Nejšpinavější muž Evropy žije v ruinách u Nového Bydžova

Nový Bydžov – Patří k nejzáhadnějším bezdomovcům v Česku. Životopis 54letého muže přezdívaného „popelák“ kvůli tomu, že si libuje v horkém popelu, nikdo pořádně nezná. Jeho fotografie před nedávnem obletěly celý svět a zahraniční zpravodajské weby ho označují za nejšpinavějšího muže Evropy.

Video Nejšpinavější bezdomovec bydlí v ruinách u Nového Bydžova
video

Nejšpinavější bezdomovec bydlí v ruinách u Nového Bydžova

Už deset let jsou domovem pana Ludvíka ruiny statku u Nového Bydžova. Pečovatelka za ním jezdí každý týden. Občas mu uvaří, ale hlavně s ním jako jedna z mála lidí promluví. Pan Ludvík, dobrovolný bezdomovec, je psychicky nemocný – přitahuje ho oheň. Všechno hned spálí a denně ulehá do teplého popela.  

Do ústavu jít nemůže a z azylového domu nešťastný utekl. Pro jídlo chodí do obchodu ve vsi. Finančně se má stále hůř. Na měsíc dostává 3 410. Úřad práce mu totiž před nedávnem příspěvek na péči snížil ze 4 000 na 800 korun. „Je mi záhadou proč,“ říká opatrovnice Hana Holková, která se vůči rozhodnutí odvolala. „Myslím si, že to je člověk, kterému příspěvek na péči náleží. Člověk nemusí být zdravotně postižený viditelně,“ myslí si.

O Ludvíkovi nedávno psal britský deník Daily Mirror. Označil ho za nejšpinavějšího Evropana. Duši má ale čistou, čistší než kdokoliv jiný, říkají v Novém Bydžově. Jeho fotografie se objevily i v denících Daily Mail, na indickém anglicky psaném serveru India Today nebo na serveru s africkými zprávami Africapressreview.