Policie prověřuje útok na bezdomovce před budovou sjezdu ČSSD

Policie prověřuje incident z nedělního sjezdu ČSSD, při kterém jeden z akreditovaných návštěvníků nastříkal pepřový sprej do očí dvěma bezdomovcům. Podle médií šlo o Štěpána Kotrbu, který byl na sjezdu akreditován jako externí analytik za Český rozhlas. Ten s ním po incidentu ukončil spolupráci.

Napadení bezdomovci před budovou sjezdu ČSSD
Zdroj: ČT

Bezdomovci postávali před Střelnicí a delegáty či novináře občas poprosili o cigaretu či menší obnos. Oslovili i Kotrbu, který proti nim podle týdeníku Respekt použil pepřový sprej. Své jednání později na sociální síti Facebook odůvodnil tím, že byl napaden.

„Jsem po těžkém infarktu a opravdu nemám potřebu se někde po hradeckých ulicích rvát s podnapilým bezdomovcem, který chce peníze na alkohol a nenechá se odbýt. Víc k tomu nehodlám cokoliv dalšího dodávat,“ uvedl k incidentu v pondělí.

Policie případ charakterizovala jako údajný spor mezi dvěma muži. „Zatím jsme žádné oficiální oznámení neobdrželi, a to ani od přímých účastníků či případných svědků,“ sdělila v pondělí.

Podle vyjádření Českého rozhlasu byl Kotrba externím spolupracovníkem analytického oddělení, například pro digitalizaci vysílání, a na sjezd ČSSD byl akreditován jako externí analytik.

„Český rozhlas s panem Kotrbou přerušil externí spolupráci. Incident v Hradci Králové považujeme za jeho osobní selhání. Jeho reakce byla nepřiměřená a poškodila dobré jméno Českého rozhlasu,“ uvedl mluvčí ČRo Jiří Hošna.

Policie měla v souvislosti se sjezdem ČSSD zvláštní pohotovost, protože mezi účastníky byly dopoledne i takzvané chráněné osoby: prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico. „K údajnému sporu mezi dvěma muži mělo dojít v době, kdy již pominul režim zvýšeného bezpečnostního opatření, neboť nejvýznamnější chráněné osoby se již v místě nenacházely,“ dodává královéhradecká policie.