Pád stromu ve Zlíně má druhou oběť

Brno - V dětské nemocnici v Brně-Černých Polích dnes zemřel dvanáctiletý chlapec, který utrpěl před dvěma týdny vážné zranění při zřícení stromu v centru Zlína. Neštěstí tak má už druhou oběť. Den po tragédii podlehl vážným zraněním hochův stejně starý kamarád. Padající strom zranil celkem sedm lidí.

Chlapec měl těžká zranění páteře a hlavy. I když lékaři vynaložili maximální úsilí, jeho život se nepodařilo zachránit. Hoch byl nejprve hospitalizován ve zlínské nemocnici Tomáše Bati, den po úraze rozhodli lékaři o přemístění do Brna. Báli se totiž komplikací. V Brně se stav dítěte mírně zlepšil.  

Proč dvacetimetrový strom spadl, se nyní vyšetřuje. Město Zlín už zveřejnilo znalecký posudek, podle kterého nešlo tragédii předvídat. Policie to ale tak jednoznačně nevidí a čeká ještě na další expertizy.

Podle prvního posudku měl strom téměř odumřelé kořeny. Soudní znalec upozornil na to, že kořenový systém umírá řadu let. V místě odumřelých kořenů jsou patrné náhradní koncové kořínky, které patrně zajišťovaly příjem živin a vody tak, že ztráta vitality stromu nebyla viditelná. Radnice si nechala zpracovat posudky dva, výsledky druhého ještě k dispozici nemá. Jejich závěry mají odpovědět mimo jiné na otázku, zda město jako vlastník stromu něco zanedbalo.

Tragédie se udála v Soudní ulici v centru Zlína. Koruna mohutného pajasanu žláznatého dopadla do prostoru zastávky městské hromadné dopravy. Několik lidí zde čekalo na trolejbus či procházelo kolem. Příčinou pádu byl zřejmě narušený kořenový systém stromu. Událost vyšetřuje policie.

Kořeny spadlého stromu
Zdroj: www.hzs-zlkraje.cz
Autor: HZS Zlínského kraje