Rusko vyhlásilo v Kurské oblasti stav nouze, vysílá posily

Události: Ukrajinci postupují v Kurské oblasti (zdroj: ČT24)

Boje v ruské Kurské oblasti pokračovaly i přes noc, kdy Ukrajinci zřejmě zaútočili na vojenský konvoj. Ve videu zveřejněném v pátek večer tvrdí, že obsadili okresní město Sudža. Moskva v regionu vyhlásila nouzovou situaci federálního charakteru a evakuuje některé tamní obyvatele. V pátek pozdě večer také úřady v Kurské oblasti a sousední Brjanské a Bělgorodské oblasti zavedly režim protiteroristické operace. Do Kurské oblasti se přesouvají další síly včetně tanků, dělostřelectva a raketometů Grad. Ruské tajné služby podle zdrojů agentury Bloomberg o přípravě průniku věděly, náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov ale údajně varování ignoroval.

Záběry ruských médií ukazují, kudy měl vést postup ukrajinských vojsk. Poničené jsou na nich domy ve městě Sudža poblíž ukrajinsko-ruské hranice. K výbuchům a požárům došlo i ve městě Rylsk v ruské Kurské oblasti, píše The Kyiv Independent s odvoláním na proruské zdroje.

Ukrajinští vojáci podle agentury Unian zveřejnili video, které natočili před pobočkou plynárenského koncernu Gazprom v okresním městě Sudža, kde je poslední funkční tranzitní bod pro vývoz ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.

„Město ovládají ukrajinské ozbrojené síly. Ve městě klid, všechny domy jsou celé. Strategický objekt Gazpromu ve městě Sudža obsadili bojovníci 99. mechanizovaného praporu 61. samostatné brigády,“ říká jeden z vojáků, zřejmě jejich velitel.

Kancelář Gazpromu se nachází na severním okraji města, poznamenala ruská redakce BBC, která také upozornila, že na videu nejsou slyšet žádné zvuky, které by svědčily o pokračujícím boji. Avšak starosta Vitalij Staščev státní agentuře TASS bez bližších podrobností tvrdil, že město nedobyli Ukrajinci, a některé ruské zpravodajské kanály tvrdí, že v ruských rukou zůstává východní část města.

Rusové přiznali boje v Sudži

Agentura Reuters napsala, že se jí podařilo ověřit jedno z videí z Kurské oblasti, které se šíří na sociálních sítích. Je na něm vidět zhruba patnáct vyhořelých nákladních aut ruské armády podél silnice. Útok na kolonu se odehrál o čtvrteční noci u vsi Okťabrskoje, která leží asi stovku kilometrů od Kurska, píše server Defence24, podle kterého lze předpokládat, že zabito či zraněno bylo přinejmenším několik desítek vojáků. Ruské zdroje mluví o jednom z nejkrvavějších úderů proti jejich armádě za celou dobu války. 

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruští vojáci nadále odráží pokusy o průnik do tohoto regionu, a tamní úřady sdělily, že se bojuje i několik desítek kilometrů od jaderné elektrárny u města Kurčatov. V pátek večer byla ze stavby dvou nových reaktorů elektrárny stažena část dělníků. Další zaměstnanci v jaderné elektrárně zůstávají a pokračují v práci podle plánu, oznámila společnost Atomstrojexport, která patří do státního koncernu Rosatom.

Ministerstvo poprvé připustilo, že boje pokračují na okrajích okresního města Sudža, když v situačním přehledu uvedlo, že ruská vojska palbou ničí ukrajinskou živou sílu a techniku mimo jiné „na západním okraji Sudži“. Dříve ministerstvo o bojích ve městě neinformovalo, podotkl nezávislý ruský server Meduza.

„Geolokační záběry a ruská tvrzení naznačují, že ukrajinské síly 8. srpna pokračovaly v rychlém postupu dále do Kurské oblasti a ukrajinské síly jsou údajně přítomny v oblastech až 35 kilometrů od mezinárodní hranice se Sumskou oblastí. Ukrajinské síly však zcela jistě nekontrolují celé území v maximalistickém rozsahu ruských tvrzení o ukrajinském postupu v Kurské oblasti,“ píše v nejnovější zprávě Institut pro studium války (ISW).

Nouzová situace a evakuace obyvatel

Ruské ministerstvo pro mimořádné události oznámilo, že Moskva v Kurské oblasti vyhlásila nouzovou situaci federálního charakteru. To podle agentury TASS znamená, že pro řešení problémů lze využít síly a prostředky z celého Ruska a že lze také uvolnit peníze z federálního rozpočtu pro platby občanům.

Gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov již ve středu vyhlásil v celém regionu nouzový stav, což místním úřadům mimo jiné umožnilo omezit přístup do některých lokalit. Smirnov zároveň prohlásil, že v pohraničí je „složitá operační situace“.

Podle ruských státních médií obyvatelé Kurské oblasti boje skutečně pociťují. Záběry státní televize RTR mají ukazovat, že civilisté se z oblasti evakuují. Podle tamního gubernátora evakuace vlaky a autobusy probíhá, šéf Kremlu Vladimir Putin pak každému, kdo musel kvůli útoku opustit svůj domov, přislíbil v přepočtu bezmála dva tisíce sedm set korun odškodnění.

Evakuace se zatím má týkat asi tří tisíc lidí, oznámil gubernátor regionu. Desítky z nich v pátek vystoupily z vlaku na Kyjevském nádraží v Moskvě. Byli viditelně vyděšení a dezorientovaní, reportuje z hlavního města AFP. Evakuaci provázejí zmatky a zoufalí lidé natáčejí videa s prosbami přímo na Vladimira Putina.  

„Je to hrozné, bombardují,“ říká o situaci starší muž s malou cestovní taškou, aniž by uvedl své jméno. Další, který se také nechce představit, tvrdí, že přijel z Kurčatova, ležícího asi padesát kilometrů od hranic s Ukrajinu. Boje ještě tohoto města se zhruba 40 tisíci obyvateli nedosáhly, ale „protiletecká obrana tam tvrdě pracuje“, aby odrazila ukrajinské bombardování, vypráví. „Přišla válka, a to je velmi děsivé, a tak všichni naši blízcí odjeli do Moskvy,“ řekla novinářům žena, která se svou desetiletou dcerou přišla přivítat příbuzné.

V pátek večer úřady zavedly režim protiteroristické operace v Brjanské oblasti, která s tou Kurskou sousedí. Později přišla zpráva, že režim platí i v Kurské a Bělgorodské oblasti. Důvodem je „zvýšení diverzních a teroristických hrozeb ze strany Ukrajiny“. Úřady také vyzvaly obyvatele regionu, aby byli bdělí a informovali policii o podezřelých lidech a předmětech. Podle ruských zákonů režim protiteroristické operace dává úřadům možnost například dočasně přesunout obyvatelstvo, kontrolovat jeho telefonní hovory nebo omezit dopravu.

Ruská reakce

Podle ISW bude Kreml téměř jistě usilovat o osvobození území v Kurské oblasti a o zastavení ukrajinských aktivit směrem dále do Ruska. Výrazný ukrajinský postup na území Ruska by byl totiž „strategickou ranou“ pro desetileté úsilí ruského vládce Vladimira Putina.

ISW nastínil, že Rusko může v oblasti, s cílem zatlačit ukrajinské síly zpět, nasadit stávající brance, pohraničníky Federální služby bezpečnosti (FSB), Rosgvardii či další nepravidelné síly. Může také využít stávající jednotky uskupení Sever rozmístěné podél rusko-ukrajinské hranice. Rusko by v místě případně mohlo také ponechat dosavadní síly, ale do oblasti přesunout významné letecké a úderné prvky ve snaze zlepšit schopnost území znovu získat, píše ISW.

Agentura Reuters později informovala, že Rusko do oblasti přesouvá další síly včetně tanků, dělostřelectva a raketometů Grad.

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý upozornil, že Ukrajina s aktuálním množstvím sil a techniky v Kurské oblasti není schopná prostor ovládnout a dlouhodobě udržet. „Trvání té operace bude mít nějaký limit, ten limit bude dán tím, jak budou Rusové schopni přisunout své hlavní, více bojeschopné a kvalitnější ozbrojené složky,“ míní. Podle něj se mluví o tom, že v místě jsou stovky ukrajinských vojáků a několik tisíc je připravených.

Kyjev se k situaci přímo nevyjádřil

Zelenskyj už ve čtvrtek jednal s generálním štábem, vrchní velitel armády Oleksandr Syrskyj mu prý přinesl dobré zprávy. „Ukrajinci umějí dosáhnout svých cílů. A dosahovat jich ve válce nebylo naší volbou. Rusko přineslo válku do naší země a mělo by pocítit, co způsobilo,“ prohlásil Zelenskyj. Boje přímo nekomentoval. Jeden z poradců prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak už ve čtvrtek prohlásil, že veškeré vojenské akce – včetně těch na ruské straně hranice – jsou odpovědí na agresi Moskvy.

