Křeslo po Kuberovi zůstane ODS. V Senátu na něm usedne teplický primátor Hanza

V doplňovacích senátních volbách na Teplicku uspěl teplický primátor Hynek Hanza z ODS. Po sečtení všech lístků získal ve druhém kole 57,17 procenta hlasů, jeho soupeř Zdeněk Bergman (za Senátor 21), ředitel teplického gymnázia, oslovil 42,82 procenta voličů. Hanza po zvolení avizoval, že se vzdá všech krajských funkcí včetně postu krajského zastupitele, aby mohl skloubit práci senátora i teplického primátora.

Nově zvolený senátor Hynek Hanza (ODS)
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

„Podle mě se tyto funkce dobře doplňují, politika na pozici primátora se dá dobře přenášet do návrhů zákonů, protože ten střet s běžným životem, si myslím, že je potřeba, aby měl v senátorských zákonech významnou stopu,“ zdůvodňuje své rozhodnutí vítěz voleb a dodává, že v Senátu chce prosazovat ochranu osobních svobod jedinců a optimalizaci státu na efektivní úroveň, která podle něj slouží, nikoliv káže.

„To jsou nejzásadnější věci, které se musí prolínat do všech zákonů. Nejvíc by bylo dobré zákony co nejvíce zjednodušit, zmenšit, aby byly pochopitelné pro občany,“ míní Hanza, kterým tímto přístupem chce navázat na Kuberovu práci.

Právě na zesnulého předchůdce Hanza vzpomíná: „Přál bych si, abych neměl tyhle starosti a mohl se o ten mandát starat dál pan Kubera,“ dodal nový senátor s tím, že vítězství je trochu hořké.

Finále senátních voleb na Teplicku provázel velmi nízký zájem veřejnosti. Hlasovat přišlo 9,26 procenta voličů, což je zatím druhá nejnižší účast. Komise musely zpracovat 9330 obálek, 56 odevzdaných hlasů bylo neplatných.

Hanza se v případě zvolení stane nástupcem Jaroslava Kubery (ODS), který v lednu náhle zemřel. Hanzovovo zvolení bude znamenat i to, že senátorský klub ODS bude mít 19 členů stejně jako dosud nejpočetnější klub Starostů. Porážka Bergmana, který před dvěma lety podlehl i Kuberovi, pak nechá Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 šestičlenným.

Rozložení senátních sil se změní na podzim 

Na uspořádání Senátu volby na Teplicku nic významně nezmění. Rozložení sil bude platit až do podzimu, kdy se v říjnu spolu s krajskými uskuteční řádné senátní volby na třetině území republiky. Teplicka se podzimní senátní volby týkat nebudou. Vítěz doplňovacích voleb se totiž ujme senátního mandátu na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024.

Hanza byl pokládán za mírného favorita vzhledem k tomu, že před týdnem vyhrál první volební kolo se ziskem 29,73 procenta hlasů. Bergman do finále postoupil díky 22,15 procenta hlasů.

Kuberova nástupce v horní komoře si měli lidé původně vybírat už na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli epidemii koronaviru. Nejvyšší správní soud následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. Vláda proto následně musela nechat Parlamentem schválit zákon, který konání voleb určil nejpozději na červen. Volby na Teplicku i nyní kvůli nákaze doprovázela zvýšená hygienická opatření.