V Německu zadrželi spolupracovníka lídra kandidátky AfD pro eurovolby, podle médií předával informace Číně

Události: Zadržení spolupracovníka Maximiliana Kraha (zdroj: ČT24)

Německá policie zadržela v noci na úterý v Drážďanech jednoho ze spolupracovníků Maximiliana Kraha, lídra kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) pro volby do Evropského parlamentu. Informovala o tom veřejnoprávní televize ARD. Spolkové státní zastupitelství bez upřesnění jména europoslance uvedlo, že zadrženého podezřívá z výzvědné činnosti pro Čínu, které předával informace o chodu europarlamentu a o činnosti čínské opozice. ARD uvedla, že muž identifikovaný jako Jian G. (Ťien G.) byl již z minulosti německým úřadům znám kvůli možné výzvědné činnosti.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová označila případ za velmi vážný. „Pokud se potvrdí, že v Evropském parlamentu byla pro čínské zpravodajské služby vedena špionáž, pak je to útok zevnitř na evropskou demokracii,“ uvedla Faeserová a dodala, že ten, kdo takového spolupracovníka zaměstná, nese odpovědnost.

Krah na síti X napsal, že pokud se obvinění potvrdí, svého spolupracovníka ihned propustí. „O zatčení kolegy Jiana Guoa jsem se dozvěděl dnes (v úterý) dopoledne z tisku. Další informace nemám. Špionáž pro cizí stát je vážné obvinění. Pokud se tato tvrzení ukážou jako pravdivá, znamenalo by to okamžité ukončení služebního poměru,“ uvedl Krah.

Spolupředsedové AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová se na tiskové konferenci v úterý odpoledne opakovaně vyhnuli odpovědi, zda je Krah tím správným lídrem strany pro eurovolby. Neuvedli ani to, zda se Krah zúčastní úvodu volební kampaně. „Krah je nyní na cestě do Berlína, abychom si s ním osobně dnes, případně zítra (ve středu) ráno promluvili,“ odpověděl Chrupalla na otázku, zda považuje Kraha za správnou volbu pro nejvyšší pozici na kandidátce. Poznamenal však, že zadržení Krahova asistenta je vážnou věcí. „Jak řekl Tino Chrupalla, Krah míří do Berlína,“ sdělila Weidelová. Potvrdila, že AfD se k jednáním s Krahem ve středu vyjádří.

Evropský parlament už podezřelého propustil, napsal web magazínu Der Spiegel s odkazem na vyjádření mluvčí EP.

Alternativa pro Německo podle agentury DPA považuje zadržení Krahova spolupracovníka za velmi znepokojivé. Strana dodala, že o případu ale nemá žádné podrobnosti. Podobně se vyjádřil Bernd Baumann z vedení frakce AfD. K případu poznamenal, že může být součástí volební kampaně proti AfD.

Kraha ovšem vyzvalo několik představitelů německých stran, aby z kandidátky pro eurovolby odstoupil. Křesťanský demokrat Thorsten Frei má za to, že není možné, aby se lídr kandidátky musel zabývat takovým obviněním. Poslankyně svobodných demokratů Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová kritizovala i poslance AfD a dvojku kandidátky pro eurovolby Petra Bystroně, který čelí podezření, že dostával peníze od proruské sítě. Oba by se podle ní měli vzdát kandidatury, „místo aby nadále škodili naší zemi“.

Politici Zelených a sociálních demokratů zase hovořili o tom, že AfD je hrozbou pro německou národní bezpečnost, a o „zločinných machinacích“ v této straně.

Vyšetřovatelé: Krahův člověk předával Pekingu informace o EP i čínské opozici

Spolkové státní zastupitelství sdělilo, že zadržený Jian G. pracuje od roku 2019 pro německého člena Evropského parlamentu. Jméno europoslance zastupitelství neuvedlo, zveřejněné podrobnosti o zadrženém nicméně ukazují na Krahova asistenta. To, že je to skutečně Krahův spolupracovník, shodně uvádí také přední německá média.

Zastupitelství uvedlo, že muže zadrželo v saské metropoli v pondělí a že v rámci vyšetřování byly prohledány byty zadrženého.

„Podle našich zjištění tato osoba opakovaně předávala tajné službě informace z Evropského parlamentu a obviněný měl k těmto informacím přístup, protože pracoval jako zaměstnanec německého europoslance,“ uvedla státní zástupkyně Ines Petersonová. K předávání docházelo prý v lednu. Tajné informace se týkaly bezpečnosti Evropské unie a zejména také možných zásahů ze strany Číny právě do unijních záležitostí, doplnil zpravodaj ČT v Německu Pavel Polák.

„Vedle toho pro tajnou službu sledoval představitele čínské opozice v Německu,“ dodalo zastupitelství. Podle týdeníku Die Zeit se kvůli tomu zapojil do činnosti různých opozičních skupin.

Podezřelý spolupracoval s Krahem od roku 2019

Zadrženého muže německá média označují za blízkého spolupracovníka Kraha, který mu důvěřoval. Po zvolení europoslancem v roce 2019 si ho Krah vybral jako asistenta do svého bruselského týmu. Později Kraha doprovázel na cestě do Číny. Nejpozději v této době již podle týdeníku Die Zeit pro Peking pracoval.

Podle informací ARD se zadržený muž před zhruba deseti lety nabízel německým úřadům jako informátor. Německé služby ho ale považovaly za nespolehlivého kvůli možné výzvědné činnosti pro Čínu, dodala televize. Podle informací týdeníku Die Zeit se Jian G. narodil v Číně, ale získal německé občanství.

Pro Kraha je to další aféra, která mu komplikuje volební kampaň. Spolu se spolkovým poslancem AfD Petrem Bystroněm čelí podezřením, že dostávali peníze od proruské sítě. Tuto kauzu odstartovaly články českého Deníku N a německého magazínu Der Spiegel, které se odvolávají na zdroje v tajných službách. Krah a Bystroň přijímání úplatků odmítají. AfD se za dvojici postavila a zdůraznila, že zatím nebyly zveřejněny žádné důkazy, které by podezření potvrzovaly.

Další tři zadržení podezřelí ze špionáže pro Peking

Německé úřady už v pondělí oznámily, že zadržely tři německé občany podezřelé ze špionáže pro Čínu. Dva muži a jedna žena údajně čínské civilní rozvědce předávali citlivé technologie, které by mohly být využity k vojenským účelům. Všechny tři poslal soudce do vazby. V pondělí v ní skončila dvojice mužů, v úterý i podezřelá žena.

Čínské ministerstvo zahraničí zprávy o zatýkání údajných špionů v Německu kritizovalo. Podle Pekingu se jedná o snahu Čínu zdiskreditovat. Mluvčí čínské diplomacie Wang Wenbin tvrdí, že Čína vždy ctila a ctí zásadu nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných zemí a doufá, že příslušné osoby na německé straně opustí mentalitu studené války.

Minulý týden se přitom z několikadenní návštěvy Číny vrátil spolkový kancléř Olaf Scholz. Německo chce nadále rozvíjet obchodní vztahy s Čínou. Zároveň ji ale také vnímá jako případnou bezpečnostní hrozbu.

Načítání...