Velvyslanec Ukrajiny v Česku Vasyl Zvaryč ve čtvrtečních Událostech, komentářích řekl, že nejnovější vývoj nemůže komentovat, Ukrajina má podle něj nicméně právo se bránit všemi prostředky, které jsou k dispozici, a to i na území Ruska. „Budeme se maximálně snažit, abychom snížili potenciál a kapacitu Ruska bojovat,“ uvedl.

„Ukrajinští představitelé nepotvrzují, že by nutně stáli za touto akcí, že by šlo o oficiální akci, byť už byly slyšet náznaky i v podstatě od prezidenta Volodymyra Zelenského, který řekl, že ukrajinští vojáci umí překvapit a umí dosáhnout svých cílů,“ shrnul zpravodaj ČT na Ukrajině Jan Řápek.

V pátečním pořadu Horizont ČT24 zpravodaj sdělil, že neověřené záběry na sociálních sítích skutečně ukazují to, že Ukrajinci by se zřejmě měli nacházet ve městě Sudža, zopakoval ale, že ani jedna strana se k situaci v oblasti příliš nevyjadřuje.

Řápek ale podotkl, že v Sumské oblasti se poblíž hranic nachází mnoho vojáků, kteří vypadají, že jsou připraveni na akci. „Možná ne nutně na pokračování výpadu do Kurské oblasti, ale možná na nějaký protiúder i zde v Sumské oblasti,“ sdělil zpravodaj.

Zpravodaj Jan Řápek o aktuální situaci v ruské Kurské oblasti (zdroj: ČT24)

Odvést pozornost

Jedním z cílů podle něj může být fakt, že Ukrajinci možná chtějí odlákat pozornost. „Rusko se totiž v poslední době soustředilo spíše na boje v Doněcké oblasti, postupovalo tam i o několik set metrů denně. Ruští představitelé hovořili i o tom, že se tam podařilo v posledních týdnech zabrat zhruba 420 kilometrů čtverečních. To znamená, že Ukrajinci možná chtěli trochu nalákat ruské síly na jiné území,“ nastínil Řápek. Tvrzení tajemníka ruské bezpečnostní rady Sergeje Šojgua o 420 kilometrech rozporují analytici z ISW, podle nichž ruské síly obsadily přibližně 290 kilometrů čtverečních.

Snahy o odvádění pozornosti vnímá i Šedivý. „Ukazuje se, že Rusové skutečně musí provést přesun některých relativně velkých sil k tomu, aby tento vlom zastavili,“ upozornil. Síly, které tam jsou nebo byly, na to podle něj nestačí. „A to znamená, že se výrazně oslabí ten charkovský směr, a tam budou muset Rusové buď snížit tlak, nebo přesunout zase od jiných jednotek nebo útvarů další posily k tomuto směru,“ popsal.

Generál ve výslužbě Šedivý o ukrajinském útoku na ruské území (zdroj: ČT24)

„Ukrajinci trochu změnili hru, rozdali karty jinak, zaútočili tam, kde to Rusové nečekali, a ti na to musí reagovat,“ popsal situaci v pátečních Událostech, komentářích analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek (Piráti). Podle něj se tím trochu otočil trend pomalých postupů Ruska na východě Ukrajiny. „Můj dojem z rusko-ukrajinské války je, že když jde o improvizaci, tak Ukrajinci mívají navrch,“ komentoval potenciální vojenskou úspěšnost výpadu Ukrajiny do Kurské oblasti. Podle Votápka si již Ukrajina připsala jistá vítězství tím, že dokázala Rusy zaskočit a prokázat tím neschopnost vedení ruské armády.

Podle europoslance Ondřeje Dostála (nestraník za Stačilo!), který byl také hostem pořadu, zatím není jasné, jaký rozsah a cíle operace má. Dodal, že Ukrajina má na takovýto útok právo. „Jedná se o válečný stav, dvě strany si prostě vyměňují útoky,“ řekl Dostál. Zůstává podle něj ale otázkou, zda ukrajinský útok přiblíží, nebo oddálí případné uzavření příměří mezi oběma bojujícími stranami. Řekl také, že poprvé od druhé světové války došlo k pozemnímu útoku armády jiného státu na území Ruska, což má kvůli historickému kontextu potenciál vést k eskalaci.

