Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

2 minuty
Čtení tématem divadla i výstavy
Zdroj: ČT24

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.

K premiérovému představení divadla Polárka je připojeno varování, že knihy způsobují fantazii. Určeno je pro diváky, kteří většinou číst ještě neumějí – pro publikum už od tří let. Berta mezi řádky, jak se kabaretní inscenace jmenuje, chce malé, ale i velké diváky vtáhnout do světa knížek a dobrodružství, která díky nim mohou zažít.

Knihy jako loutky

„Byli bychom rádi, aby to bylo o fantazii, o tom, co všechno můžete v knížkách najít,“ potvrzuje režisér a také spoluautor Jiří Jelínek. „Berta se nenoří do světa knih kvůli negativnímu útěku před realitou, naopak. Dělají její život dobrodružnější, romantičtější, napínavější a plnější,“ dodává.

Bertin život se prolíná s knižními a divadelními žánry. Na jevišti ožívají literární příběhy, jako loutky slouží právě knihy. Představují třeba dinosaura, kusy oblečení nebo hudební nástroj.

Z inscenace Berta mezi řádky
Zdroj: Divadlo Polárka

„Přála bych si, aby děti nacházely pozitivní vztah ke čtení. Já jsem třeba jako malá čtenář nebyla a vždycky mě trápilo, že čtu pomaleji než ostatní,“ přiznává představitelka hlavní hrdinky Berty Barbora Hořčičková.

Nejnovější inscenace tak zapadá do sezonní dramaturgie Polárky, kterou je motivovat diváky, aby se vydali na dobrodružnou cestu za poznáním sebe sama. Literatuře se v Polárce budou věnovat i při dni s knihou 27. dubna, jehož součástí mají být tvůrčí dílny na motivy knižních děl a workshop tvůrčího psaní.

Člověk čtoucí v Památníku písemnictví

Na vztahy člověka ke knihám se zaměřuje i aktuální výstava v Památníku písemnictví na Moravě. Pod názvem Člověk čtoucí zkoumá, jak se vyvíjely od středověku po současnost. Ať už jde o použitý materiál, velikost, ilustrace či grafiku.

Z výstavy Člověk čtoucí v Památníku písemnictví na Moravě
Zdroj: Facebook/Památník písemnictví na Moravě

„Jednou z myšlenek je ukázat, jak se kniha proměňovala, a druhou ukázat, co čtenářům po staletí zůstává společné. Včetně nešvarů, které se tepaly už ve středověku, třeba vkládání květin do knih, nebo že knihy slouží jako rodinná kronika,“ upřesnila kurátorka Andrea Procházková.

Literární vědci naopak dřívější „čmárání“ do knih dnes oceňují. Právě poznámky a předměty zanechané na stránkách jim pomáhají zjistit, kdo byl majitel výtisku. Třeba brněnská židovská obec se takto snaží dohledat příbuzné po obětech holocaustu. Ráda by jim vrátila knihy, které po nich zůstaly v Terezíně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
před 14 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
před 18 hhodinami

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
před 19 hhodinami

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...