Zadržení íránského tankeru porušuje jadernou dohodu, ozývá se z Teheránu

Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arákčí označil zadržení íránského ropného tankeru u Gibraltaru za porušení jaderné dohody z roku 2015. Arákčí se na vyjednání smlouvy sám podílel. Zástupcům mocností ve Vídni řekl, že Írán bude dohodu dál postupně vypovídat, dokud nebudou ochráněny jeho zájmy. Mluvčí íránské vlády Alí Rabiei mezitím prohlásil, že Teherán považuje plánovanou evropskou námořní pozorovací misi v oblasti Hormuzského průlivu za nepřátelské opatření, které jen zvýší napětí v regionu.

Evropské země v čele s Francií a Velkou Británií chtějí, aby mise zajistila bezpečnost v Hormuzském průlivu. Plán podporuje třeba Dánsko nebo Itálie. Evropa reaguje na incident, při kterém íránské revoluční gardy zajaly britský tanker.

Teherán tak učinil ve zjevné odvetě za zadržení íránského tankeru u Gibraltaru. „Z našeho pohledu je to porušení (jaderné smlouvy). Země, které jsou součástí dohody, by neměly klást překážky pro vývoz íránské ropy,“ zdůraznil Arákčí.

Podle Londýna íránská loď plující pod vlajkou Panamy vezla ropu do Sýrie, což by porušovalo unijní sankce proti Damašku, Írán to ale odmítl. „Vyslání evropské flotily do Perského zálivu vnímáme jako nepřátelský signál, jde o provokaci, která zvýší napětí v regionu,“ míní Rabiei.

Oživíme jaderné zařízení v Aráku, hrozí Teherán

Zástupci Velké Británie, Německa, Francie, Ruska a Číny ve Vídni jednali se svými íránskými protějšky a pokoušeli se zachránit jadernou dohodu z roku 2015, kterou Teherán postupně přestává plnit. „Atmosféra byla konstruktivní, diskuse dobrá. Nedá se říci, že jsme vyřešili vše, ale mohu říci, že je hodně příslibů,“ citovala vyjednávače Arákčího agentura Reuters.

Šéf íránské organizace pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí v parlamentu pohrozil, že Írán v dalším kroku obnoví činnost v jaderném reaktoru na těžkou vodu v Aráku.

Írán se v dohodě zavázal, že zařízení v Aráku bude přestavěno tak, aby nemohlo sloužit k výrobě plutonia využitelného pro atomovou bombu. Jádro reaktoru musí být podle dohody odstraněno a zabetonováno, aby nemohlo být v budoucnu použito znovu. V lednu 2016 Íránci ohlásili, že odstranili vnitřní část těžkovodního reaktoru. 

Írán se zavázal k vyřazení části centrifug využívaných k obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přeměně některých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě reaktoru v Aráku. Výměnou za to byly zrušeny mezinárodní sankce.

Dohoda byla vyjednána za vlády minulého amerického prezidenta Baracka Obamy, avšak jeho nástupce Donald Trump ji loni vypověděl s tím, že je neúčinná a nebrání Íránu získat jadernou zbraň. Je připraven vyjednat dohodu novou. Teherán ale rozhovory zahájit nechce, dokud budou platit americké restrikce.

Írán letos začal postupně vypovídat své závazky – začal obohacovat uran nad povolených 3,67 procenta a přestal nízko obohacený uran vyvážet, takže překročil 300kilogramový limit jeho zásob. 

Prezident Hasan Rouhání 3. července oznámil, že Írán začne uran obohacovat na vyšší hodnoty a obnoví provoz v těžkovodním reaktoru v Aráku, pokud zbývající signatáři nezačnou účinně chránit íránské hospodářství před dopadem amerických sankcí. 

Uran, který se využívá k výrobě jaderných zbraní, musí být obohacen zhruba na 90 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelské údery v Gaze za tři dny podle tamních úřadů zabily přes tři sta Palestinců

Při dalších izraelských vzdušných úderech v Pásmu Gazy v noci na sobotu zahynulo nejméně 58 Palestinců, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní nemocnici. Za poslední tři dny počet palestinských obětí v důsledku úderů, zjevně nejintenzivnějších od ukončení příměří v polovině března, podle zdravotníků přesáhl tři sta. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás a údaje není možné nezávisle ověřit.
12:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko žádá ústup ukrajinských sil z okupovaných území, píše Reuters

Příměří může nastat jen v případě, že Kyjev stáhne své vojáky ze všech ukrajinských regionů, na které si činí nárok Moskva – podle agentur Reuters a Bloomberg tuto podmínku zmínilo Rusko na páteční schůzce s ukrajinskou delegací v Istanbulu. Moskva podle těchto zdrojů navíc požaduje neutrální status Ukrajiny.
před 1 hhodinou

Při útoku na minibus v Sumské oblasti zabila ruská armáda devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo ráno o život a sedm dalších utrpělo zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, informoval šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Moskva tvrdí, že terčem byla ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Střelec útočil ve fitness centru v Las Vegas

Útočník při páteční střelbě ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada zabil jednoho člověka a tři zranil. Po smrti je i střelec, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
07:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 9 hhodinami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 9 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 10 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 16 hhodinami
Načítání...