Události, komentáře: Europoslanec Dostál a analytik Votápek o ukrajinské armádě na ruském území (zdroj: ČT24)

Zaměření na plyn

Druhým cílem by podle Řápka mohlo být to, že ukrajinští vojáci došli k městu Sudža, kde se nachází tranzitní stanice, která je součástí sítě přenášející ruský plyn do Evropy. „A tuto stanici prý měli obsadit, alespoň o tom hovoří někteří váleční blogeři na sociálních sítích,“ řekl zpravodaj s tím, že se objevily i záběry, podle kterých se na této stanici podařilo zajmout asi čtyřicet Rusů.

Také podle Šedivého je i tento možný cíl významný. „Ukrajinci tam můžou pracovat s tím, že budou mít nějakou dobu pod kontrolou tuto stanici a tím pádem vytváří poměrně velký tlak na to, jakým způsobem zásobovat Evropu plynem,“ poznamenal. To podle něj může mít dvojí efekt – jednak tak dojde k narušení nebo omezení chodu ruského hospodářství. „A samozřejmě, že i tlak na spojence v Evropě k tomu, aby poskytli Ukrajině nezbytnou pomoc,“ doplnil.

Zpravodaj ČT Řápek o situaci na Ukrajině (zdroj: ČT24)

Slabé místo

Ukrajinská armáda podle válečných reportérů objevila slabé místo v ruské obraně a zaútočila na něj. Nasadila značné síly, včetně těžké techniky a letecké podpory. Během dvou dní se vojákům podařilo postoupit několika směry desítky kilometrů do území Ruské federace. Místní za to vedení kritizují. Podle agentury Bloomberg náčelník generálního štábu Gerasimov měl dva týdny před útokem informace od tajných služeb, že se k němu schyluje.

„Je to vlastně z toho strategicko-psychologického hlediska pro Rusy prohra, i když to není nějaká zásadní věc, která by zvrátila průběh války, může mít dopad na morálku a myšlení ruských propagandistů, ruských politiků, ruských armádních činitelů a samozřejmě takzvaných vlastenců,“ komentoval zpravodaj ČT v Rusku Karel Rožánek.

Server Moscow Times nedávno zakázaný ruskými úřady, píše, že ukrajinský vpád do Kurské oblasti, který pokračuje čtvrtým dnem, šokoval ruskou armádu a Kreml. Anonymní zdroje z vládního aparátu podle portálu tvrdí, že Putin „ztrácí nervy“ a že ukrajinská operace je vnímána jako „silná facka prezidentovi“. Neschopnost zahnat nepřítele zpět do hranice podle něj svědčí, že „takto si nepočíná země, jistá si svým vítězstvím“.

Kritická situace v Doněcké oblasti a dronové salvy

Na jiných místech fronty ruská armáda nicméně postupuje. Kritická je podle ukrajinských vojáků situace především směrem od Avdijivky na důležité město Pokrovsk. Ukrajina v noci na pátek informovala o vyhlášení leteckého poplachu kvůli ruským dronům v centrální, jižní a východní části země, včetně metropole Kyjeva.

Ze Sevastopolu na ukrajinském Krymském poloostrově, nelegálně anektovaném Ruskem v roce 2014, hlásil gubernátor Michail Razvožajev útoky dronů ze vzduchu i na moři.

Ruské úřady také v pátek oznámily rozsáhlý ukrajinský dronový útok na Lipeckou oblast na jihozápadě země, asi dvě stě kilometrů od hranic. Gubernátor oblasti Igor Artamonov tvrdí, že drony způsobily exploze, zranily devět lidí a přerušily dodávky elektřiny. Na letecké základně u města Lipeck vypukl požár, napsala agentura Interfax.

„Lipeck je pod masivním útokem dronů. Protivzdušná obrana pracuje,“ napsal Artamonov na Telegramu. Podle něj pád jednoho z dronů poškodil zařízení energetické infrastruktury, což mělo za následek výpadky dodávek proudu. V oblasti byly evakuovány čtyři obce a v okrese Lipeck byl vyhlášen výjimečný stav, sdělil gubernátor. V Lipecku a okolí byla pozastavena městská doprava, uskutečnit se nemohou žádné veřejné zábavní akce.

Ruská protivzdušná obrana také sestřelila 29 ukrajinských dronů v pohraniční Belgorodské oblasti, napsal na Telegramu gubernátor Vjačeslav Gladkov, podle kterého útok způsobil materiální škody ve městě Šebekino, kde zasáhl obytný dům, v němž začalo hořet několik bytů. Zranění nejsou hlášena.

Celkem ruské síly podle agentury Reuters v noci na pátek zničily 75 ukrajinských dronů. Ukrajinská armáda zase sdělila, že zničila všech 27 ruských dronů.

Studio 6: Boje v Kurské oblasti pokračují (zdroj: ČT24)
Načítání...