Vědci našli dosud nejvzdálenější galaxii

Londýn - Dosud zřejmě nejvzdálenější galaxii objevil mezinárodní tým astronomů ve vzdálenosti 13,2 miliardy světelných let. Zaměřil ji Hubbleův teleskop. Světlo z objevených hvězd se začalo vesmírem šířit jen 480 milionů let po velkém třesku. Pokud se to potvrdí, šlo by o jednu z nejstarších galaxií vůbec. Vědci o ní píšou v nejnovějším čísle magazínu Nature.

„Velmi jsme se přiblížili k prvním galaxiím, u nichž předpokládáme, že se zformovaly 200 až 300 milionů let po velkém třesku,“ uvedl Garth Illingworth z Kalifornské univerzity v Santa Cruz.

„Tento výsledek je na hranici našich možností, ale věnovali jsme měsíce tomu, abychom to ověřili, takže jsme si docela jistí,“ dodal americký expert.

Reportáž Dany Zlatohlávkové (zdroj: ČT24)

Podle expertů znamená objev další významnou metu. „NASA pokračuje v dosahování nových výšin, poslední objev Hubbleova teleskopu prohloubí naše chápání vesmíru,“ řekl administrátor NASA Charles Bolden, pilot mise raketoplánu, která nesla teleskop na oběžné dráze. „Mohli jsme jen snít, když jsme spustili Hubble více než před 20 lety, že budeme mít možnost udělat tyto převratné objevy a přepsat učebnice,“ dodal.

Hubbleův teleskop se zaměřil na oblast kosmu zvanou Hubbleovo ultra hluboké pole (HUDF), kde byl už na přelomu let 2003 a 2004 poprvé pořízen obrázek vesmíru ve viditelné části světelného spektra tak, jak vypadal před přibližně 13 miliardami lety.

Vydáno pod