Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr
Jednání v případu Dovhomilji a Nemraha odročil soud na středu 30. dubna. Státní zástupce Adam Borgula má do té doby předložit novou dohodu o vině a trestu, na základě které by měl mít Dovhomilja povinnost zaplatit nejméně dva miliony korun. „Trest je nepřiměřeně nízký a mírný,“ prohlásil Kriebel.
Zdůraznil, že muž je v případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) obviněn ze tří trestných činů – z přijetí úplatku, praní špinavých peněz a účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí mu až desetileté vězení.
„Spolupracující obviněný“
Schválit podnikateli dohodu by ale podle Kriebla bylo „možné a účelné“. Peněžitý trest v nyní sjednané výši by však podle něj nebyl dobrým signálem pro veřejnost. Při nezaplacení milionové částky by navíc podle dohody šel Dovhomilja do vězení na tři roky, což není dostatečné. Soudce dodal, že si muž trestnou činností v případu vydělal pět set tisíc.
Dovhomilja se k trestné činnosti doznal. Státní zástupce Borgula odůvodnil dohodu zejména tím, že muž významně přispěl k rozkrytí činnosti organizované skupiny. „Jednou z možností je i upuštění od trestu, z čehož jsem vycházel,“ zmínil žalobce. Dovhomilja podle něj zůstává spolupracujícím obviněným a má povinnost v kauze svědčit. Podle Borguly je nyní na něm, zda bude chtít uzavřít dohodu novou.
Problém s návrhem souhrnného trestu
Dohodu o vině a trestu uzavřel se žalobcem i podnikatel Zakaría Nemrah. Ani tu ale soud ve středu neuznal, a to z formálních důvodů. Muž čelí obvinění z účasti na organizované zločinecké skupině. Je ale také mezi stíhanými v nové větvi případu, ve které policie od poloviny října loňského roku obvinila kvůli dalším zakázkám DPP a s nimi spojené korupci jedenáct lidí a tři firmy. I on se k trestné činnosti v případu přiznal.
U Nemraha vadilo soudci především to, že Borgula navrhoval uložit muži souhrnný trest. Započítal do něj totiž dřívější odsouzení z případu, ve kterém dostal v srpnu 2023 spolu s bratrem Karímem podmíněný trest. Karím pro Zakaríu v neveřejných policejních systémech neoprávněně lustroval poznávací značky vozidel. Kauza s Dozimetrem souvisela.
Nemrah se však již ve zkušební době tohoto podmíněného trestu osvědčil. Neměl by tedy nyní podle Kriebla dostat souhrnný, ale samostatný trest. „Proti výši trestu nemáme námitek,“ dodal soudce.
Devět obviněných v původní větvi
V původní větvi kauzy Dozimetr obžaloba viní devět lidí z různých trestných činů. Mezi obžalovanými figurují například zlínský podnikatel Michal Redl či bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN). Soud začne případ projednávat v červnu.
Devíti lidem, kteří čelí stíhání již od roku 2022, klade obžaloba za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, praní špinavých peněz a nedovolené nakládání s drogami. Vyšetřovatelé tvrdí, že organizovaná skupina obsadila důležité pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Klíčovou postavou skupiny byl podle nich Redl.