Podle statistik není česká justice tak pomalá, jak vypadá

Brno – Česká justice patří v rychlosti civilního řízení k evropskému nadprůměru, i když tak obvykle není vnímána. Vyplývá to například z loňské studie pro Evropskou komisi. Nicméně stále více peněz musí stát vyplácet za takzvaná nezákonná rozhodnutí. Jde třeba o případy, kdy někoho nesprávně trestně stíhá nebo pošle do vazby. Pražský Obvodní soud dnes jednal o jedné z rekordních žádostí. Bývalí členové takzvaného Zádamského gangu požadují po státu celkem třiačtyřicet milionů.

Žádostí o peníze za nezákonná rozhodnutí už je tolik, že je resort spravedlnosti během zákonné půlroční lhůty těžko stíhá vyřizovat. Odškodnění od státu požadují například bratři Zádamští spolu s dalšími deseti muži. Právnická bitva, která se vleče už tři roky, neskončila ani dnes. Stát tak zatím 43 milionů platit nemusí.

  • V Česku je deset vazebních věznic, jejichž celková kapacita je přes dva a půl tisíce míst.
  • Aktuální obsazenost je 83 procent, sedí v nich 142 žen a skoro 2 000 mužů. Největší počet z toho tvoří krátké vazby do dvou měsíců.
  • Bývalý ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš byl ve vazbě před odsouzením za přijetí úplatku tři měsíce. Od února tam sedí také Petr Kramný, který je obviněn z vraždy své dcery a ženy v Egyptě. Lékař Jaroslav Barták, odsouzený za sexuální násilí na svých asistentkách, byl ve vazbě dokonce rok a půl.

Drtivá většina žádostí o odškodnění přitom míří na ministerstvo spravedlnosti. A jejich počet rychle přibývá. Roste také počet trestně stíhaných, kteří se zároveň učí lépe využívat své právní možnosti. „Těch žádostí je enormně a odbor, který to vyřizuje, tak se snaží pracovat velmi efektivně a rychle. Ale ani půlroční lhůta občas nestačí,“ poznamenala mluvčí Ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová. Soudy nemají lhůtu žádnou. A tak třeba nastupující eurokomisařka Věra Jourová ušlý zisk kvůli nezákonné vazbě vysoudila až po pěti letech.

Odškodnění za nezákonné rozhodnutí
Zdroj: ČT24

České soudy jsou v Evropě jedny z nejrychlejších, lidem se to ale nezdá

I když to z uvedených čísel nevyplývá, česká justice patří v Evropě k nejrychlejším. Podle předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové mají soudy stále ještě rezervy. Soudům by prospěla například nová úprava civilního procesu, podle některých odborníků je namístě také úvaha, zda nezkrátit odůvodnění určitých verdiktů.

Podle Brožové však statistiky nejsou jediné kritérium a samotná délka řízení nesmí být přeceňována. „V historii byl soudce vždy spíše synonymem uvážlivosti než rychlosti,“ zdůraznila Brožová. „Zglajchšaltovaná“ spravedlnost je podle ní rysem autoritativních režimů, nikoliv nezávislé justice, která by měla každý případ posuzovat s ohledem na individuální okolnosti. 

V Evropské unii je Česko spolu s Rakouskem v rychlosti soudních řízení dokonce na druhém místě. Hned za Lotyšskem. Podle místopředsedy NS Romana Fialy ale řada lidí v Česku skutečně nemá pocit, že soudy rozhodují v rozumném čase. Je proto nutné pracovat na demytizaci soudnictví. Zároveň je prý třeba zamýšlet se nad celou evropskou justicí, mnoho problémů je totiž společných. Patří mezi ně třeba zdůvodňování soudních rozhodnutí. „Zdůvodňování ve velké, hypertrofované podobě nesmírně zdržuje spravedlnost. Je třeba se ptát: stojí lidé více o rozhodnutí, nebo o složitý elaborát, který vysvětluje důvody?“ uvedl Fiala.

Zmíněná studie Evropské komise ale obsahuje i jednu nelichotivou zprávu. V hodnocení soudní nezávislosti v rámci států Evropské unie skončila Česká republika až dvaadvacátá.

Průměrná délka trestního řízení u českých okresních soudů se v posledních deseti letech pravidelně snižuje. Ve stejné době se rovněž zrychlily trestní senáty u krajských soudů i celý civilní úsek justice. Ve srovnání s rokem 2012 však nastal mírný propad. Česko je také v rámci EU spolu s Rakouskem na druhém místě v rychlosti vyřizování občanskoprávních a obchodních případů, vyplývá z materiálu Evropské komise. Roli v tom hraje rozvoj elektronické justice.   

  • V roce 2003 prvostupňový verdikt padl v průměru po 268 dnech, loni to bylo jen 173 dní
  • Náročné trestní kauzy u krajských soudů se v roce 2012 rozhodovaly v průměru za 541 dní, což byl rekord posledních deseti let, loni už to bylo 627 dní.
  • Občanskoprávní věci česká justice řešila v roce 2012 v průměru 369 dní, loni za 398 dní.

