Oteplování Země mění osu a rotaci planety

Když se rozpouští led na pólech, mění to i rozložení hmoty na zemském povrchu. Vědci z curyšské univerzity teď poprvé popsali, jak se to reálně projevuje. Dopady jsou zatím malé, ale jejich důsledky mohou časem nabrat na významu.

Švýcarští vědci pomocí umělé inteligence popsali vychylování zemské osy, které je vyvolané klimatickou změnou. V recenzované studii tvrdí, že globální oteplování bude mít na rychlost rotace Země větší dopad než vliv Měsíce, který po miliardy let určoval prodlužování délky dne.

Na první pohled může působit zvláštně, že by oteplování atmosféry mohlo změnit osu celé planety. Ve skutečnosti je to ale velmi logické. Změna klimatu totiž způsobuje tání ledových mas v Grónsku a Antarktidě. Voda z polárních oblastí proudí do světových oceánů, a to zejména do rovníkové oblasti.

„To znamená, že dochází k posunu hmoty, což ovlivňuje rotaci Země,“ vysvětluje Benedikt Soja ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH). „Je to podobné, jako když krasobruslařka dělá piruetu a nejprve drží ruce u těla a pak je roztáhne,“ vysvětluje. Původně rychlá rotace zpomaluje, protože se hmota vzdaluje od osy rotace, čímž narůstá setrvačnost.

To má dopady na celé spektrum dalších jevů. Pokud se Země otáčí pomaleji, dny se prodlužují. Klimatické změny tedy mění v důsledku i délku dne na Zemi, i když zatím jenom minimálně. Vědci z ETH vydali rovnou dvě nové studie o tom, jak změna klimatu ovlivňuje polární pohyb a délku dne.

Změny klimatu mohou překonat Měsíc

V jedné ze studií prokázali, že změna klimatu prodlužuje délku dne o několik milisekund ze současných 86 400 sekund. Příčinou je výše popsaný přesun hmoty v podobě vody z pólů do nižších zeměpisných šířek a tím zpomalení rychlosti rotace planety.

Další příčinou tohoto zpomalení je slapové tření, které vyvolává Měsíc. Nová studie přichází s překvapivým závěrem: pokud bude člověk i nadále vypouštět do atmosféry více skleníkových plynů a Země se v důsledku toho oteplí, bude to mít v konečném důsledku větší vliv na rychlost rotace než vliv Měsíce, který určuje prodlužování délky dne už miliardy let.

„My lidé máme na naši planetu větší vliv, než si uvědomujeme,“ doplňuje Soja, „a to na nás klade velkou zodpovědnost za budoucnost naší Země.“

Vliv v hlubinách i vesmíru

Posun hmoty na povrchu Země způsobený táním ledu ale nemění jen rychlost rotace a délku dne. V druhé studii totiž stejný tým ukázal, že oteplování mění také osu rotace planety. Tento pohyb je také velmi drobný, činí asi deset metrů za sto let – vliv na něj kromě změn rozložení ledu na Zemi mají také pohyby v nitru planety. Ty ale způsobují změny v delším časovém horizontu.

Sojův tým popsal všechny tyto vlivy, a to zatím v nejkomplexnějším modelu. „Poprvé předkládáme kompletní vysvětlení příčin dlouhoperiodického polárního pohybu,“ popsali vědci ve zprávě. „Jinými slovy, teď už víme, proč a jak se zemská rotační osa pohybuje vzhledem k zemské kůře.“

V jejich studii vyniká zejména zjištění, že procesy na Zemi a v ní jsou vzájemně propojené a vzájemně se ovlivňují. „Změna klimatu způsobuje pohyb zemské rotační osy a zdá se, že zpětná vazba vyplývající ze zachování momentu hybnosti mění také dynamiku zemského jádra,“ vysvětluje Soja.

„Probíhající klimatické změny by proto mohly ovlivňovat i procesy v hlubinách Země a mít větší dosah, než se dosud předpokládalo,“ doplňují jeho kolegové s tím, že v tomto ohledu ale není příliš důvodů k obavám, protože tyto vlivy jsou nepatrné a je nepravděpodobné, že by představovaly jakékoliv riziko.

Výsledky tohoto výzkumu jsou důležité i pro cestování do vesmíru. „I když se rotace Země mění jenom pomalu, je třeba s tímto efektem počítat při navigaci ve vesmíru, například při vyslání kosmické sondy, která by měla přistát na jiné planetě,“ doplňuje další zdánlivě nečekaný aspekt Soja.

I malá odchylka o jeden centimetr na Zemi totiž podle něj může na obrovské vzdálenosti narůst na odchylku stovek metrů. „A to může znamenat, že například nebude možné přistát v konkrétním kráteru na Marsu,“ dodává vědec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 3 hhodinami

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
před 15 hhodinami

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
před 21 hhodinami

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
před 22 hhodinami

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
včera v 06:30

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Proč je v kosmu víc hmoty než antihmoty? Nový výzkum s českým podílem slibuje pohled za standardní model

Fyzici v dubnu zveřejnili výsledky prvního pozorování rozdílného chování klasické hmoty a antihmoty. Za objevem jsou vědci z CERN, podíl na něm mají i Češi. Výsledek může představovat významný milník v historii částicové fyziky: rozšiřuje totiž chápání rozdílů mezi hmotou a antihmotou a otevírá vědcům nové cesty k pochopení, proč při vzniku vesmíru převládla právě hmota.
23. 4. 2025
Načítání...