Záplavy v Pekingu – selhal odvodňovací systém?

Peking – Už 95 lidí zemřelo v Číně kvůli prudkým přívalovým dešťům a následným náhlým záplavám, 45 lidí se stále pohřešuje. Kvůli povodním muselo opustit domovy 600 tisíc lidí. Ze záplav se vzpamatovává i Peking, velká voda si tady vyžádala 37 obětí. Lidé se začínají ptát, zde neselhal odtokový systém.

V Pekingu se po záplavách nejhorších za posledních 60 let začínají ozývat otázky, zda rychlá snaha Pekingu o modernizaci nepřichází na úkor základní infrastruktury, jako je odtokový systém. Obyvatelé Pekingu zaplavili internet fotografiemi potopených aut na zaplavených silnicích, městských autobusů, v nichž voda sahala cestujícím po kolena, i vodopádů vody valících se z nadjezdů. 

Metropole napumpovala miliardy dolarů do modernizace, před olympiádou vzniklo druhé největší letiště na světě, nové trasy metra a blýskající se mrakodrapy. Jenže teď to vypadá, že se zanedbaly základní parametry pro odvodňovací systém.

„Jestli se v Pekingu, hlavním městě země, mohl strhnout takovýhle chaos, pak problémy s infrastrukturou na mnoha jiných místech mohou být jedině horší,“ uvedl dnes v komentáři státní list Global Times. „Pokud jde o odvodňovací systémy, zaostává Čína o celá desetiletí za rozvinutými společnostmi,“ dodal.

Kvůli vydatným dešťům málem skončila neštěstím cesta čínských svatebčanů na obřad. Dvě auta ze svatební kolony totiž spadla do desetimetrové průrvy - poté, co voda podemlela silniční most, po kterém jela. Pasažéry pak začal unášet proud vody, podařilo se jim ale doplavat na břeh. Z druhého auta vysvobodili lehce zraněného řidiče záchranáři.

1 minuta
Auta svatebčanů se zřítila do vody
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sikorski hrozí po sabotáži na železnici „nediplomatickou“ odpovědí

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski označil sabotáž na železnici za akt státního terorismu a slíbil odpověď, která nebude jen diplomatická. V projevu před poslanci se podle médií zmínil o ruské vojenské rozvědce GRU. Ze sabotáže na polské trati jsou podezřelé dvě osoby s ukrajinským občanstvím v ruských službách, uvedl již v úterý polský premiér Donald Tusk.
09:51Aktualizovánopřed 29 mminutami

Ruský útok v Ternopilu má 16 obětí, Polsko aktivovalo stíhačky

Rusko vyslalo v noci na Ukrajinu 48 raket a 470 dronů, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V Ternopilu na západě země zemřelo 16 lidí. Polsko aktivovalo stíhačky, píše agentura Reuters. Drony zasáhly i Charkov, který hlásí 46 zraněných včetně dvou dětí.
06:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

I o vstupu do EU jedná prezident Pavel na Hradě s albánskou hlavou státu

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou ve středu dopoledne na Pražském hradě přivítal albánského prezidenta Bajrama Begaje s chotí Armandou. Hlavy států budou jednat například o perspektivě vstupu Albánie do Evropské unie, situaci na západním Balkáně či o posílení spolupráce obou zemí v obchodu, dopravě či ve vzdělávání.
před 1 hhodinou

Vojáci NATO na východě Polska testovali stíhací drony

Vojáci NATO z USA, Velké Británie a Rumunska se připojili ke svým polským kolegům ve cvičení dovedností v boji proti dronům. Polsko a další země na východním křídle NATO zaznamenaly v posledních měsících několik vpádů ruských dronů, z nichž některé byly sestřeleny. Sestřelování levně vyrobených dronů drahými protivzdušnými raketami však představuje velkou výzvu pro státy NATO, které se obávají vyčerpání zásob. Jednou z možností jsou stíhací drony. Tyto drony, které se odpalují z pneumatického odpalovacího zařízení, mají za úkol zachytit a sestřelit přilétající drony. Stíhací systém stojí jen desetinu ceny dronu typu Šáhed, který je hlavním nástrojem ruských útoků na Ukrajině.
před 3 hhodinami

Americký Senát podpořil návrh zveřejnit spisy k Epsteinovi

Americká Sněmovna reprezentantů a po ní i Senát jednoznačně podpořily návrh zákona, který by přinutil americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnit spisy k případu odsouzeného sexuálního delikventa a finančníka Jeffreyho Epsteina. Prezident USA Donald Trump už předestřel, že tento právní předpis podepíše, pokud jej schválí Kongres. Sněmovna reprezentantů si zároveň vyžádala Epsteinovy finanční záznamy od jeho bank.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Klimtův portrét se stal druhým nejdražším dílem prodaným v aukci

Portrét od rakouského malíře Gustava Klimta se při úterní aukci v New Yorku vydražil za 236,4 milionu dolarů (4,9 miliardy korun). Informovala o tom agentura AFP, podle níž se obraz stal druhým nejdražším uměleckým dílem prodaným v aukci všech dob.
před 8 hhodinami

Velká chyba, řekl saúdskoarabský korunní princ o vraždě novináře Chášakdžího

Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán označil vraždu saúdskoarabského novináře žijícího v americkém exilu Džamála Chášakdžího za velkou chybu, která na několik let vážně narušila vztahy se Spojenými státy. Prohlásil to při svém setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Trump se prince, který za vraždou v roce 2018 podle amerických tajných služeb stál, zastal, když řekl, že bin Salmán o ničem nevěděl.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Americký federální soud zablokoval překreslení volebních obvodů v Texasu

Americký federální soud zablokoval republikány prosazené překreslení volebních obvodů ve státě Texas. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o „velkou ránu“ zejména pro texaské republikány, které ke změnám hranic kongresových obvodů vyzýval prezident Donald Trump. Chtěl tím dosáhnout co největšího počtu zvolených republikánů a ubránit těsnou většinu strany ve Sněmovně reprezentantů.
před 10 hhodinami
Načítání...