Syrské ministerstvo obrany v pondělí informovalo o úspěšném dokončení vojenské operace na západě země, napsala agentura AFP. Boje mezi silami nového syrského režimu a bojovníky loajálními bývalému prezidentovi Bašáru Asadovi si od čtvrtečního vypuknutí vyžádaly životy 1068 civilistů, a to především příslušníků alavitské menšiny, vyčíslila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Damašská vláda večer podle agentury Reuters uvedla, že se shodla s Kurdy na začlenění jejich milic do institucí syrského státu.
Syrské ministerstvo obrany oznámilo konec operace na západě země
„Oznamujeme konec vojenské operace (...) po úspěchu našich sil při dosažení všech stanovených cílů,“ uvedl podle státní agentury SANA mluvčí ministerstva obrany Abdal Hasan Ghaní.
Západní média s ohledem na chaotickou situaci píší, že se jim údaje exilové organizace SOHR o počtu mrtvých nepodařilo nezávisle ověřit. Podle ní kromě více než tisíce zabitých civilistů, mezi nimiž byly i ženy a děti, zahynulo v bojích více než 250 protivládních ozbrojenců a více než 230 příslušníků bezpečnostních složek. Na sociálních sítích hojně kolují záběry násilností v pobřežní oblasti na západě země.
V provinciích Latákíja a Tartús, kde podle SOHR došlo k masakrům, žije menšina alavitů, ke které patřil i bývalý diktátor Asad. Oblast je tak považována za baštu stoupenců bývalého režimu. Alavité, jejichž sekta je odnoží šíitského islámu, tvoří asi deset procent obyvatel Sýrie, která je většinově sunnitská.
Šará slíbil potrestání všech viníků zabíjení
Prozatímní syrský vůdce Ahmad Šará v neděli v projevu prohlásil, že se „pozůstatky minulého režimu“ snaží Sýrii opět zatáhnout do občanské války, a dodal, že kdokoliv, kdo byl zapojen do zabíjení civilistů, bude postaven před soud. „Nikdo nebude nad zákonem a ti, jejichž ruce jsou potřísněné krví Syřanů, stanou spíše dříve než později před soudem,“ řekl.
Přestože z rozpoutání současné vlny bojů a násilností na západě Sýrie viní ozbrojence věrné bývalému režimu, v pondělí slib potrestání všech viníků bez výjimky zopakoval. „Sýrie je právní stát. Právo bude platit pro všechny,“ komentoval v rozhovoru s agenturou Reuters v prezidentském paláci, z něhož začátkem prosince uprchl Asad.
„Upřímně, v tomto paláci se mi svírá hruď. Jsem ohromen mírou zla namířeného proti společnosti, které zde odevšud čiší,“ dodal Šará, který byl v minulosti vůdcem syrské odnože sítě al-Káida a později stál v čele nejvýznamnějšího opozičního uskupení bojujícího proti režimu Bašára Asada.
Organizace SOHR tvrdí, že zločiny hromadného zabíjení páchaly jednotky spadající pod ministerstva obrany a vnitra. Současné bezpečnostní složky jsou složené z dřívějších ozbrojených uskupení bojujících proti Asadovu režimu, přičemž mnohé jsou islamistické a některé tvořené zahraničními džihádisty. Šará sdělil, že pro vyšetřování těchto zločinů zřídil komisi, v níž zasedají i členové alavitské komunity.
Jednání o situaci v zemi měla na pondělním programu Rada bezpečnosti OSN. Řada západních představitelů a zástupců OSN o víkendu Šaru vyzvala, aby násilnosti zastavil. Nejkritičtější je Izrael, který vládce Damašku označuje za teroristy. Za Šaru se naopak postavila Saúdská Arábie a Turecko.
Dohoda syrské vlády s Kurdy
Dohoda mezi syrskou vládou v Damašku a ozbrojenou koalicí Syrských demokratických sil vedenou Kurdy předpokládá okamžité zastavení bojů a zahrnuje začlenění všech vojenských a civilních institucí do struktur syrského státu, které má být dovršeno do konce roku.
V rámci dohody budou do správy syrské vlády předány všechny hraniční přechody do Iráku a Turecka, letiště a ropná a plynová pole. Vězení, v nichž je zadržováno asi devět tisíc příslušníků takzvaného Islámského státu, také přejdou pod kontrolu vlády v Damašku. Dohodu podepsal prozatímní prezident Ahmad Šará a velitel SDF Mazlúm Abdí.
Uchování strategické vazby s Ruskem
Prozatímní syrský vůdce v rozhovoru s Reuters také řekl, že chce, aby si Sýrie a Rusko, které bylo dlouholetým spojencem Asadova režimu, uchovaly strategické vztahy. Ruská přítomnost v Sýrii ale nesmí představovat hrozbu pro jakoukoli jinou zemi na světě, dodal. „Snášeli jsme ruské bombardování, aniž bychom proti nim přímo zaútočili, protože jsme si chtěli nechat prostor pro jednání s nimi, až bude země osvobozena (od Asada).“
Podle prozatímního prezidenta nemá jeho vláda žádný přímý kontakt s americkou administrativou, protože Sýrie není na seznamu priorit amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Dveře Sýrie jsou otevřené,“ doplnil.
Asadův režim se zhroutil loni 8. prosince, když sunnitští islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům bleskovou ofenzivu. Asad funkci v čele země převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládl od roku 1971.