Kapitán přetíženého přívozu na Slapech dostal podmíněný trest

Kapitán přetíženého přívozu, který se loni potopil na Slapské přehradě, dostal u soudu dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Soud mu zároveň uložil, aby uhradil škodu, a na pět let mu zakázal činnost vůdce plavidla. Třiasedmdesátiletý Václav Perk přiznal, že cestující při nastupování na palubu nepočítal. Své pochybení uznal a cestujícím, kteří v panice vyskakovali z lodi, se omluvil. Škodu je podle svých slov připraven uhradit a přívoz už nebude dál provozovat.

Václav Perk před soudem
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

Soudkyně přihlédla k doznání obžalovaného, jeho lítosti nad činem a bezúhonnosti. „Velmi lituji toho, co se stalo. Chvátal jsem k manželce, protože ležela. A dopadlo to tak, jak to dopadlo,“ uvedl kapitán. Trest není pravomocný, protože si ponechal lhůtu na odvolání. Proti výroku o vině se ale podle obhájce odvolávat nebude. Státní zástupkyně se odvolání vzdala.

Událost se stala loni koncem července: Plavidlo smělo převážet maximálně 33 lidí, na palubě ale bylo 49 cestujících, mezi nimi i malé děti. Loď začala po vyplutí od břehu nabírat vodu, úplně se ale nepotopila a cestující se nakonec dostali na břeh.

Řada z nich ale začala v panice opouštět loď. Naštěstí kolem projížděly další lodě a jejich posádky začaly lidi zachraňovat. „Chtěl bych se omluvit za to, co se stalo. Prostě jsem nespočítal lidi,“ uvedl obžalovaný. Při odplouvání mu prý nepřišlo nic divného.

Někteří cestující však situaci popsali jinak. Podle jednoho ze svědků měla loď menší potíže už při odplouvání a kapitán ji musel odstrkovat tyčí od mola. Převozník ale u soudu tvrdil, že loď takto odpichoval běžně.

Podívejte se na reportáž z loňského června: 

Video Události
video

Potopený přívoz na Slapech mohl být přetížený

Podle kapitána byla zřejmě příčinou vlna od jiné lodi 

„Přišlo mi od začátku divné, že se tolik lidí na loď vejde. Přesto jsem tam vlezla, dodnes si to vyčítám,“ uvedla svědkyně, která dnes při vzpomínce na plavbu ze Staré Živohoště do Nové těžko přemáhala pláč. Je prý hlavně ráda, že s sebou nevzala svého syna.

„Normálně jsem dojel zhruba doprostřed (přehrady) a pak se tam nahrnula voda,“ popsal osudové okamžiky obžalovaný, který přívoz provozoval čtvrt století a žádné problémy prý nikdy neměl. Úsekem podle něj zřejmě proplula nějaká jiná loď a vznikla vlna.

Podle soudního znalce ale bylo jedinou příčinou nehody přetížení plavidla. Kdyby byl dodržen povolený ponor, podobná vlna by podle něj palubu nemohla zatopit. V této situaci se podle znalce také už nedalo nic dělat. „Ta fyzika je úplně jasná,“ řekl u soudu. 

Václav Perk

Václav Perk

kapitán přívozu

„Velmi lituji toho, co se stalo. Chvátal jsem k manželce, protože ležela. A dopadlo to tak, jak to dopadlo.“ 

Václav Perk

kapitán přívozu

„Začala cákat voda na příď. (Kapitán) zařval na lidi, aby se přesunuli dozadu. Jakmile to udělali, zadek se kompletně potopil. Lidé vyskakovali z lodi ven, začali tam plavat,“ popsal dramatické chvíle jeden ze svědků, který měl s sebou na lodi i dva syny ve věku pět a devět let.

Menší, který neuměl plavat, měl naštěstí na sobě nafukovací kruh. Po nehodě se muž zachytil ve vodě jakési záchranné kostky. „Byl to stres hlavně pro toho menšího, který dodnes nechce nikam nastoupit na loď,“ dodal.

Potopený přívoz na Slapech
Zdroj: Vodní záchranná služba

Cestující žádají uhrazení majetkové i nemajetkové újmy, většinou jde o částky kolem 10 tisíc korun, jelikož přišli o fotoaparáty, boty či mobily.

Obžalovaný uvedl, že je škodu ochoten uhradit. Upozornil ale na to, že bere důchod kolem 11 tisíc korun. Pojišťovna podle něj čeká, až bude soudní řízení ukončeno.