Vyšetřovatelé už znají identitu dalších útočníků, v noci provedli na 170 razií

Francouzská prokuratura už potvrdila identity šesti ze sedmi teroristů, kteří v pátek večer zabili během šesti koordinovaných útoků v Paříži 129 lidí a více než tři sta dalších zranili. V noci proběhlo po celé Francii na 150 policejních razií, během kterých bylo zadrženo několik osob napojených na pařížské atentátníky. Rozsáhlá policejní akce probíhá také v bruselské čtvrti Molenbeeck, kde měli někteří z islamistů pobývat. Francouzský premiér Manuel Valls varoval, že k dalším atentátům může v následujících dnech a týdnech dojít nejen ve Francii, ale i jinde v Evropě.

  • 22:48

    Online k aktuálnímu dění kolem pařížských útoků končí. Děkujeme za pozornost.

  • 22:25

    Podle FBI to nevypadá, že by Spojeným státům hrozil v současné době podobný útok, jaký teroristé uskutečnili v Paříži.

  • 22:04

    Manuel Valls také řekl, že někteří z těch, kteří mají co dočinění s útoky, využili chaosu způsobeného migrační krizí a podařilo se jim "proklouznout" bez povšimnutí.

Mozkem celé akce má být Belgičan

Strůjcem útoků má být podle nejmenovaného francouzského představitele Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud. Sedmadvacetiletý Abaaoud je považován za mozek buňky, která letos v lednu v Belgii plánovala atentát proti policejním cílům. Policie buňku odhalila a ve východobelgickém městě Verviers rozprášila. Při akci policisté zastřelili dva členy buňky, Abaaoud však unikl.

Abdelhamid Abaaoud na nedatovaném snímku
Zdroj: ČTK/AP

V červenci pak uprchlého Abaaouda belgický soud poslal v nepřítomnosti do vězení za verbování mladých radikálů. Do Sýrie vyslal mimo jiné i svého mladšího bratra Younese. Ten do této blízkovýchodní země odjel loni v lednu, když mu bylo 13 let, proto ho také mnohá média nazvala nejmladším džihádistou světa.

Abaaoud v Sýrii nyní zjevně pobývá, ačkoli se již několikrát objevily zprávy o jeho možné smrti. Údajně je zachycen na videu z loňského března, jak řídí otevřenou dodávku s několika těly. 

Ze sedmi sebevražedných atentátníků, zná zatím policie identitu šesti. Bezprostředně po útocích úřady identifikovaly devětadvacetiletého Omara Ismaila Mostefaie, který útočil v Bataclanu. Jeho identita byla stanovena podle otisku prstů. Mostefai byl policii dlouhodobě znám, nejdříve jako pachatel drobné kriminality, později jako zradikalizovaný muslim. 

V pondělí vyšetřovatelé určili identitu dalšího muže, který zabíjel v Bataclanu. Jmenoval se Samy Amimour a v roce 1987 se narodil v Paříži. Stopy Amimoura vedou do města Bobigny, které je součástí metropolitní oblasti Paříže a kde podle médií žije jeho rodina.

U dalšího ze sebevražedných útočníků byl nalezen syrský pas na jméno Ahmad Muhammad. Muhammadovo jméno přitom není neznámé. Již o víkendu řecké a srbské úřady uvedly, že přes jejich území prošel počátkem října jako migrant. Pas na toto jméno se našel u jednoho ze sebevražedných atentátníků nedaleko fotbalového stadionu Stade de France. Pětadvacetiletý Muhammad podle prokuratury pocházel ze syrského Aleppa. 

Policie dál pátrá po šestadvacetiletém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi, který se podle ní na útocích očividně podílel. Abdeslamův jednatřicetiletý bratr Brahim se podle dřívějších informací v pátek odpálil na Voltairově bulváru poblíž klubu Bataclan. 

Před stadionem Stade de France se odpálil 20letý Francouz Bilal Hafdi, který se dříve účastnil bojů v Sýrii. 

Muž hledaný francouzskou policií kvůli útokům v Paříži
Zdroj: Twitter Police National

Ve Francii proběhlo přes 160 razií

Vyšetřovatelé v noci prohledali 168 míst, kde pátrali po osobách přímo či nepřímo napojených na islamisty. „Za uplynulých 48 hodin bylo zadrženo více než 100 osob, které jsou v hledáčku našich bezpečnostních složek po celém francouzském území. Policie a četnictvo provedlo více než 160 domovních prohlídek,“ potvrdil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Ve vazbě je 23 osob, bylo zajištěno více než 30 zbraní (včetně raketometu) a také 19 zásilek omamných látek. Policie zabavila také počítače a mobilní telefony.

Mohutná policejní razie probíhá i v bruselské čtvrti Molenbeek, kde žili nejméně dva z atentátníků. Belgické síly zde zadržely jednoho podezřelého, podle médií se jedná právě o Salaha Abdeslama. Belgická televize RTBF však tuto zprávu dementovala. 

Valls: Může dojít k dalším útokům. Ve Francii i jinde v Evropě

Francouzský premiér upozornil, že Francie může čelit v nadcházející době dalším atentátům. Tato hrozba podle něj platí i pro ostatní evropské státy. „Budeme ještě dlouho žít s touto hrozbou. Je třeba se na to připravit. Země může čelit dalšímu úderu v příštích dnech, týdnech,“ řekl Valls během rozhovoru pro rozhlasovou stanici RTL.

Premiér také uvedl, že francouzské zpravodajské služby od léta zabránily několika útokům a že policie ví o dalších připravovaných útocích ve Francii i jinde v Evropě.

Manuel Valls
Zdroj: Reuters/Philippe Wojazer

Páteční atentáty byly „organizovány, promyšleny, naplánovány ze Sýrie,“ zdůraznil premiér. O víkendu se k nim přihlásil Islámský stát, který působí na severu Sýrie a Iráku.

Prezident Francois Hollande dnes odpoledne promluví o situaci k poslancům obou komor parlamentu. V poledne si země a celá EU připomněla 129 obětí pátečních útoků minutou ticha. 

Cameron chce souhlas s útoky v Sýrii

Britský premiér David Cameron chce přesvědčit zákonodárce, aby podpořili jeho záměr bombardovat cíle Islámského státu v Sýrii. „Vždycky jsem říkal, že bychom neměli uznávat hranici mezi Sýrií a Irákem, stejně jako to nečiní IS,“ uvedl Cameron s tím, že hodlá vypracovat návrh a předložit jej v parlamentu. „Musím přesvědčit více lidí,“ dodal.

Británie se účastní bombardování Iráku, Cameron však v roce 2013 neuspěl s plánem rozšířit akce i na Sýrii. Parlament se tehdy postavil proti. V případě, že by byly ohroženy zájmy Británie, je ale Cameron připraven učinit okamžitá přímá opatření.

V souvislosti s aktuální bezpečnostní situací ministerský předseda oznámil, že se tajným službám během posledních šesti měsíců podařilo zabránit sedmi teroristickým útokům na území Velké Británie. Tajné služby mají podle plánů Cameronova kabinetu dostat víc peněz, navýšení rozpočtů by mělo umožnit nábor dvou tisíc zaměstanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
před 33 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 41 mminutami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 2 hhodinami

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 4 hhodinami
Načítání...