PŘEHLEDNĚ: Z města do města. Kde koalici uzavřeli a kde se jedná dál?

Dva dny po volbách se už na některých radnicích rýsuje nová koalice. Jinde jsou ale povolební vyjednávání složitější. A vítězům opět hrozí, že nakonec skončí v opozici. V řadě velkých měst to může potkat hnutí ANO, proto je ochotné k ústupkům a někde nabízí dokonce post primátora, upozorňoval ve Studiu 6 politolog Jakub Charvát. V pondělí pokračovala koaliční jednání třeba v Pardubicích, Ústí nad Labem či v Ostravě.

Video Události
video

Události: Jednání v krajských městech pokračují

K „vyšachování“ vítěze voleb už došlo v Kladně, které nakonec povedou ODS, SPD, ANO a koalice Kladeňáci. Strany už v neděli podepsaly koaliční smlouvu, ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu mají 18 hlasů. Vítězná Volba pro Kladno primátora Milana Volfa skončila v opozici. Má to ale háček. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil kritizoval spolupráci člena TOP 09 Petra Haška na této koalici, a to právě kvůli účasti SPD.  Hašek byl na kandidátce Kladeňáků; v pondělí večer oznámil, že z TOP 09 odejde.

„Vyšachování vítěze voleb je jeden z možných scénářů na komunální úrovni. Často i předchozí zkušenosti s fungováním na radnicích ovlivňují to, jak spolupráce bude vypadat,“ uvedl ve Studiu 6 politolog Metropolitní univerzity Praha Jakub Charvát.

Vědomé si toho musí být i hnutí ANO, které zvítězilo ve většině krajských měst, vyjma Liberce a Prahy. „Proto vidíme ve velkých městech, že ANO je ochotné dělat na komunální úrovni řadu ústupků, je ochotné koaličnímu partnerovi nabídnout post primátora, aby nebylo vyšachováno,“ postřehl Charvát.

Video Studio 6
video

Politolog Jakub Charvát o povolebním vyjednávání

Vyřazení vítěze z jednání o koalici by mohlo hrozit hnutí ANO třeba v krajské Jihlavě, kde získalo deset křesel. Jako druhé skončilo překvapení tamních voleb, Fórum Jihlava se sedmi mandáty, a chce usilovat o post primátora. Mezi ostatními stranami a hnutími se otevřeně mluví o tom, že si dokážou představit fungující koalici i bez vítězného hnutí ANO. Outsidery zůstanou komunisté a SPD, se kterými nikdo do koalice jít nechce.

V pondělí se sešel lídr ANO v Jihlavě Radek Popelka s kandidátkou na první novodobou primátorku Jihlavy Karolínou Koubovou z hnutí Fórum Jihlava. Zatímco ANO usiluje o koalici s fórem a třetí ODS, Fórum Jihlava uvažuje o koalici bez vítěze voleb. Sejít by se měli také zástupci ODS a hnutí Žijeme Jihlavou, které už vyloučilo spolupráci s ANO. 

Také v Karlových Varech vyhrálo hnutí ANO, které získalo dvanáct křesel, k vládnutí jich potřebuje ale dalších šest. Rýsuje se tam koalice hnutí ANO, Karlovaráků a ODS. Celkem budou mít třiadvacet hlasů v pětatřicetičlenném zastupitelstvu. Navíc se všechny tři subjekty dohodly, že zatím nebudou jednat s dalšími stranami, které se dostaly do zastupitelstva, a sníží počet radních z jedenácti na devět. Jednají také o personálním obsazení a programových shodách. Hnutí ANO pak jako vítěz chce post primátora a pět míst v radě.

V Plzni strany zatím vůbec jednat nezačaly. Vyhrálo tam ANO, těsně následované ODS, která získala jen o devět setin méně hlasů, na třetím místě skončili Piráti s odstupem více než deseti procent. Uvnitř ANO, které před čtyřmi lety skončilo v opozici, teď probíhají vnitrostranické porady a sestavuje se vyjednávací tým. Podle politologů je pravděpodobné, že strany vytvoří koalici ANO s ODS.

Občanští demokraté ale trvají na postu primátora. Jednat proto budou se všemi zvolenými strabami kromě KSČM. 

