Nekvalifikovaní učitelé budou moci zřejmě učit dál

Praha - Učitelé nad 55 let s dvacetiletou praxí, rodilí mluvčí či experti z praxe budou nejspíš moci i po 1. lednu zůstat ve školách a dál vyučovat i bez potřebné kvalifikace. Ostatní pedagogové bez stanoveného vzdělání by mohli po nezbytnou dobu působit i ve školách v místech, kde je kvalifikovaných vyučujících nedostatek. Senát dnes schválil novelu o pedagogických pracovnících s výjimkami pro nekvalifikované učitele. Zákon teď dostane k podpisu prezident.

„Nabízíme alternativu tak, abychom mohli od 1. ledna zajistit výuku na všech školách v ČR,“ uvedl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Podle zákona si učitelé měli kvalifikaci doplnit. Na pedagogické studium měli deset let. Podle Chládka ale analýza ukázala, že podmínky nesplňovalo 18 000 kantorek a kantorů. Šéf resortu uvedl, že po rozšíření nabídky vzdělávacích kurzů se sice podařilo počet výrazně snížit, ale i tak by řada škol měla od ledna problém výuku zajistit. V 650 školách tvoří nekvalifikovaní kantoři víc než polovinu učitelského sboru, upřesnil ministr.

Novela obsahuje čtyři výjimky, u nichž stanovené vzdělání není nutné. Studovat by tak nemuseli kantoři a kantorky nad 55 let s aspoň dvacetiletou praxí za katedrou. Podle ministra už dostatečně ukázali, že působí kvalitně. Vysokou školu by navíc dokončili jen pár let před důchodem.

Ve školách by mohli bez pedagogického vzdělání zůstat i odborníci z praxe, a to na částečný úvazek. Dál by tak mohli pár hodin týdně studenty učit třeba manažeři z firem, sportovní trenéři či umělci. Českou vysokou školu by si nemuseli dodělávat ani rodilí mluvčí. Výjimka by mohla po nezbytně nutnou dobu platit i v oblastech, kde by se výuku bez nekvalifikovaných učitelů nepodařilo zajistit. Dál by učili do doby, než by vedení školy našlo kantory s potřebným vzděláním.

Podle Chládka novela ale neznamená „generální pardon“ pro všechny ostatní učitele. Ti by měli do konce roku pedagogické studium aspoň zahájit.

Výjimky podpořilo 59 ze 75 přítomných senátorek a senátorů. Proti nebyl nikdo. Hlasování se zdrželo 16 členů horní komory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka

Prezident Petr Pavel podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu. Koaliční rada bude výroky Pavla řešit už v pondělí, řekl Macinka v Otázkách Václava Moravce. Podle šéfa sněmovního zahraničního výboru Radka Vondráčka (ANO) prezident zřejmě mluvil o strojích L-159 Alca, Česko je ale podle něj darovat nemůže. Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v relativně krátké době dodat několik středních bojových letadel. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) ale v neděli podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média.
14:16Aktualizovánopřed 4 mminutami

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 9 mminutami

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 1 hhodinou

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechcem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

SPD a Motoristé nebudou hlasovat pro vydání Babiše a Okamury ke stíhání

SPD a Motoristé nebudou ve sněmovně hlasovat pro vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekli Okamura a ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Babiš již dříve prohlásil, že se ke stíhání v kauze Čapí hnízdo vydat nenechá. Ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) s tím souhlasí. Případ je podle něj zpolitizovaný a projednává se příliš dlouho.
před 2 hhodinami

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 6 hhodinami

Policisté chtějí větší přísnost vůči agresivitě za volantem

Policie chce přísněji zakročit proti úmyslné agresivitě řidičů na silnicích. Přibývá totiž nehod, za kterými stojí bezohledné chování lidí za volantem. Počet nehod kvůli agresivní jízdě se zvýšil z 1971 v roce 2023 na 2667 o rok později a 2984 loni. V drtivé většině případů šlo o přestupky. Ujíždění před hlídkou, vybržďování nebo třeba extrémní překračování rychlosti v obci by ale nově mohlo být trestným činem. Na změně zákona už se pracuje a hotová má být ještě letos. Kromě přísnějších trestů by mohlo dojít také k zabavení vozidla.
před 6 hhodinami

Nová pravidla umožní spotřebitelům požadovat opravu výrobků

Od 31. července letošního roku budou muset členské státy Evropské unie uplatňovat ve svých vnitrostátních předpisech nová unijní pravidla na podporu oprav zboží. Cílem těchto opatření je především vytvořit systém, který upřednostňuje opravu výrobku před nákupem nového. Předčasná likvidace opravitelného zboží totiž každoročně vede k obrovskému množství odpadu a spotřebě zdrojů. Spotřebitelé by tak nově měli mít právo požadovat, aby prodejci opravili výrobky, které jsou dle práva EU technicky opravitelné.
před 9 hhodinami
Načítání...