Čína se bojí, že by ji lidská práva v evropském pojetí přivedla k rozpadu, domnívá se Kubera

27 minut
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Klauzule o uznání jedné Číny se vůbec neměla dostat do smlouvy mezi Prahou a Pekingem, uvedl v Interview ČT24 předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Současná snaha pirátského vedení města o nápravu pak zřejmě povede ke konci celé, jinak dobré smlouvy – a to je podle Kubery špatně. Politik také vysvětloval, proč se Čína neřídí lidskými právy v evropském pojetí: bojí se, že by ji postihl osud bývalého Sovětského svazu, který se rozpadl.

Rada hlavního města se v pondělí rozhodla vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem. Důvodem je neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny.

Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice, včetně ODS. Vypovězení smlouvy musí ještě projednat zastupitelé. Čína postoj Prahy opakovaně diplomatickou cestou kritizovala.

Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) klauzuli tehdy požadovala čínská strana a možná tím podmiňovala i celou smlouvu. On sám by podle svých slov v podobné situaci neustoupil a formulaci, která má zahraničněpolitický ráz, by do partnerské městské smlouvy nedal. 

Předseda Senátu zmínil, že chce jet na Tchaj-wan, který je po Jižní Koreji a Japonsku třetím největším obchodním partnerem Česka z Asie. O tuto cestu je mezi českými podnikateli velký zájem. A vůbec by mu nevadilo jet po cestě na Tchaj-wan také do Číny. „Pak se ukáže pravda, jak je to s těmi lidskými právy, jestli cesta na Tchaj-wan znamená už nikdy se nedostat do Číny.“ 

„Čína se nedá řídit jako Evropa“

Na otázku moderátora, zda jsou v Číně porušována lidská práva, uvedl Kubera, že lidská práva jsou porušována po celém světě. Na opakovaný dotaz řekl: „Jsou, samozřejmě jsou. Ale je potřeba k tomu říct celou pravdu. Čína je země, která se nedá řídit tak, jak jsme my tady v Evropě zvyklí. Protože to by se velmi rychle rozpadla.“

Na vysvětlení dodal, že citlivost čínské strany – jak mu vysvětlovala bývalá velvyslankyně Číny v Česku – je dána tím, že se bojí toho, aby nedopadla jako bývalý Sovětský svaz. „Kdyby se rozpadla na jednotlivé regiony, tak je to konec velké Číny. Toho se strašně bojí, a proto jsou na některé věci tak citliví.“  

Bývalá velvyslankyně prý uváděla na příkladu, proč by v Číně nefungovala západoevropská demokracie. „Představte si, jak by se asi rozvíjela Čína, pokud by tam bylo půl milionu neziskových organizací, které by dávaly žaloby na výstavbu vysokých domů a dálnic. To by se nedostala nikam,“ přiblížil Kubera názor bývalé velvyslankyně.

Lidská práva bych v Číně zmínil

Předseda Senátu také připomněl, že německá kancléřka Angela Merkelová byla v Číně dvanáctkrát a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vozili ve Velké Británii ve zlatém kočáru. „Někdy jsme hloupější než ostatní,“ prohlásil a současně souhlasil, že je v pořádku, když se při návštěvách západních státníků v Číně zmiňují lidská práva. On sám by je v Číně také zmínil.  

Část Interview ČT24 byla věnována i vztahu států západního Balkánu k Evropské unii. Kubera Unii vyčetl, že se k nim někdy chová způsobem, že když splní tři podmínky, tak jim dá čtvrtou.  Nepřipojit západní Balkán k Evropě podle něho znamená pustit ho někomu jinému, tedy k Rusku.  

Nejvyšší čeští ústavní činitelé ve čtvrtek na Pražském hradě opět proberou českou zahraniční politiku. Věnovat se budou například návrhu prezidenta republiky Miloše Zemana na odvolání uznání Kosova. Kubera řekl, že tento návrh nepodpoří. Mělo se o tom diskutovat v minulosti, teď by už nechal status quo. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 52 mminutami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
před 1 hhodinou

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 3 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
před 4 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 4 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 6 hhodinami
Načítání...