Video 90’ ČT24 - Kdo povede radnice měst a obcí?
video

90′ ČT24: Vyjednávání po komunálních volbách

V Českých Budějovicích rovněž vyhrálo ANO s dvanácti mandáty a jednalo už se šesti politickými subjekty. Jednou z variant je koalice hnutí ANO s Občany pro Budějovice s devíti mandáty a s ODS s osmi křesly. Celkem by měli devětadvacet hlasů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Všichni tři partneři si vzali několik dní čas na detailnější prozkoumání programů, zda v nich nenarazí na zásadní rozpory.

Variant je ale možných více a ze hry tak nejsou třeba ani Piráti, kteří získali šest mandátů a přišli s návrhem reprezentativní rady, ve které by měly zastoupení všechny strany. Poprvé od roku 1990 bude chybět na radnici ČSSD. 

Také v Ústí nad Labem zvítězilo hnutí ANO, které získalo devět křesel, pro nadpoloviční většinu jich potřebuje ale dalších deset. Podle hnutí jsou možné tři různé koalice. Už v pondělí ukončilo ANO jednání se všemi úspěšnými stranami, v úterý se sejdou zvolení zastupitelé vítězného hnutí, aby rozhodli o koalici.

Podobně jako před čtyřmi lety může magistrát vést ANO s druhým hnutím PRO! Ústí a přibrat dalšího partnera, nebo se rozhodne pro třetí UFO, které vládlo městu poslední tři roky, a znovu přibere někoho dalšího. Třetí možností je koalice bez PRO! Ústí a i bez UFO se všemi ostatními.

V Hradci Králové se půdorys zastupitelstva výrazně změní. Na sedmatřiceti židlích usedne dvacet nových lidí. Zvítězilo hnutí ANO, zcela propadla TOP 09 a ČSSD, ti měli přitom dosud pět mandátů. O sestavení koalice se snaží jak vítězné hnutí ANO, tak i druhý v pořadí, dosavadní vládnoucí Hradecký demokratický klub současného primátora Zdeňka Finka.

Do pondělí se ANO podařilo ke spolupráci přesvědčit jen Změnu pro Hradec a Zelené, večer se vítěz voleb sešel s občanskými demokraty. Za ty se ovšem do zastupitelstva dostali také Oldřich Vlasák a Martin Soukup, kteří jsou pro některé partnery nepřijatelní.

S ANO odmítají jednat Piráti, kteří zároveň usilují i o koalici s HDK, ODS, Zelenými a Koalicí pro Hradec. V primátorském křesle by ale nesměl pokračovat Fink. O ODS bojuje také hnutí ANO, které občanským demokratům nabídlo post primátora pro Vlasáka.

Jednání od sobotních večerních hodin probíhají i v Pardubicích. Jasně tam vyhrálo hnutí ANO s velkým náskokem na druhou ODS. Možná je široká koalice stran v čele s ANO, které v pondělí jednalo s ODS, ČSSD, Koalicí pro Pardubice a Sdružením pro Pardubice. Široká koalice by měla v zastupitelstvu 28 křesel z 39. Primátorem by tak zůstal Martin Charvát.

Mluví se ale také o koalici bez vítězného ANO, jednání už zahájili Pardubáci s Piráty. Nabídnout chtějí druhé nejsilnější ODS post primátora pro jejich lídra Karla Haase. 

Liberci zvítězili Starostové pro Liberecký kraj, kteří utvořili kandidátku společně s lidovci a TOP 09 a získali více než 32 procent hlasů. Starostové už se dohodli na spolupráci s ANO, chtějí ale po vzoru Libereckého kraje vytvořit širší koalici. Jednali proto s ODS a hnutím Liberec Otevřený Lidem (LOL). V pondělí večer ale z jednání vypadlo hnutí LOL kvůli neshodám na možném koaličním programu.

Primátorem by se mohla stát trojka Starostů Jaroslav Zámečník. Jasné už je, že Starostové chtějí mít v gesci dopravu, bezpečnost a čistotu ve městě; ANO by se mělo starat o finance. Také dojde k rozšíření dosud devítičlenné rady na jedenáctičlennou. Další kolo jednání je v Liberci plánováno na středu.

„Obecně na komunální úrovni platí, že jednání jsou poměrně rychlá. Ve srovnání s celostátní politikou se strany překrývají v tématech, která je třeba řešit, což usnadňuje domluvu, často se navazuje na spolupráci z předchozích funkčních období. Na druhou stranu vidíme i některá velká města, kde to vypadá, že jednání budou trvat v řádu týdnů,“ komentoval jednání v krajských městech politolog Charvát.

