Už i v Brně se domluvili, že se domluví. Vokřál pravděpodobně povede čtyřkoalici

„Domluvili jsme se, že se domluvíme,“ oznámil v pořadu 90′ ČT24 lídr brněnského hnutí ANO Petr Vokřál. V jihomoravské metropoli tak vzniká koalice vítězného ANO s druhou ODS, třetí KDU-ČSL a pátou ČSSD. V zastupitelstvu mají 45 mandátů z 55. Do opozice míří Piráti a SPD Tomia Okamury.

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Na dnešním jednání lídři stran zjišťovali, zda jsou schopni se dohodnout na zásadních tématech. Společné jednání popsal Vokřál jako velmi konstruktivní. „Mysleli jsme si, že se u některých témat zadrhneme déle,“ pochvaloval si.

Politici se na jednání také přihlásili o agendu, Oliver Pospíšil z ČSSD o bytovou politiku, Petr Hladík z KDU-ČSL o zdravotnictví či oblast životního prostředí. ODS se přihlásila o dopravu, kulturu, smart city a sociální oblast, ANO zajímají například záležitosti majetku a investic.

Během následujících dnů se vznikající čtyřkoalice sejde, aby finalizovala rozdělení křesel v jedenáctičlenné radě a obsazení komisí, chce také prodiskutovat program a následně už směřovat k podpisu koaliční smlouvy.

Video 90’ ČT24 - Kdo povede radnice měst a obcí?
video

90′ ČT24: Vyjednávání po komunálních volbách

Vokřál naopak nepovažuje za pravděpodobné, že by do koalice přizvali ještě další strany. „Nevidíme důvod, proč bychom měli jednání kompletně rekonstruovat,“ vysvětlil. Dopoledne jednal současný primátor se zástupci Pirátů a nabídl jim účast v koalici, ovšem bez místa v radě. Na to lídr Pirátů Tomáš Koláčný odmítl přistoupit, připustil ale, že by Piráti byli ochotni vstoupit do pětičlenné koalice.