Vyšetřování, které vedou české zpravodajské služby kvůli ruské propagandistické síti, jež měla platit unijní politiky, je velmi znepokojivé. Řekl to nizozemský premiér Mark Rutte s tím, že případem se zabývají i tamní zpravodajské služby. České úřady uvedly, že byly peníze poskytnuty politikům v Nizozemsku, Belgii, Německu, Francii, Maďarsku a Polsku výměnou za šíření ruské propagandy, informoval nizozemský list NL Times.
Vyšetřování ruské propagandistické sítě je velmi znepokojivé, míní nizozemský premiér
Obvinění se zřejmě týkají rovněž europoslanců. Šéfka liberální frakce v Evropském parlamentu (EP), francouzská europoslankyně Valérie Hayerová, už vyzvala předsedkyni europarlamentu k okamžitému zahájení vnitřního vyšetřování případu.
„Ukazuje se, jak vysoké je riziko zahraničního vměšování,“ prohlásil Rutte před čtvrtečním jednáním vlády. „Jde o hrozbu pro naši demokracii, pro naše svobodné volby, svobodu slova, pro všechno,“ dodal.
Nizozemský ministr vnitra Hugo de Jonge a ministryně obrany Kajsa Ollongrenová upozornili, že nebudou zveřejňovat jména politiků, kteří měli získávat peníze z Ruska. Jak dodali, záležitost nyní prošetřují tamní zpravodajské služby.
Případem se chce zabývat i dolní komora nizozemského parlamentu. Předseda krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders už řekl, že chce znát jména politiků, kteří měli dostávat peníze z Ruska. Wildersova strana vyhrála volby, ale zatím se jí nepodařilo sestavit vládu.
Na českém sankčním seznamu
Český premiér Petr Fiala (ODS) ve středu informoval o zařazení několika ruských subjektů na národní sankční seznam. Je mezi nimi společnost Voice of Europe, která provozuje stejnojmenný internetový portál a která je v Česku zaregistrovaná na polského občana. Český Deník N v této souvislosti doplnil, že BIS odhalila celou Ruskem organizovanou síť, která se snažila v různých evropských zemích ovlivnit volby do Evropského parlamentu.
Zprávy z Prahy podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové potvrzují, že Rusko vede svou agresi nejen zbraněmi, ale také šířením falešných informací. „Nedávné odhalení české vlády je jen jedním příkladem toho, jak Rusko chce zničit naši demokracii,“ prohlásila. Podle německé ministryně vnitra Nancy Faeserové je důležité, že se podařilo odhalit síť před volbami do Evropského parlamentu.
Činnost proruské špionážní sítě nyní vyšetřuje i polská kontrarozvědka a rovněž belgické zpravodajské služby. Zjištění českých úřadů prověřuje také europarlament. Francouzská europoslankyně Hayerová v této souvislosti vyzvala předsedkyni EP Robertu Metsolovou k „okamžitému a transparentnímu“ vyšetřování ve spolupráci s národními úřady. Deset týdnů před volbami podle ní voliči musejí vědět, zda europoslanci či kandidáti na ně nespolupracují s Ruskem. „Demokracii v Evropě je třeba za každou cenu bránit proti těmto hrozbám,“ zdůraznila.
Důkladné vyšetřování požaduje i frakce Zelených. „Je to přímý útok na naši demokracii. Politici, kteří dostali peníze, musejí být tvrdě potrestáni, jak politicky, tak soudně,“ podotkla německá europoslankyně Terry Reintkeová. Ta je jednou z hlavních kandidátek Zelených v nadcházejících volbách.
Členové sítě chtěli podle polské kontrarozvědky uspořádat v EU proruské iniciativy a mediální kampaně s cílem prosazovat oficiální zahraniční politiku Kremlu, včetně oslabení polské pozice na mezinárodní scéně, diskreditace Ukrajiny a pověsti orgánů Evropské unie.
Deník N a německý týdeník Der Spiegel zároveň napsaly, že výhody od ruské vlivové organizace přijímal i spolkový poslanec za německou politickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) Petr Bystroň. Ten už oznámil, že tato tvrzení právně napadne.
Německý poslanec: Pomsta české vlády
Bystroň, který je českého původu, v pátek řekl, že nynější kauza je pomstou vlády Petra Fialy za jeho projev na předloňské protivládní demonstraci v Praze. Bystroň zároveň poskytl prohlášení, které k nynější kauze vyhotovil. V něm označil uzavření zpravodajského webu Voice of Europe za nehorázný útok na svobodu tisku. „Pomlouvačná kampaň má poškodit opoziční politiky z vícero evropských zemí a umlčet kritické novináře,“ je přesvědčený spolkový poslanec.
Vládnoucí politici se podle Bystroně snaží s pomocí tajných služeb potlačit silné preference opozičních stran. „Ve spolkových volbách to byl Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) a v současné kampani před unijními volbami jsou to české tajné služby,“ míní. BfV v Německu zastává funkci civilní kontrarozvědky.
„To, že tato globalistická kampaň odstartovala v Česku, není náhoda. Vláda českého premiéra Petra Fialy patří k největším zastáncům pokračování války na Ukrajině, český zbrojní průmysl patří k těm, kdo z konfliktu těží celosvětově nejvíce,“ poznamenal Bystroň.
Tvrzení, se kterými Deník N a Der Spiegel přišly, Bystroň odmítl. „Podniknu v České republice právní kroky jak proti odpovědnému autorovi, tak proti samotné platformě,“ dodal k materiálu Deníku N.