„Můžeme pozorovat ještě větší nástup nesystémových stran než před čtyřmi lety,“ uvedl v pondělí ve vysílání ČT komentátor Lidových novin Martin Zvěřina. „Jsou to ad hoc uskupení pro konkrétní město. Vidíme to v Praze i ve statutárních městech, že tam rostou ideově neukotvená uskupení, která získávají často i první místo,“ dodal Zvěřina. 

Porážku už ANO uznalo v hlavním městě, kde, byť v těsném závěsu, skončilo až na pátém místě. A podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by si zasloužilo, aby na pražském magistrátu skončilo v opozici. Kromě ANO získali mandáty v pražském zastupitelstvu také vítězná ODS, Piráti, Praha sobě a koalice TOP 09 a STAN.

V pondělí večer přišli Piráti s novou nabídkou: TOP 09 + STAN i uskupení Praha sobě by dostaly po čtyřech místech v pražské radě včetně náměstků. Piráti by pak obsadili dvě místa v radě a post primátora. Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský reagoval, že hnutí je ochotné ustoupit a netrvat na postu primátora. Poprvé se strany za účelem debaty o programu sejdou ve středu.

Video Události
video

Babiš: ANO by si zasloužilo, aby v Praze bylo v opozici

V porovnání s minulými volbami před čtyřmi lety má hnutí ANO o dost lepší pozici v Ostravě, kde zvítězilo s velkým náskokem. Současný primátor Tomáš Macura se vyjádřil, že by byl rád, aby město i nadále řídila současná koalice, tedy hnutí ANO, KDU-ČSL, hnutí Ostravak a ODS. Nyní by tak měla 37 mandátů v 55členném zastupitelstvu.

Nabízí se ale i varianta, že by město řídily jen první dvě vítězné strany, tedy hnutí ANO a Ostravak, v zastupitelstvu by ale měly převahu pouze jednoho hlasu. ANO navíc jedná i s Piráty. Jasno budou mít strany ve středu.

V Olomouci také jasně zvítězilo hnutí ANO, když získalo čtrnáct mandátů, a jeho představitelé se už sešli se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva. Už nyní je jasné, že hnutí ANO nebude dál vyjednávat s KSČM a SPOZ-SPD. Jasné je zatím jen to, že ANO bude chtít mít v Olomouci post primátora - pro Miroslava Žbánka.

Druhé nejúspěšnější hnutí ProOlomouc už nabídlo ANO koalici spolu s Piráty a Starosty, kteří kandidovali společně. ANO, které před čtyřmi lety skončilo v opozici, nicméně v pondělí večer jednalo se šesti subjekty.

V Brně se začalo vyjednávat, i když ještě ani nebyly sečteny všechny okrsky. Dosavadní primátor z hnutí ANO Petr Vokřál chce mít co nejširší koalici, i když by měl pohodlnou většinu i jen se třemi nejsilnějšími stranami, ODS+SSO, KDU+NK a Piráty. Pirátům ale Vokřál nenabídl místo v radě a ti tak dohodu odmítli. 

Vokřál tak usiluje o čtyřkoalici s ČSSD, která má své zastoupení na kraji i ve vládě a navíc obhájila posty starostů v některých důležitých městských částech. Večer se sešly znovu čtyři možné koaliční strany s výhledem, že by se příští týden mohla podepisovat koaliční smlouva; jednání byla podle Vokřála konstruktivní. O jiném složení koalice tak strany už jednat nejspíš nebudou. V opozici tak pravděpodobně zůstane vedle Pirátů i SPD.

Ve Zlíně to po volbách vypadalo na jednoznačnou dohodu vítězného hnutí ANO a druhého STAN, nevědělo se pouze, kdo k nim bude třetí do koalice. Mělo jím být třetí hnutí v pořadí Zlín21, nováček ale oznámil, že si dohodu tří nejsilnějších stran nepřeje. Přesto se trojice stran v pondělí sešla.

Zlín 21 preferuje koalici, v níž by s ANO byli ještě lidovci, Piráti a ODS. V pátek pokračovaly STAN a ANO v jednání s ostatními stranami kromě SPD. Další kroky se čekají ve středu.