledna potvrdil NBÚ, že to, jak je v prezidentské kanceláři nastaven způsob a úroveň bezpečnostních prověrek, je podle zákona a odpovídá veškerým pravidlům pro nakládání s utajovanými informacemi.

Na slova prezidenta Zemana nedošlo

Zeman v roce 2013 půl roku po nástupu do prezidentské funkce řekl, že je Mynářovou povinností o prověrku požádat. „Jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď ji dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného,“ uvedl. Mynář o prověrku na stupeň přísně tajné požádal koncem roku, kvůli průtahům s dodáním potřebných materiálů ale začalo prověřování až skoro rok poté.

Po informacích ze září 2015, že NBÚ prověrku odmítl udělit, Zeman řekl, že pokud Mynář neuspěje s odvoláním, zbaví jej funkce. V březnu 2017 však prezident uvedl, že pokud Mynář bude dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudům nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby z funkce odcházel. Loni v lednu Mynář správní žalobu stáhl, krok zdůvodnil obavou o spravedlnost procesu. Hrad tehdy oznámil, že pro výkon jeho funkce je plně dostačující současná prověrka na stupeň vyhrazené.