Kubera v novoročním projevu varoval před omezováním svobody. Kritizoval „politickou korektnost“ a „zelené tsunami“

Před omezováním svobody a vlivem sociálních sítí v novoročním projevu varoval předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Pozastavil se nad rozmachem „zeleného byznysu“, který je prý založen na šíření strachu z klimatických změn. Pozitivně naopak hodnotil změny, kterých Česko za tři desetiletí dosáhlo.

Video Novoroční projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS)
video

Novoroční projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery

Zdroj: ČT24

„Pravidlo, že velká očekávání přinášejí velká zklamání, opět nezklamalo. Přesto si troufnu tvrdit, že přes všechny peripetie, kterými jsme prošli, jsme dosáhli maximum možného. Samozřejmě dnes víme, co jsme mohli udělat jinak, tak je to ale přece i v osobním životě každého z nás,“ hodnotil Kubera uplynulé dekády.

V loňském roce podle předsedy Senátu extrémně rostl vliv sociálních sítí. Vedlo to prý k tomu, že mnozí žijí dva životy – jeden virtuální a jeden reálný. „Osobní setkání s lidmi žádná sociální síť nenahradí,“ podotkl Kubera.

Předseda Senátu si posteskl nad „pokračujícími útoky na svobodu jednotlivce“, které podle něj bývají zdůvodňovány těmi nejlepšími úmysly. Jako příklad uvedl „politickou korektnost“ nebo „nové zelené tsunami“, které podle něj doprovází „zelený byznys“. 

„Planeta se opravdu za čtrnáct dní, ani za čtrnáct let, ani za čtrnáct století nezhroutí,“ řekl. Lidé by se podle Kubery měli spíše na oteplování planety připravovat, nežli utrácet peníze za marnou snahu je zastavit. „Klimatické konference nás nezachrání. Budeme muset začít každý sám u sebe,“ řekl.

„Kvůli Číně a Rusku nemusíme být hysteričtí“ 

Typickým jevem minulého roku bylo podle předsedy horní komory hledání vnitřního a vnějšího nepřítele pod heslem: „To, že jsem paranoidní, neznamená, že po mně nejdou.“ Nejčastějšími slovy prý byli Babiš a Čapí hnízdo nebo Čína a Rusko. „Že si na ně musíme dát pozor, to je nabíledni, ale není důvod být kvůli tomu hysteričtí,“ řekl o Číně a Rusku. 

Kubera poukázal také na nezastupitelnou roli horní komory v českém ústavním systému a její kritiku i ze strany nejvyšších ústavních činitelů.

„Senát byl dokonce zcela nedávno označen za nástroj ďábla. Musím konstatovat, že k vám opravdu nepromlouvám z pekla, ale ze své pracovny na Valdštejnském náměstí,“ uvedl. Reagoval tak na poznámku prezidenta Miloše Zemana, podle něhož vše, co vychází ze Senátu, je od ďábla.

„Žít a nechat žít“ 

Závěrem Kubera uvedl, že Česko podle něj prožívá nejlepší období svých moderních dějin. „Líp je nám díky vám. Nejsme bezprostředně nikým ohrožováni, zažíváme nevídané období blahobytu a prosperity. Ano, trápí nás tisíce důležitých problémů, ale to není důvod lámat nad dnešní dobou hůl. Snažme se i v letošním roce řídit jednoduchým heslem ‚žít a nechat žít',“ uzavřel předseda Senátu.