Délku civilního řízení nejspíš v budoucnu ovlivní nový občanský zákoník. „Přinese nové situace, s nimiž budou soudci konfrontováni poprvé,“ řekla Brožová. Alespoň některým potížím se NS pokouší předejít metodikou pro výpočet náhrady škody. Dlouhodobě by civilnímu řízení prospěl nový procesní předpis, tedy občanský soudní řád. Spravedlnost by zrychlilo také lepší personální zázemí soudů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko zaostává ve výdajích na vědu. Experti rozebrali příčiny i možná zlepšení

Výdaje na vědu a výzkum v Česku klesají. Podle nejnovějších dat Eurostatu dosáhl objem investic v této oblasti za rok 2024 necelých dvou procent HDP. To je nejmíň od roku 2017. Vědu a výzkum financuje v Česku hlavně soukromý sektor a jeho podíl chce současná vláda ještě posílit. Téma v Událostech, komentářích z ekonomiky probrali výkonný ředitel Prague.bio Jiří Fusek, výkonný ředitel Enovation David Kotris a akademický ekonom z think-tanku IDEA při CERGE-EI Daniel Münich. Svůj pohled připojil také předseda Akademie věd Radomír Pánek. Debatou provázeli Vanda Kofroňová a Milan Brunclík.
před 37 mminutami

Banky na doporučení ČNB zpřísní limity pro investiční hypotéky

Banky od dubna zpřísní limity pro poskytování investičních hypoték, jak jim doporučila Česká národní banka, vyplývá z ankety mezi největšími tuzemskými bankami, kterou dělala agentura ČTK. Některé tak již učinily. Nové opatření ČNB se podle nich na počtu nově poskytnutých hypoték projeví, ale nikoliv dramaticky. Doporučení ČNB je platné k 1. dubnu 2026, bude se vztahovat pouze na nově poskytnuté úvěry.
před 1 hhodinou

Ve čtyřech obcích si lidé zvolili nová zastupitelstva

Lidé ze čtyř českých obcí si v sobotu zvolili nová místní zastupitelstva, která budou mít jisté fungování jen na půl roku. Druhý říjnový víkend se budou totiž konat obecní volby v celé republice. V sobotu se volební místnosti otevřely v Cekově na Rokycansku, Úhercích na Lounsku, Lipníku na Mladoboleslavsku a Vračovicích-Orlově na Orlickoústecku. Hlasování se zúčastnilo 67 procent voličů.
08:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Linka Prison pomáhá odsouzeným i jejich blízkým

Na Linku Prison neziskové organizace Romodrom se od minulého roku obrátili lidé už s více než třemi tisíci dotazy, sdělila ČT mluvčí organizace Magdaléna Tichá. Linka slouží jako podpora pro odsouzené k trestu vězení a jejich blízké. Využívají ji hlavně ženy a dívky, které se vyrovnávají s uvězněním člena rodiny. Volající se ptají na praktické informace o nástupu do vězení, možnostech kontaktu s odsouzeným, řeší i deprese nebo šikanu, ptají se na podporu při zvládání psychické zátěže.
před 7 hhodinami

Ve čtyřech obcích se volila nová zastupitelstva

Nové volby ve čtveřici tuzemských obcí přilákaly ve dvou z nich až polovinu voličů. V Úhercích na Lounsku měla kolem 15:00 odvoleno téměř polovina zapsaných voličů a v Lipníku na Mladoboleslavsku představovala k 16:00 volební účast 51 procent. Ve Vračovicích-Orlově na Orlickoústecku přišlo až 70 procent voličů. Naproti tomu v Cekově na Rokycansku hlasovalo dosud asi čtyřicet ze 140 oprávněných voličů, tedy necelých 29 procent, řekla zapisovatelka volební komise. Volební místnosti se uzavřely ve 22:00.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Policie dopadla čtvrtou osobu podezřelou z teroru v Pardubicích. Soud ji poslal do vazby

Policie zadržela čtvrtou osobu podezřelou z účasti na teroristickém útoku v Pardubicích, je české státní příslušnosti. Okresní soud v Pardubicích ji odpoledne poslal do vazby. Zda jde o muže, nebo ženu, policie neuvedla. Zadržená osoba odmítla vinu a podala stížnost proti uvalení vazby. Policie po dalších podezřelých stále pátrá.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Humorem lze vést i předem prohrané bitvy, vzkázal Svěrák na jubileum

Čerstvě devadesátiletý herec, scenárista a spisovatel Zdeněk Svěrák vzkázal ze své narozeninové oslavy lidem, že humor je vzácný dar. Jen s jeho pomocí lze podle něj čestně vést předem prohrané bitvy. Laskavý humor a sklon k poetické hravosti tvoří základ veškerého jeho díla. Cimrmanolog, scenárista, divadelník, herec a autor písniček pro děti slaví v sobotu devadesáté narozeniny. Jeho narozeniny s ním kolegové a přátelé oslavili speciálním programem na prknech Divadla Járy Cimrmana. Na dálku mohly Svěrákovi pomyslně popřát i tisíce lidí, kteří si koupili lístek do kina na přímý přenos slavnostního večera.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoVláda „spí mnoho týdnů“, říká k palivům Skopeček. Směšné, reaguje David

Od začátku konfliktu na Blízkém východě platí lidé za naftu v průměru o patnáct korun za litr více, benzin podražil asi o osm korun na litr. Situací se bude v pondělí znovu zabývat vláda, chce řešit regulace marží čerpacích stanic. Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) kabinetu vytýká, že „spí mnoho týdnů“, sleduje a monitoruje prý to, co je zřejmé – rostoucí ceny pohonných hmot. Občanští demokraté navrhují snížení spotřební daně. Podle europoslance Ivana Davida (SPD) je „směšné tvrdit“, že nemá smysl monitorovat ceny. Argumentuje tím, že se nejedná pouze o koncovou cenu pro zákazníka, nýbrž také o cenu suroviny, cenu rafinérií. Monitorování cen dle něj probíhalo ještě před úderem na Írán. Diskuse v Událostech, komentářích se zúčastnil také předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. Moderovala Tereza Řezníčková.
před 23 hhodinami
Načítání...